Rodzaje pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Źródło:
tvn24.pl
Specustawa powodziowa weszła w życie. Jaka pomoc dla poszkodowanych?
Specustawa powodziowa weszła w życie. Jaka pomoc dla poszkodowanych?TVN24
wideo 2/7
Specustawa powodziowa weszła w życie. Jaka pomoc dla poszkodowanych?TVN24

Przedsiębiorstwa, które ucierpiały na skutek tegorocznej powodzi, mogą ubiegać się już o pomoc, między innymi w formie świadczenia pieniężnego w wysokości do 1 miliona złotych. Ale nie tylko. Poniżej przestawiamy rodzaje rządowego wparcia dla firm.

W sobotę, 5 października, weszły w życie przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. W przepisach uwzględniono między innymi pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców.

Pomoc finansowa. Świadczenie interwencyjne

Jedna z form pomocy dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty na skutek tegorocznej powodzi to tzw. świadczenie interwencyjne. Jego celem jest wsparcie w dalszym prowadzeniu działalności. Występuje ona w dwóch rodzajach:

- 16 tysięcy złotych wsparcia na każdą osobę zgłoszoną do ubezpieczenia w ZUS lub

- 75 proc. średniomiesięcznego przychodu za rok poprzedni.

Jak czytamy na rządowym portalu biznes.gov.p, na początek wystarczy, że przedsiębiorca złoży oświadczenie, iż poniósł straty w wyniku powodzi. Kolejno otrzyma wsparcie finansowe. Jednak w ciągu 5 miesięcy od złożenia wniosku będzie zobowiązany przedstawić ZUS opinię rzeczoznawcy o poniesionych szkodach. Wartość uzyskanej pomocy to maksymalnie 1 mln zł. Przedsiębiorca, który otrzyma to świadczenie, będzie zobowiązany do prowadzenia firmy przez 6 miesięcy od dnia otrzymania wsparcia.

Pomocą mogą być objęte zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółek cywilnych, jak i osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną.

Wniosek o świadczenie interwencyjne można złożyć od 5 października 2024 r. do 16 marca 2025 r. w formie elektronicznej na swoim profilu na PUE/eZUS jako pismo ogólne POG, w formie papierowej w każdej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym albo przesłać go pocztą.

Do wniosku należy dołączyć informacje lub oświadczenia dotyczące:

- preferowanego sposobu wyliczenia wysokości świadczenia interwencyjnego, - wysokości średniomiesięcznego przychodu uzyskanego z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 roku, - ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych (umowa zawarta przed wystąpieniem powodzi), - wysokości wnioskowanej kwoty, - faktycznego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, - numeru rachunku bankowego.

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeśli przed wystąpieniem powodzi przedsiębiorca nie zawarł umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa, świadczenie interwencyjne zostanie przyznane mu w kwocie 75 proc. przysługującej wysokości.

Wydłużone terminy podatkowe, umorzenie zobowiązania podatkowego

Inną formą pomocy dla firm borykających się ze skutkami zalania, jest możliwość wydłużenia terminów do złożenia deklaracji i innych informacji podatkowych oraz do płatności podatków. Dotyczy to podatku VAT, podatków dochodowych PIT i CIT, a także podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz podatku od spadków i darowizn.

Ponadto przedsiębiorcy, którzy mają problem ze spłatą swoich pozostałych zobowiązań podatkowych, mogą wnioskować o ich umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty, w trybie przewidzianym w ordynacji podatkowej.

Urząd może je rozpatrzyć pozytywnie, uwzględniając ważny interes podatnika lub interes publiczny, przy czym zgodnie z interpretacją Naczelnego Sądu Administracyjnego do wyroku z 22 kwietnia 1999 r. (sygn. SA/850/98):

- ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie zaległości podatkowych uregulować. Będzie to utrata możliwości zarobkowania, utrata losowa majątku, - interes publiczny to sytuacja, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje konieczność sięgania przez podatnika do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspakajać swoich potrzeb materialnych.

Wniosek można złożyć na trzy sposoby: osobiście w urzędzie skarbowym, listownie bądź elektronicznie:

1. Złóż wniosek o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległości podatkowych, odsetek lub opłaty prolongacyjnej.

- do wniosku dołącz wszelkie dokumenty, które uzasadniają twoją prośbę - wykaż ważny interes swój lub interes publiczny. To może być między innymi: ​​​oświadczenie o sytuacji finansowej, rodzinnej i majątkowej; informacje o twojej bieżącej sytuacji finansowej (dane z okresowego bilansu, rachunku zysków i strat).

- wniosek o umorzenie złóż najwcześniej dzień po terminie płatności podatku. Nie rób tego wcześniej, gdyż umorzenie dotyczy tylko zaległości podatkowych. Z kolei wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku, bądź o rozłożenie na raty, złóż przed upływem wymagalnego terminu.

2. Urząd sprawdzi formalnie i merytorycznie twój wniosek.

- jeśli twój wniosek jest niepełny lub zawiera błędy formalne, urząd wezwie ciebie do uzupełnienia informacji. Masz na to 7 dni od daty otrzymania wezwania. 

3. Dostaniesz decyzję o umorzeniu zaległej spłaty lub odmowę jej umorzenia.

- jeśli twój wniosek spełnia wymogi, urząd może uznać twoją prośbę dotyczącą umorzenia spłaty. Urząd wydaje decyzję na podstawie twojego wniosku lub z urzędu.

- decyzja o umorzeniu zaległości podatkowej jest uznaniowa - to urząd decyduje, czy przyzna ci zwolnienie z obowiązku zapłaty zaległego podatku. Nawet jeśli złożysz wniosek i spełnisz wszystkie wymagania, które uprawniają cię do umorzenia zaległości podatkowej, nie ma gwarancji, że taka ulga zostanie ci przyznana. Każda decyzja jest rozpatrywana indywidualnie.

Przedłużone terminy dotyczące kas fiskalnych

Jak czytamy na rządowej stronie biznes.gov.pl, przedsiębiorcy używający kas fiskalnych poszkodowani w powodzi, mają wydłużone terminy dla zgłoszeń do naczelnika urzędu skarbowego i dla innych obowiązkowych czynności.

Przedłużenie dotyczy terminów:

- upływających w okresie od 17 września 2024 roku do 31 października 2024 roku – te terminy są przedłużone do 30 dni od dnia zdarzenia, - które upłynęły w okresie od 16 września 2024 roku do 28 września 2024 roku – czynności, które miały być wykonane w tych terminach, mogą być wykonane do 28 października 2024, - które rozpoczęły się przed 28 września 2024 roku i nie upłynęły przed tym dniem – te terminy są przedłużone do 28 października 2024 roku.

Przedłużenie dotyczy kas tradycyjnych (kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii i kasy online) oraz kas wirtualnych (kasy w formie oprogramowania).

Niższe stawki podatku VAT

Poza bezpośrednią pomocą dla firm, które ucierpiały w starciu z powodzią, przewidziano także wsparcie dla przedsiębiorców, którzy wspierają osoby poszkodowane w tym kataklizmie. Wprowadzono czasową obniżkę stawki VAT dla darowizn towarów i nieodpłatnego świadczenia usług potrzebnych do usuwania skutków kataklizmu.

Obniżona stawka VAT 0 procent dotyczy darowizn na rzecz osób fizycznych, podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, kulturalną, w zakresie ochrony zdrowia, opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku, w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów, a także jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz inne podmioty prowadzące działalność w obszarze pomocy społecznej,

- materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych w powodzi – dokonanych w okresie od 24 września 2024 roku do 31 marca 2025 roku, - towarów i usług na cele związane z pomocą poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 – dokonanych w okresie od 12 września 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku.

Aby skorzystać z VAT-u 0 procent w przypadku darowizny materiałów i usług innych niż materiały budowlane, należy wsparcie to zrealizować za pośrednictwem podmiotów organizujących pomoc i dystrybucję świadczeń w tego rodzaju sytuacjach, tj. organizacji pożytku publicznego, jednostki samorządu terytorialnego, podmiotu leczniczego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Autorka/Autor:Pkarp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP