Oto plan w sprawie fabryki Izery

Źródło:
PAP
Patryk Mikiciuk o Izerze (wideo z marca 2023)
Patryk Mikiciuk o Izerze (wideo z marca 2023)TVN24
wideo 2/8
Izera. Patryk Mikiciuk z TVN Turbo o pierwszym polskim samochodzie elektrycznymTVN24

Do końca tego roku spółka ElectroMobility Poland zamierza ogłosić listę generalnych wykonawców fabryki samochodu elektrycznego Izera w Jaworznie, zaś rok później ma być gotowa lista dostawców najważniejszych komponentów do produkcji – zapowiedział członek zarządu spółki do spraw finansów Sławomir Bekier.

Podczas rozpoczętej we wtorek w Jaworznie szóstej edycji International Automotive Business Meeting - wydarzenia z udziałem przedstawicieli czołowych firm branży motoryzacyjnej - Sławomir Bekier potwierdził, że budowa fabryki polskiego samochodu elektrycznego ma rozpocząć się na początku 2024 r., a pierwsze egzemplarze Izery mają zjechać z linii produkcyjnej pod koniec roku 2025. Według założeń w pierwszym etapie zabudowania fabryki zajmą ok. 170 tys. m kw. – powstaną spawalnia, lakiernia i wydział montażu, a roczna zdolność produkcyjna fabryki osiągnie ok. 100 tys. aut.

Czytaj także: Obietnice minus. Nie ma ani polskiego samochodu elektrycznego, ani fabryki Izery

Ma powstawać 200 tys. samochodów rocznie

"W kolejnym etapie, wraz z rozwojem rynku i sprzedaży, zakład będzie rozbudowywany (…) - m.in. wybudowana zostanie tłocznia, a zdolność zakładu to będzie 200 tys. sztuk samochodów na rok" – poinformował członek zarządu ElectroMobility Poland. Prace projektowe są w roku. Inwestorem zastępczym, przygotowującym budowę fabryki, jest firma Prochem. - Szereg prac już zostało wykonanych: powstał layout funkcjonalny zakładu, zastały zaprojektowane przebiegi produkcyjne i logistyczne, co jest istotne z punktu widzenia późniejszych kosztów utrzymania i realizacji produkcji. Został opracowany projekt zagospodarowania terenu, zakład został również zaprojektowany w modelu 3d. Została wykonana dokumentacja geologiczna; w tej chwili prowadzimy rozmowy w zakresie udostępnienia mediów dla zakładu – wyliczał Sławomir Bekier.

Czytaj także: Izera tylko na papierze. "Koszty są gigantyczne"

Projekt jest w fazie koncepcyjnej

Przypomniał, że firma ElectroMobility Poland realizuje tzw. fazę koncepcyjną projektu, w której potwierdza jego założenia techniczne i ekonomiczne, buduje łańcuch dostaw i przygotowuje się do budowy fabryki. W marcu ogłoszono partnerstwo z włoskim studiem designerskim Pininfarina, które zaprojektuje wersje produkcyjne trzech modeli Izery, a w listopadzie ubiegłego roku - partnerstwo technologiczne z chińską firmą Geely, która dostarczy platformę samochodu.

- W tej chwili chcemy do końca roku ogłosić listę generalnych wykonawców - to jest szansa dla firm z regionu (woj. śląskiego – red.), z racji tego, że razem z inwestorem zastępczym, Prochemem, mogą wziąć udział w budowie zakładu i obiektów związanych z jego infrastrukturą – powiedział Bekier. Równolegle – jak poinformował – spółka ElectroMobility Poland rozpoczęła prace nad strategią sprzedaży, która będzie uwzględniała również istotne elementy oferty pozasprzedażowej, czyli szeregu usług związanych z korzystaniem z samochodu.

Wycięty las pod budowę fabryki Izery w Jaworznie. Ujęcie z drona, 30 marca 2023

Pierwsze auto ma zjechać z taśmy produkcyjnej w 2025 r.

- Łańcuch dostaw jest budowany tak, aby w końcówce przyszłego roku móc ogłosić największych dostawców komponentowych. Fabrykę rozpoczniemy budować na początku 2024, tak aby w końcówce roku 2025 zjechała pierwsza (…) Izera – poinformował członek zarządu ElectroMobility Poland. Przypomniał, że przeznaczona dla Izery platforma firmy Geely, wykorzystywana m.in. do budowy samochodów marki Volvo, umożliwi zbudowanie samochodu, który będzie przyspieszał do 100 km na godzinę poniżej 7 sekund i będzie miał bardzo dobrą drogę hamowania - ok. 37 m na suchej nawierzchni. Przewidziano dwie wersje bateryjne – z bateriami o pojemności 51 i 69 kilowatogodzin, które – jak mówił Bekier – "czerpią z technologii premium, jeśli chodzi o możliwości ładowania", umożliwiając przejechanie odpowiednio 340 lub 440 km. Przewidywana moc silnika to ponad 270 KM. Auto będzie napędzane na tylne koła. - Co ważne i ciekawe, platforma oferuje również możliwość zastosowania napędu 4x4, aczkolwiek o tym jeszcze nie rozmawiamy – dodał Sławomir Bekier. Izera ma rozwijać prędkość do 160 km na godzinę.

