Wyniki tzw. referendum niepodległościowego na wschodzie Ukrainy to dziś najważniejszy temat w TVN24 Biznes i Świat. Zastanowimy się jak na nielegalne głosowania w obwodzie donieckim i ługańskim zareaguje Kijów, Bruksela i Waszyngton. Według zapowiedzi Zachód ma ogłosić dziś kolejne sankcje wobec Rosji. Tymczasem Moskwa zaakceptowała wyniki głosowania i oświadczyła, że powinny być wdrożone w życie bez użycia siły.
Na antenie TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie w niedzielę odbyło się tzw. referendum niepodległościowe. Separatyści zapowiedzieli, że na podstawie referendów zamierzają sformować własne władze cywilne i wojskowe, które będą niezależne od Kijowa.
Nowe sankcje?
Według władz Ukrainy niedzielne głosowanie było nielegalne i nie będzie miało żadnych następstw prawnych; o jego organizację i finansowanie Kijów oskarża Moskwę. Jednocześnie ukraińskie władze zapowiadają, że nie wstrzymają operacji antyterrorystycznej w obwodach donieckim i ługańskim, aby zapobiec rozszerzeniu akcji separatystów na inne regiony państwa.
Moskwa akceptuje
Kreml zaakceptował wyniki głosowania i oświadczył, że jego wyniki powinny być wdrożone w życie - bez użycia siły. "Szanujemy wolę ludzi wyrażoną w referendum w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, mamy nadzieję na dialog mieszkańców tych regionów z przedstawicielami władz w Kijowie" - oświadczyła w poniedziałek służba prasowa Kremla.
Zachód przeciw
Stany Zjednoczone i Unia Europejska zapowiedziały, że nie uznają wyników referendum.
Dziś spotkają się też szefowie dyplomacji państw UE. Mają po raz kolejny rozszerzyć listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z ukraińskim kryzysem. Według źródeł dyplomatycznych znajdą się na niej m.in. kolejni przywódcy prorosyjskich separatystów na Ukrainie, kolejni Rosjanie odpowiedzialni za destabilizację Ukrainy, a także co najmniej dwie firmy z Krymu, których aktywa zostały skonfiskowane po aneksji półwyspu przez Rosję. W sumie do liczącej obecnie 48 osób czarnej listy Unia ma dodać około 17 osób i podmiotów. UE ma również podjąć decyzję o udzieleniu Ukrainie wsparcia w reformie sektora policji i wymiaru sprawiedliwości. Według dyplomatów możliwe jest powołanie unijnej misji w dziedzinie praworządności EULEX na Ukrainie.
Wybory na Ukrainie
W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy również jak Kijów przygotowuje się do wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 maja. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy udaje się do Kijowa, aby rozmawiać o stabilizacji sytuacji na Ukrainie przed tymi wyborami. Ma się spotkać się m.in. premierem Arsenijem Jaceniukiem. Van Rompuy odwiedzi Kijów na dzień przed bezprecedensową wizytą ukraińskiego rządu w Komisji Europejskiej. Głównym tematem wtorkowych rozmów w Brukseli między rządem Ukrainy a KE ma być unijna pomoc dla tego kraju.
Komentarze ekspertów
Najnowsze wydarzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat będą komentować m.in. Adam Balcer z Centrum Europy Wschodniej, Jacek Durkalec z PISM, dr Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, mec. Piotr Schramm z Kancelarii Gessel, Ernest Wyciszkiewicz z Centrum Porozumienia i Dialogu oraz Wiktorija Żuhan, aktywistka Euromajdan Polska i współpracowniczka Kulturaliberalna.pl.
Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS