Fed znów tnie skup obligacji, o 10 mld dolarów

Najnowsze


Fed zmniejszy o 10 mld dolarów swój program odkupu aktywów - podała Rezerwa Federalna po dwudniowym posiedzeniu ws. polityki monetarnej. Na podobny krok Fed zdecydował się już w grudniu 2013 roku, kiedy zmniejszył program QE3 z 85 do 75 mld dolarów.

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Fed w sprawie polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych. Amerykański bank centralny, w ramach programu QE3, dotąd skupował miesięcznie aktywa warte 75 mld dolarów. Wśród nich były obligacje skarbowe warte 40 mld dolarów i obligacje MBS za 35 mld dolarów. Fed ogłaszając swoją decyzję potwierdził przypuszczenia rynku.

Dzisiejsza decyzja Fed oznacza, że bank centralny będzie skupował miesięcznie aktywa warte 65 mld dolarów, czyli o 10 mld mniej niż w grudniu. Ostatnia decyzja Fed wpłynęła korzystnie na rynki finansowe. Powiew optymizmu sprawił, że najważniejsze giełdy na świecie i w Europie zwyżkowały.

Fed swoją decyzję tłumaczy poprawą sytuacji w gospodarce USA i mniejszym poziomem bezrobocia. Jeżeli ożywienie gospodarcze będzie trwałe, to w kolejnych miesiącach Fed znów zmniejszy ilość skupowanych aktywów.

Postanowienie Fed może mieć wpływ na kursy walut. Decyzja Rezerwy Federalnej wpłynęła np. na kurs złotówki względem dolara. O godz. 19.59 za jednego dolara trzeba było zapłacić 3,0799 zł, a już po ogłoszeniu planów Fed o godz. 20:13 dolar był warty 3,0902 zł.

Stopy blisko zera

Ponadto, w komunikacie po posiedzeniu Fed podkreślił, że prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe w pobliżu zera długo po tym, jak stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadnie poniżej 6,5 proc.

Fed zwrócił uwagę na wzrost aktywności gospodarczej w ostatnich kwartałach, a także rosnące coraz szybciej wydatki gospodarstw domowych i inwestycje biznesowe. Z drugiej strony zauważył, że "wskaźniki dotyczące rynku pracy są mieszane". - Stopa bezrobocia spadła, ale pozostaje na podwyższonym poziomie - czytamy.

Program skupu aktywów Rezerwy Federalnej stanowi rdzeń polityki pokryzysowej FED-u. Celem tego programu, podjętego po wybuchu kryzysu w 2008 roku, jest stymulowanie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Ostatni raz

Zakończone dziś posiedzenie Fed było ostatnim, w który Ben Bernanke pełnił rolę szefa tej instytucji. Kierował on Rezerwą Federalaną przez osiem lat. Jego obowiązki przejmie Janet Yellen, która dotąd była wiceszefową Rezerwy Federalnej.

Autor: msz//gry/kwoj / Źródło: TVN24 BiS