Mówiąc o zasadach współpracy z dostawcami komponentów, przedstawiciel ElectroMobility Poland wyjaśnił, że w pierwszym etapie elementy platformy będą w większości pozyskiwane wspólnie z partnerem technologicznym Geely, co pozwoli uzyskać korzystniejsze warunki handlowe. W dalszej przyszłości również części platformy mogą powstawać w Polsce. - Właściwie już prowadzimy prace nad lokalizacją także elementów platformy, tak aby były one produkowane lokalnie, natomiast jest to proces czasochłonny, wymagający większych nakładów badawczo-rozwojowych. Jednak w dalszym kroku również platforma będzie lokalizowana w Polsce – zapowiedział Bekier. Natomiast od początku lokalnie mają powstawać elementy nadwozia Izery.

- Strategia zakłada ich lokalizację tutaj – czyli na Śląsku, w woj. śląskim, w Polsce, generalnie w Europie; i to lokalizację w krótkim terminie - to znaczy, że od momentu uruchomienia produkcji, czyli tzw. job one, wszystkie te elementy będą pochodzić stąd – zapewnił w Jaworznie przedstawiciel spółki odpowiedzialnej za projekt stworzenia Izery.

Kto będzie dostarczał produkty do budowy aut?

Obecnie w bazie potencjalnych dostawców jest już ok. 250 firm. - Wybory dostawców w ramach naszego projektu będą zasadzały się na procesach, które są standardami w branży motoryzacyjnej: chcemy zabezpieczyć pożądaną jakość, oczekiwaną technologię, specyfikację techniczną (która ma być podana wkrótce – PAP). Ale przede wszystkim nasza Izera jest pozycjonowana w segmencie masowym, zatem procesy także będą opierały się na zasadach konkurencyjności: ten produkt ma być dostępny dla naszych klientów i powinien być absolutnie konkurencyjny w swoim segmencie – powiedziała dyrektor łańcuchu dostaw w ElectoMobility Poland Beata Białoń-Dudek. Rozpoczęta we wtorek w Jaworznie szósta edycja International Automotive Business Meeting to dwudniowe wydarzenie motoryzacyjne, podczas którego eksperci i praktycy z branży automotive z Europy Środkowo-Wschodniej wymieniają się doświadczeniami i dyskutują o trendach w motoryzacji.

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby powiązane z aferą Getback. To przedstawiciele większościowego akcjonariusza spółki reprezentujące Abris Capital Partners.

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniosła 2,6 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "To ostatni taki miesiąc – od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP" - komentują eksperci banku PKO BP.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad 77 procent kredytobiorców nie rozumie w pełni treści umowy, którą podpisują z bankiem, a 19,5 procent deklaruje, że rozumie wszystkie zawarte w niej zapisy - wynika z raportu UCE Research.

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Źródło:
PAP

Dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach programu "Kredyt na start" stanowiłyby silny czynnik pro-popytowy na rynku nieruchomości, co może doprowadzić do niewspółmiernego do fundamentów wzrostu cen i kosztów materiałów budowlanych w krótkim okresie - oceniło Ministerstwo Finansów w opinii do pierwszej wersji projektu rządowego programu.

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Źródło:
PAP

80 procent Rosjan nie stać na wakacje w kraju - przekazał w poniedziałek rosyjski portal Moscow Times bazując na oficjalnych danych publikowanych przez branżę turystyczną. Ze względu na wzrost cen obywatele decydują się natomiast na weekendowe wycieczki do regionów najbliższych miejscu zamieszkania.

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Źródło:
PAP

W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Paypal, oferującą szybkie płatności online, karę w wysokości 106 milionów złotych. - Jej klauzule są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć, które z jego działań zostać uznane za zabronione - przekazał prezes UOKiK. PayPal podał w oświadczeniu, że analizuje decyzję UOKiK.

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska gospodarka urosła o 4,7 procent w drugim kwartale - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Choć w wielu miejscach na świecie uchodziłoby to za imponujący wynik, to tamtejsi ekonomiści nie kryją rozczarowania. PKB Chin rośnie najwolniej od pierwszego kwartału 2023 roku.

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

Źródło:
Reuters, PAP

W nowym tygodniu będziemy czekać między innymi na dane o inflacji, przeciętnym wynagrodzeniu oraz produkcji przemysłowej. W czwartek napłyną również informacje o produkcji przemysłowej, a Bank Gospodarstwa Krajowego ruszy ze sprzedażą obligacji. Na rynkach światowych uwagę przykują natomiast wyniki spółek w USA, odczyt sprzedaży detalicznej, a także konwencja prezydencka Republikanów, podczas której zapadnie decyzja czy Donald Trump zostanie kandydatem na prezydenta.

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

W Wenecji zakończył się w niedzielę trwający od kwietnia eksperyment z pobieraniem opłaty w wysokości 5 euro ze wstęp do miasta. Byli z niej zwolnieni turyści, którzy nocowali w tamtejszych hotelach. Pierwsza taka inicjatywa na świecie ma na celu wprowadzenie systemu zarządzania napływem turystów - tłumaczą władze Wenecji.

Koniec turystycznego eksperymentu

Koniec turystycznego eksperymentu

Źródło:
PAP

Przepisy tak zwanej ustawy schronowej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku - wyjaśnił rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński. To odpowiedź resortu na piątkowy apel organizacji przedsiębiorców, które wnioskowały o co najmniej sześciomiesięczny vacatio legis, zakładając, że zmiany zaczną obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej posiadanych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl