Internet ma 25 lat. Eksperci prognozują, jak sieć zmieni się w następnym ćwierćwieczu

Tim Berners-Lee uważany za "ojca chrzestnego" Internetu nie przewidział, że sieć będzie wpływać na całe społecznościShutterstock

13 marca 1989 roku młody pracownik CERN Tim Berners-Lee, którego denerwował brak wygodnego narzędzia do porządkowania informacji, przedstawił wizję wykorzystania hipertekstu. Tak narodził się internet. Jak będzie wyglądał w przyszłości?

Data 13 marca 1989 r. zapisała się złotymi zgłoskami w historii świata. Tego dnia młody fizyk, pracownik Europejskiego Centrum Badań Jądrowych (CERN) Tim Berners-Lee przedstawił światu projekt hipertekstu - systemu przechowywania i porządkowania rozproszonych informacji. Złościło, go że w CERN nie ma bazy danych, do której każdy miałby szybki dostęp. To, jak pisał w liście do rady naukowej CERN, utrudniało "wprowadzenie nowych pracowników oraz zapoznanie ich z wynikami dotychczasowych badań". Powstanie i wykorzystanie hipertekstu uważa się za symboliczny początek internetu. W kolejnych latach umożliwił on opracowanie przeglądarki, która ułatwiała poruszanie się po sieci.

25. urodziny internetu to bardzo dobra okazja do zadania pytania o jego przyszłość. Jak więc będzie wyglądała sieć za 10 lat? Specjalnie dla "Wall Street Journal" Pew Research Center zapytał o to czołowych naukowców, przedsiębiorców i wynalazców.

Odkurzacz porozmawia z pralką

Według Davida Clarka z prestiżowego Massachusetts Institute of Technology już za kilka lat "urządzenia będą miały swój własny sposób porozumiewania się miedzy sobą" - Powstanie taka "sieć społecznościowa" używana do dzielenia i gromadzenia informacji. Coraz więcej ludzi będzie żyło świecie, w którym decyzje będą podejmowane przez zestaw współpracujących ze sobą urządzeń - uważa badacz. - Pojawią się urządzenia, które pomogą zmienić nasz styl życia i wcześnie wykryć choroby - zgadza się z nim Aron Roberts, programista z University of California w Berkeley.

Edukacja dla wszystkich

Z kolei Vint Cerf, wiceprezes Google, nazywany często "ojcem internetu", wieszczy gruntowną zmianę modeli biznesowych firm informatycznych. - Masowe kursy on-line będą stanowić w przyszłości ważny strumień dochodów - powiedział. Wśród innych zmian wymienia także zwiększenie ochrony prywatności użytkowników sieci oraz przejrzystości zasad dzielenia się nią.

- Tanie urządzenia mobilne będą dostępne na całym świecie - przewiduje zaś Hal Varian, główny ekonomista Google. - Narzędzia edukacyjne, podobne do Khan Academy (platformy z darmowymi e-lekcjami - red.), będą dostępne dla wszystkich. Będzie to miało ogromny wpływ na umiejętności czytania i liczenia wśród uboższych, dzięki czemu światowa ludność będzie lepiej poinformowana i wykształcona - dodaje.

Wirtualna geopolityka

Randy Kluver, profesor komunikacji w Texas A&M University uważa natomiast, że "najbardziej zaniedbanym aspektem w dzisiejszych rozważaniach o sieci jest geopolityka internetu". - Wzrost znaczenia cyfrowych mediów poważnie zakłóca relacje między państwami. Następuje bowiem rozwój cyberkonfliktów oraz ponadnarodowych aktorów i ruchów politycznych; powstają wirtualne państwa; rośnie rola informacji, jako narzędzia osłabiania państwa (przypadek Wikileaks) - wylicza.

Cyberterroryzm codziennością

O wiele bardziej pesymistyczną wizję roztacza John Markoff, dziennikarz naukowy "New York Timesa". - Gdy internet dopiero raczkował, bylem utopistą i wierzyłem, że zmieni świat na lepsze. Ale od tego czasu zdałem sobie sprawę, że technologiczne i społeczne siły uwolnione przez mikroprocesory pogłębiają tylko nierówności - stwierdził. - Cyberterroryzm będzie codziennością, a prywatność i poufność danych osobowych - przeszłością. "Choroby" powodowane przez sieć, jak np. uzależnienie od komputera, będą wpływać na całe społeczności. Cyfrowa przepaść będzie się pogłębiać i będzie poza kontrolą państw czy organizacji światowych, takich jak ONZ. Globalne firmy będą wykorzystywać podział na mających i niemających dostęp do sieci - powiedziała. - Świat staje się coraz mniej bezpieczne - podsumowuje.

Autor: rf/klim/ / Źródło: Wall Street Journal, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl