Rząd planuje zlikwidować opłaty ewidencyjne uiszczane przez obywateli i przedsiębiorców między innymi w związku z rejestracją pojazdów. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Opłata ewidencyjna wynosi 0,50 złotego lub 1 złoty.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w środę zamieszczono informacje dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. "W ramach analizy uwzględniono wnioski wpływające od przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów oraz środowisk samorządowych" - wskazano.
Organem odpowiedzialnym za przygotowanie propozycji jest Ministerstwo Cyfryzacji. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to przełom trzeciego i czwartego kwartału tego roku.
Likwidacja opłat ewidencyjnych
Z założeń do projektu wynika, zniesione mają zostać opłaty ewidencyjne ponoszone przez obywateli i przedsiębiorców w związku z rejestracją pojazdów, nabywaniem uprawnień do kierowania pojazdami, poddaniem pojazdu wymaganym badaniom technicznym.
"Projekt obejmie także zniesienie opłat ewidencyjnych za wpis przedsiębiorcy do rejestru działalności regulowanej lub ewidencji – wskazanych w art. 138a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, które aktualnie nie są jeszcze pobierane" - wskazano.
Zgodnie z zapowiedziami nie będzie również pobierana opłata ewidencyjna za wydanie karty parkingowej. Opłaty ewidencyjne stanowią przychód Funduszu - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.
W związku z proponowanymi zmianami, podmioty zobowiązane obecnie do pobierania opłaty ewidencyjnej – starosta, marszałek, wojewoda, przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów – nie będą musiały składać miesięcznych sprawozdań z pobranych i przekazanych opłat ewidencyjnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock