Wejście w życie nowelizacji systemu kaucyjnego, co zgodnie z założeniami ma nastąpić od początku 2025 roku, nie wydaje się możliwe - przestrzega Rządowe Centrum Legislacji. RCL argumentuje, że powodem jest obecny etap prac nad projektem ustawy oraz obowiązek notyfikowania go Komisji Europejskiej.
Rządowe Centrum Legislacji (RCL) zwraca uwagę, że "biorąc pod uwagę obecny etap prac nad projektem oraz obowiązek notyfikowania przedmiotowego projektu Komisji Europejskiej (...) wejście w życie projektowanych zmian ustawy przed dniem 31 grudnia 2024 r. nie wydaje się możliwe" - podał RCL w opinii do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.
Nowy system kaucyjny od 2025 roku
Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.
Nowela, która została wprowadzona do projektu w lipcu tego roku, zakłada m.in wyłączenie obowiązku zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu, obowiązek przyjmowania takich opakowań przez jednostki handlu detalicznego o powierzchni poniżej 200 m kw., jeśli jednostka sprzedaje napoje w takich butelkach, czy stworzenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji.
Wcześniej zakładano, że opakowania te zostaną objęte systemem kaucyjnym z rocznym opóźnieniem, czyli w 2026 r. W połowie czerwca br. wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska przekazała, że opakowania tego typu zostaną wyłączone z systemu na prośbę branży, a najważniejszym argumentem przemawiającym za tym postulatem była "kwestia sanitarna".
Ustawa przesuwa także niektóre terminy dotyczące operatorów systemów kaucyjnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock