Białoruskie przedsiębiorstwa pikują. Zanotowały gigantyczną stratę

Najnowsze

TVN24Prezydent Alaksandr Łukaszenka zażądał niedawno od rządu rozwiązania problemu "zalegania białoruskiej produkcji w magazynach"

Zysk netto białoruskich przedsiębiorstw spadł w ubiegłym roku o 40,7 proc. i wyniósł 42,5 bln rubli białoruskich (10 mld zł) – poinformowały w piątek niezależne media w tym kraju, powołując się na oficjalne dane statystyczne.

Największy spadek zysków (o 61,4 proc.) zanotowały firmy w obwodzie witebskim na północy kraju. W stolicy wyniósł on 31,9 proc. Jednocześnie znacznie wzrosła liczba przedsiębiorstw przynoszących straty. W zeszłym roku było ich 752, podczas gdy rok wcześniej - 426.

Niespodziewane trudności

Białoruskie Ministerstwo Gospodarki tłumaczyło wcześniej pogorszenie wyników finansowych przedsiębiorstw trudnościami ze zbytem białoruskiej produkcji i wynikającym z tego wzrostem ilości niesprzedanych towarów w magazynach.

Przedstawiciele resortu podkreślali także, że wstąpienie Rosji do WTO - w sierpniu 2012 roku - zwiększyło konkurencję i doprowadziło do wypierania białoruskich producentów z tradycyjnego rynku zbytu.

Prezydent Aleksandr Łukaszenka zażądał od rządu rozwiązania problemu zalegania białoruskiej produkcji w magazynach. Obecnie wartość niesprzedanych towarów wynosi około 70 proc. miesięcznej produkcji przedsiębiorstw. Według danych Biełstatu odsetek białoruskich towarów w handlu detalicznym na Białorusi spadł w 2013 r. o 3 pkt proc. do 71 proc.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24