Gospodarka zwalnia tempo

Najnowsze

Aktualizacja:
Sławomir Skrzypek w CNBC Biznes

W przyszłym roku rozwój polskiej gospodarki będzie jeszcze wolniejszy. Może spaść do poziomu poniżej 5 procent - prognozuje prezes NBP Sławomir Skrzypek w TVN CNBC Biznes.

Prezes NBP uważa, że polska gospodarka zwalnia tempo rozwoju. - Może nie tak dramatycznie - uspokaja. - To w zeszłym roku wzrost gospodarczy osiągał rekordowe poziomy. W tej chwili będziemy starali się utrzymać wzrost na przyzwoitym poziomie - zapowiedział Skrzypek.

- Spowolnienie może być wyraźne szczególnie po 2009 roku, ponieważ jego symptomy są już zauważalne, a pod koniec roku powinny zacząć się ukazać w konkretnych wskaźnikach. Prawdopodobny jest scenariusz zejścia tempa wzrostu poniżej 5 procent - zaznaczył prezes NBP.

"Inflację musimy zwalczać razem z rządem"

- Do skutecznej walki z inflacją potrzebna jest pełniejsza współpraca Narodowego Banku Polskiego z rządem. Taką propozycję wczoraj wysunąłem - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Skrzypek.

- Z jednej strony chcielibyśmy doprowadzić do pełnej harmonizacji działań. Kształtowanie się tych relacji jest bardzo istotne dla walki z inflacją. Jeśli to jest niemożliwe chcielibyśmy chociaż wiedzieć, jakie są plany rządu względem akcyzy i cen regulowanych, kontrolowanych, tak aby można się było do tych planów dopasować - podkreślił Skrzypek.

Prezes NBP zapowiada, że RPP będzie bacznie obserwować co dzieje się w gospodarce.

- Nie znaczy to, że w ogóle wstrzymujemy się z działaniami. To znaczy, że obserwujemy z gotowością. Rada musi być gotowa do reakcji - mówi Skrzypek.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROGNOZIE INFLACYJNEJ NBP

Źródło: TVN CNBC Biznes