Nowe dane o upadłościach. "Fala nie jest zaskoczeniem"

Źródło:
PAP
"Przeżywamy cud gospodarczy w Polsce". Prezes NBP Adam Glapiński o sytuacji gospodarczej
"Przeżywamy cud gospodarczy w Polsce". Prezes NBP Adam Glapiński o sytuacji gospodarczejTVN24 BiS
wideo 2/7
"Przeżywamy cud gospodarczy w Polsce". Prezes NBP Adam Glapiński o sytuacji gospodarczejTVN24 BiS

W pierwszej połowie bieżącego roku poinformowano o 219 upadłościach firm i ogłoszono niemal 2,3 tysiąca postępowań restrukturyzacyjnych - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Wskazano, że upadłości dotyczą głównie spółek prawa handlowego, a restrukturyzacje - jednoosobowych działalności gospodarczych.

Na koniec pierwszego półrocza 2024 r. według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych opublikowano informacje o upadłości 219 firm, a 2261 zgłosiło postępowania restrukturyzacyjne. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w całym 2023 r. upadłości było 408. Wzrost widoczny jest też w przypadku restrukturyzacji - o prawie 5 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2023 r.

Konsekwencja inflacji i wysokich cen energii

Zdaniem prezesa zarządu KRD Biura Informacji Gospodarczej Adama Łąckiego "fala niewypłacalności w tym okresie nie jest zaskoczeniem". Według niego jest to "konsekwencja tego, co się działo w gospodarce w latach 2021-2022 i później". Łącki wskazał na wysokie ceny energii, rosnące koszty kredytów firm i inflację.

- Popyt spadł, więc ceny już nie mogą rosnąć w takim samym tempie, a energia przecież nie potaniała. Czyli mamy wysokie koszty, malejące marże i kurczącą się sprzedaż - zauważył prezes KRD, cytowany w publikacji. W raporcie stwierdzono, że od pierwszego wpisu do KRD do momentu ogłoszenia upadłości przez sąd mija trzy lata, a czasem dłużej. "Choć często taki wpis jest pierwszym sygnałem zbliżającej się katastrofy finansowej, to zwykle ani dłużnik, ani jego kontrahent nie są tego świadomi. Faktycznie taki scenariusz przydarzył się co czwartej firmie, która na koniec pierwszego półrocza 2024 r. zasiliła szeregi bankrutów" - poinformowano. Dodano, że 129 przedsiębiorstw w I półroczu 2024 r. poprzedziło swoją upadłość wpisem do KRD - jak wskazano - to blisko 60 proc. firm, które zbankrutowały.

Zadłużenie pierwszą oznaką problemów

Autorzy publikacji zauważyli, że upadłość jest "domeną spółek prawa handlowego". Z kolei wśród firm, które w I półroczu br. rozpoczęły proces restrukturyzacji, 2/3 stanowiły JDG-i, reszta to spółki. Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że łącznie firmy przechodzące restrukturyzacje zostawiły po sobie 108,1 mln zł nieuregulowanych zobowiązań finansowych. KRD zauważył, że podobnie jak w przypadku upadłości, najwięcej długów zgromadziły firmy handlowe (23 mln zł), przemysłowe (16,9 mln zł) i nieco mniej transportowe (16,8 mln zł). Autorzy raportu zwrócili również uwagę na wysoki współczynnik zadłużenia firm budowlanych, wynosi on 15,7 mln zł. Poinformowano, że w I półroczu br. 1235 wierzycieli zostało dotkniętych problemem niewypłacalnych firm. Według Łąckiego przez upadłość firm ucierpiały przede wszystkim firmy budowlane, energetyczne i paliwowe. W przypadku restrukturyzacji były to głównie instytucje finansowe (banki, firmy leasingowe itd.), towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze sekurytyzacyjne, ale i też firmy z branży paliwowej i budowlanej.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Biura podróży obsłużyły więcej klientów niż w poprzednim roku i przebiły wynik z rekordowego 2019 roku – podaje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Szał na wyjazdy. Rekord w biurach podróży

Szał na wyjazdy. Rekord w biurach podróży

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej (KO) chcą ustanowienia dnia pamięci poświęconego zagładzie osób z zaburzeniami psychicznymi. Swoją propozycję nowego dnia ma też Lewica, ale taka aktywność posłów jest dużo mniejsza niż za rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) – informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Lista dni świątecznych może się wydłużyć

Lista dni świątecznych może się wydłużyć

Źródło:
PAP

Ruja Ignatova jest poszukiwana przez FBI w związku z podejrzeniem zorganizowania kryptowalutowego oszustwa na kwotę 4,5 miliarda dolarów. Określana jako "zaginiona kryptokrólowa" wymyka się organom ścigania od ponad sześciu lat. Jak podaje BBC, właśnie zamrożono jej majątek.

Zamrożono majątek "zaginionej kryptokrólowej". "Historie ofiar rozdzierają serce"

Zamrożono majątek "zaginionej kryptokrólowej". "Historie ofiar rozdzierają serce"

Źródło:
BBC

Od września urzędnicy miejscy we Włocławku będą pracowali 35 godzin tygodniowo - przekazał w środę prezydent miasta Krzysztof Kukucki. Nowy system nie wpłynie na czas funkcjonowania instytucji czy jej dostępność dla mieszkańców.

35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Jest decyzja prezydenta

35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Resort rodziny obawia się, że na programie "Kredyt na start" zyskają przede wszystkim deweloperzy. W opinii do projektu przesłanej w ramach konsultacji ministerstwo wskazało na ryzyko przyspieszenia wzrostu cen nieruchomości. Wcześniej krytyczne uwagi do szykowanych rozwiązań zgłosiły także inne resorty.

W rządzie iskrzy w sprawie nowego programu. "Może doprowadzić do jeszcze większego kryzysu"

W rządzie iskrzy w sprawie nowego programu. "Może doprowadzić do jeszcze większego kryzysu"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie ostrzega przed wszelkimi podróżami do Izraela i terenów objętych konfliktem, w tym do między innymi strefy przygranicznej z Libanem i Syrią oraz do Jerozolimy. Resort poprosił Polaków, przebywających w Izraelu i krajach sąsiednich, o "rozważenie powrotu do kraju".

MSZ prosi Polaków o "rozważenie powrotu do kraju"

MSZ prosi Polaków o "rozważenie powrotu do kraju"

Źródło:
PAP

Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach ceny mieszkań będą nadal rosnąć, ale wolniej niż w ostatnich dwóch kwartałach - poinformowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Co dalej z cenami mieszkań. Nowa prognoza

Co dalej z cenami mieszkań. Nowa prognoza

Źródło:
PAP

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powiedział, że po kontroli w resortach rodziny i spraw zagranicznych, biurze Rzecznika Praw Dziecka, IPN i ZUS, w ramach wykonania budżetu za 2023 rok Izba skierowała pięć zawiadomień do prokuratury. W sprawie resortu rodziny chodzi o podejrzenie niegospodarności w związku z promocją 800 plus.

NIK składa zawiadomienia do prokuratury. Wydatki na pikniki 800 plus "niecelowe i niegospodarne"

NIK składa zawiadomienia do prokuratury. Wydatki na pikniki 800 plus "niecelowe i niegospodarne"

Źródło:
PAP

ING Bank Śląski analizuje możliwość powrotu do nowej produkcji kredytów hipotecznych na podstawie wskaźnika WIBOR - przekazał na konferencji prezes banku Brunon Bartkiewicz. Jak dodał, zainteresowanie hipotekami w drugim kwartale bieżącego roku wzrosło o 109 procent rok do roku.

ING Bank Śląski chce powrócić do WIBOR-u w hipotekach

ING Bank Śląski chce powrócić do WIBOR-u w hipotekach

Źródło:
PAP

Ze względu na ograniczenia spowodowane obawami o ataki Hezbollahu i Iranu na Izrael za granicą utknęło około 150 tysięcy Izraelczyków - przekazał w środę Times of Israel. Niektóre linie lotnicze nadal wstrzymują się z przywracaniem lotów, nawet do pierwszej połowy 2025 roku.

150 tysięcy Izraelczyków utknęło za granicą

150 tysięcy Izraelczyków utknęło za granicą

Źródło:
PAP

Najnowsze dane wskazują, że 8,3 procent Szwedów w wieku od 15 do 74 lat pozostaje bez zatrudnienia. To najwięcej od dekady, a zarazem czwarty najwyższy wynik w Unii Europejskiej - przekazał w środę minister pracy Johan Pehrson. Dodał, że za trudną sytuację odpowiadają nie tylko recesja i niepewność na świecie, ale także problem z integracją imigrantów.

Najwyższe bezrobocie od dekady i upadające firmy

Najwyższe bezrobocie od dekady i upadające firmy

Źródło:
PAP

Wymóg noszenia stanika w pracy jest kwestią złożoną. Z jednej strony mamy do czynienia z dobrem osobistym, godnością, prywatnością i wolnością pracownika, z drugiej zaś pracodawcę, który chce dbać o wizerunek swojej firmy. Prawo nie reguluje tej kwestii wprost, ale jednocześnie nakazuje pracownikowi między innymi dostosowanie się do zasad społecznych. Czy brak stanika może być powodem zwolnienia z pracy?

Czy za brak stanika można zwolnić z pracy?

Czy za brak stanika można zwolnić z pracy?

Źródło:
tvn24.pl

Do marki Marriott nie ma prawa już działający w centrum Warszawy pięciogwiazdkowy hotel. Amerykańska sieć wycofała się z jego prowadzenia - informuje w środę "Rzeczpospolita". Nieoficjalnym powodem rozstania ma być spór o pieniądze.

Warszawski Marriott nie jest już Marriottem

Warszawski Marriott nie jest już Marriottem

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Meble zmniejszane na rzucie, by mieszkanie wydawało się większe. Oszczędzanie na materiałach. Kruczki prawne. O pułapkach rynku mieszkaniowego oraz o tym, jak ich uniknąć, opowiada Bartosz Józefiak, autor książki "Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania".

Kupić i nie wpaść w pułapkę. Sześć kroków do idealnego mieszkania

Kupić i nie wpaść w pułapkę. Sześć kroków do idealnego mieszkania

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna z Australii został oskarżony o kradzież limitowanych monet z postaciami z popularnej bajki dla dzieci "Blue". Ich wartość oszacowano na ponad 600 tysięcy dolarów australijskich, czyli w przeliczeniu prawie 1,6 miliona złotych.

Skradziono monety z postaciami z popularnej bajki. Podejrzany w rękach policji

Skradziono monety z postaciami z popularnej bajki. Podejrzany w rękach policji

Źródło:
BBC

W 2022 roku w Unii Europejskiej dyplom lekarza medycyny otrzymało 69 279 osób. Statystycznie na 100 000 mieszkańców wspólnoty przypadało 15,5 absolwenta studiów medycznych. Wskaźnik ten jest prawie dwa razy wyższy w Bułgarii. Na drugim końcu skali jest Słowenia, z wynikiem niemal trzykrotnie niższym od Bułgarów. Jak na tle unijnej średniej wypada Polska? Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, wskazuje, że "sama liczby lekarzy nie leczy".

Które kraje mają najwięcej absolwentów medycyny w UE? Polska w środku stawki, czołówka zaskakuje

Które kraje mają najwięcej absolwentów medycyny w UE? Polska w środku stawki, czołówka zaskakuje

Źródło:
tvn24.pl

Sezon ogórkowy w pełni, ale to nie oznacza, że wraz z nadchodzącymi zbiorami to warzywo jest tańsze. Wręcz przeciwnie, ze względu na uwarunkowania pogodowe, z jakimi rolnicy mieli do czynienia, ceny ogórków są o 100 procent wyższe niż rok temu.

Drogi sezon ogórkowy. Ceny podskoczyły o 100 procent

Drogi sezon ogórkowy. Ceny podskoczyły o 100 procent

Źródło:
TVN24

Od stycznia przyszłego roku będziemy zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów. Chodzi o zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek lub pojemnik i wystawią go w dniu uzgodnionym z firmą odbierającą śmieci - informuje serwis Prawo.pl.

Segregowanie śmieci. Od 1 stycznia pojawi się nowa frakcja odpadów

Segregowanie śmieci. Od 1 stycznia pojawi się nowa frakcja odpadów

Źródło:
PAP

Grupa reklamodawców została pozwana we wtorek przez platformę X - podaje agencja AP. Zdaniem X "ich masowy bojkot" w 2022 roku, po zmianie właścicielskiej, pozbawił firmę miliardów dolarów. "Teraz jest wojna" – skomentował miliarder Elon Musk.

Musk idzie na kolejne starcie. "Teraz jest wojna"

Musk idzie na kolejne starcie. "Teraz jest wojna"

Źródło:
PAP

- Trwają rozmowy o wprowadzeniu opłaty od tak zwanych małpek - mówił na antenie Radia Zet minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rozwiązanie mogłoby zacząć obowiązywać już od 2025 roku. Obecnie istnieje już opłata małpkowa, minister nie podał szczegóów, czy chodzi o nowe obciążenie, czy o podwyższenie obecnego.

Będzie opłata od "małpek"? Minister finansów podaje możliwy termin

Będzie opłata od "małpek"? Minister finansów podaje możliwy termin

Źródło:
Radio Zet, tvn24.pl

Lasy Państwowe chcą zakazu wywozu drewna z Polski poza Unię Europejską od 1 stycznia 2025. Takie obostrzenie miałoby obowiązywać przez 3 lata. Dyrektor generalny LP Witold Koss powiedział, że ich propozycja przewiduje też uznanie drewna za surowiec strategiczny.

Lasy Państwowe chcą ograniczyć wywóz polskiego drewna

Lasy Państwowe chcą ograniczyć wywóz polskiego drewna

Źródło:
PAP

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie w sprawie maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych w 2025 roku. Na jego podstawie samorządy podejmują decyzję między innymi w sprawie wysokości podatku od nieruchomości.

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Nowe stawki

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl