Bruksela mówi "tak" polskiej recepcie na kryzys

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Państwo staje za krajowymi finansami

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program pomocy dla instytucji finansowych. Choć mało kto wie, że taki istnieje, to przewiduje on m.in. gwarancje na krótko- i średnioterminowe zobowiązania, co ma zachęcić banki do udzielania nawzajem sobie pożyczek oraz zapewnić płynność instytucji finansowych.

- Komisja uznała polski program za zgodny z jej zaleceniami dotyczącymi pomocy państwa w dobie kryzysu finansowego - czytamy w informacji KE. Zdaniem Brukseli, pakiet jest odpowiednim środkiem, by zapobiec poważnym zaburzeniom w polskiej gospodarce. - Polski program pomocy jest skutecznym narzędziem pozwalającym zwiększyć zaufanie rynku bez nadmiernego zakłócenia konkurencji - uważa komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes cytowana w komunikacie.

Co w programie?

W programie przewidziane są dwie kategorie wsparcia: gwarancje państwa na emisję przez banki nowego długu oraz pożyczki w formie skarbowych papierów wartościowych.

KE poinformowała, że instytucje uprawnione do otrzymania pomocy mogą składać wnioski o jej przyznanie do 31 grudnia 2009 roku. Wsparcie może zostać przyznane w późniejszym terminie, w ciągu sześciu miesięcy od momentu przyjęcia odnośnej decyzji. Wszystkich beneficjentów obowiązywać będzie zakaz reklamy odnoszącej się do wsparcia ze strony Skarbu Państwa.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24