Zysk koncernu Gazprom za 2012 r. wyniósł 1 bln 182 mld 625 mln rubli (28,8 mld euro), co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego roku o 10 proc. - poinformowała rosyjska firma. Gazprom opublikował we wtorek wyniki roczne.
Sprzedaż netto gazu spadła w porównaniu z rokiem 2011 o 158 mld rubli (3,8 mld euro), czyli 6 proc., do 2 bln 657 mld rubli (64 mld euro).
Spadek do WNP, wzrost do Europy
Sprzedaż netto do Europy i innych państw wzrosła o 30 mld rubli, czyli 2 proc., do 1 bln 469 mld (25,8 mld euro) rubli, głównie z powodu wzrostu średnich cen (w tym ceł) o 6 proc., co - jak podkreśla Gazprom - częściowo zrównoważyło spadek sprzedanego wolumenu o 4 proc., czyli 5,6 mld m sześc. Sprzedaż netto gazu do krajów WNP spadła o 17 proc. do 529 mld rubli (12,9 mld euro), spadek wolumenu wyniósł 19 proc., natomiast średnie ceny wzrosły o 12 proc. Na rynku krajowym sprzedaż netto wzrosła o 3 proc. do 760 mld rubli; średnia cena na nim wzrosła o 9 proc., a wolumen spadł o 6 proc. - 15,8 mld m sześc.
Nie tylko gaz
O 24 proc. wzrosła sprzedaż netto produktów rafineryjnych, a o 17 proc. wzrosła sprzedaż netto surowej ropy i kondensatu. Natomiast sprzedaż netto energii elektrycznej i ciepła spadła o 0,3 proc. Główną przyczyną jest spadek cen energii elektrycznej na rynku oraz spadek wolumenów - oceniła firma.
Koszty
O 11 proc., do 125 mld rubli (3 mld euro) wzrosła sprzedaż netto usług przesyłu gazu. Jak zwraca uwagę Gazprom, wzrost tego wskaźnika to przede wszystkim efekt wzrostu wolumenów przesyłanego gazu, należącego do innych podmiotów, oraz wzrostu taryf przesyłowych dla nich. Koszty działalności operacyjnej Gazpromu wzrosły o 18 proc. O 10 proc. wzrosły wydatki na pozyskanie ropy i gazu. Natomiast średni koszt pozyskiwanego gazu spadł o 4 proc., głównie z powodu spadku wolumenu gazu pozyskiwanego dla Gazpromu przez inne podmioty poza Rosją. Według rosyjskiego koncernu, jego koszty operacyjne wzrosły głównie z powodu wzrostu podatków innych niż dochodowy, kosztu materiałów, kosztów pracy oraz taryf przesyłowych.
Autor: //gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com