W przyszłym tygodniu wchodzi w życie rozporządzenie resortu klimatu dotyczące nowego wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu (SCT). Po zmianach naklejki mają prostszy wzór.
Wcześniej autorzy rozporządzenia wskazali, że przedstawiciele kilku urzędów miast planujących wprowadzenie stref czystego transportu zgłosili zastrzeżenia do obowiązującego wzoru nalepki określonego w załączniku do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z marca 2022 r.
"Główną uwagą były trudności wydrukowania nalepki na powszechnie dostępnym sprzęcie poligraficznym. Dlatego przyjmując możliwości techniczne urzędów Ministerstwo Klimatu i Środowisko zaproponowało zmianę wzoru nalepki. Przygotowany został nowy, prostszy wzór, co ułatwi wydruk nalepek przez gminy" - wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji.
Nowe nalepki na auto, czyli zmiany i kary dla kierowców
Rozporządzenie dotyczące wzoru nowej naklejki zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 28 sierpnia 2024 roku, a wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Koszt nalepki, tak jak w przypadku poprzedniej, wynosi 5 zł.
Jedyna strefa czystego transportu w Polsce znajduje się w Warszawie. Na stronie urzędu m. st. Warszawy podano, wjazd pojazdu do SCT będzie weryfikowany: "za pomocą dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów; za pomocą nalepek wydawanych dla starych pojazdów, które spełniają kryteria dla wyjątków (np. mieszkańcy SCT albo seniorzy, którzy kupili samochód wcześniej)".
Przy czym kontrole będzie prowadziła straż miejska i policja. "Kary za złamanie przepisu - do 500 zł (zgodnie z Art. 96c Kodeksu wykroczeń)" - podano.
Strefy czystego transportu
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadziła do polskiego systemu prawnego pojęcie stref czystego transportu (SCT). SCT mogą być tworzone przez gminy w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania emisji zanieczyszczeń z transportu na zdrowie ludzi i środowisko.
Ustawa zakłada także wprowadzenie nalepek dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do SCT. W celu ich ujednolicenia i zwiększenia rozpoznawalności, w rozporządzeniu określono jednolity wzór. Nalepka będzie stosowana przez gminy, które zdecydują się ustanowić strefę czystego transportu.
Oznaczenia w Niemczech i Francji
Resort klimatu informował, że oznakowania pojazdów zawierające informacje z kategorii ich wpływu na środowisko, w tym o dane o ilości emitowanych zanieczyszczeń, wprowadziło wiele państw, zwłaszcza w Unii Europejskiej.
Np. w Niemczech są to tzw. plakietki ekologiczne "Umweltplakette". Plakietka ekologiczna we Francji pt. "Crit’Air" jest dostępna do zamówienia przez internet, ale po przesłaniu zeskanowanego dowodu rejestracyjnego samochodu, za pośrednictwem strony francuskiego Ministerstwa Transformacji Ekologicznej. Takie samo rozwiązanie przewiduje system austriacki, w którym plakietki pt. "Umwelt-Pickerl" także zamawia się za okazaniem dowodu rejestracyjnego.
Oznakowania umożliwiają wjazd do podobnych stref, jak te przewidziane w polskiej ustawie o elektromobilności. Natomiast za ich brak grożą mandaty w wysokości nawet kilku tysięcy euro - przypomniał resort.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock