W kwietniu zarejestrowano 86 696 używanych aut sprowadzonych z zagranicy - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dodał, że jest to wzrost o 39,1 procent rok do roku. Kierunkiem, który rośnie najbardziej to Stany Zjednoczone, sprowadzamy o trzy czwarte więcej aut zza oceanu niż przed rokiem.
Kwiecień 2024 roku to kolejny, dziesiąty już miesiąc rosnącego importu, co może wskazywać na coraz większą dostępność samochodów za granicą - poinformował IBRM Samar, prognozując, że tegoroczny import używanych samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wyniesie 870 - 900 tys. egzemplarzy.
Rośnie import samochodów używanych
Zdecydowaną większość sprowadzonych w tym roku pojazdów - blisko 295 tys. - stanowią samochody osobowe, których zarejestrowano o 28,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Import samochodów użytkowych – 28 887 sztuk - jest zaś o 32,2 proc. większy niż przed rokiem.
IBRM Samar wskazał, że średni wiek importowanych aut ustabilizował się i po pierwszych czterech miesiącach wyniósł 12,15 roku. Statystycznie najstarsze są samochody osobowe z silnikami benzynowymi. Ich średni wiek wyniósł 12,86 roku.
"W rankingach popularności marek od lat niewiele się zmieniło. Wśród samochodów osobowych pierwsze miejsce zajmuje Volkswagen, a w kategorii aut dostawczych - Renault. W przypadku modeli osobowych o pozycję lidera nadal walczą trzy - Opel Astra, Volkswagen Golf i Audi A4, aczkolwiek reprezentant Opla systematycznie zwiększa przewagę. W segmencie pojazdów dostawczych najpopularniejszy jest niezmiennie Renault Master" - przekazał IBRM Samar.
Z przedstawionych przez Samar danych wynika, że wciąż głównym źródłem używanych pojazdów pozostaje rynek niemiecki z udziałem w imporcie na poziomie 52,0 proc. Najwyższy wskaźnik wzrostu odnotowały zaś Stany Zjednoczone (+76,4 proc.), które zajmują obecnie 4 miejsce w rankingu, wyprzedzając Holandię. Co ciekawe, drugi najwyższy wskaźnik wzrostu odnotowała Kanada (+51,8 proc.).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Potashev Aleksandr / Shutterstock.com