Gospodarka wciska hamulec, przedsiębiorcy w bardzo złych nastrojach. "Jeden z najtrudniejszych okresów w XXI wieku"

Źródło:
TVN24
Przedsiębiorczość w cieniu kryzysu
Przedsiębiorczość w cieniu kryzysuTVN24
wideo 2/5
Przedsiębiorczość w cieniu kryzysuTVN24

Przedsiębiorcy przeżywają trudny koniec roku, nastroje są coraz bardziej pesymistyczne. Trwający kryzys i niepewność sprawiają, że coraz częściej pojawia się wizja bankructwa. Niemal co czwarty właściciel firmy obawia się, że będzie musiał zamknąć swoją działalność. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej prawie co czwarty właściciel firmy przyznał, że w ostatnich miesiącach bankructwo jego biznesu stało się realne.

Coraz wyższe ryzyko likwidacji biznesu

- To jest niepokojące. W pierwszych miesięcy pandemii taki odsetek wynosił około 10 procent. Teraz 22 procent mikroprzedsiębiorców mówi o możliwości likwidacji swojego biznesu - powiedział główny analityk grupy BIG, profesor Szkoły Głównej Handlowej Waldemar Rogowski.

Ryzyko likwidacji biznesuTVN24

Przez rosyjską wojnę w Ukrainie ceny gazu i energii wystrzeliły. Kryzys energetyczny rozlewa się na wszystkie branże. Na to polski rząd ma ograniczony wpływ, ale tam gdzie może nie pomaga.

- Wiele firm myśli o zakończeniu działalności ze względu na rosnące obciążenia podatkowe i perspektywy rosnących składek na ubezpieczenie zdrowotne. Od stycznia składki ZUS wzrosną w rekordowym tempie, bo aż o 17 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, czyli o około 200 złotych. O tyle więcej w każdym miesiącu przedsiębiorca będzie musiał dopłacać - zwrócił uwagę ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu dr Tomasz Kopyściański.

Myśli o przetrwaniu zamiast tych o rozwoju

Współwłaściciel agencji marketingowej z Warszawy Olaf Kuitkowski zatrudnia sześć osób i już wie, że najbliższy rok zapowiada się ciężko. - Na takim pułapie zerowym, czyli nie zarabiamy, ale też nie tracimy, spokojnie jesteśmy w stanie przyszły rok przetrwać - ocenił Kuitkowski.

Wiele firm zaciska pasa i ogranicza wydatki na promocję. Pan Olaf nie chce zwalniać pracowników, ale liczy się z tym, że dla niego może nie wystarczyć.

- Pytanie, jakie to jest środowisko dla tworzenia biznesu. My myślimy o tym, jak chcemy firmę przeprowadzić, przetrwać, a nie, jak się rozwijać. Firmy powinny się rozwijać, aby gospodarka mogła się rozwijać - mówił współwłaściciel agencji marketingowej.

Przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, jakie rozwiązania pomocowe zostaną wprowadzone w nowym roku. Z końcem tego przestanie działać tak zwana tarcza antyinflacyjna.

- Jesteśmy zbyt często zaskakiwani. Biznes i działalność gospodarcza jednak nie lubi zaskoczeń. My powinniśmy z dużym wyprzedzeniem wiedzieć, co się będzie działo - podkreślał przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski.

Możliwe zwolnienia

Choć rząd zapewnia, że walka z inflacją i kryzysem jest skierowana przede wszystkim na ochronę miejsc pracy, to zdaniem przedsiębiorców zwolnień nie da się uniknąć i to już niedługo.

- Zwolnienia będą miały miejsca pewnie do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. W międzyczasie będzie ucieczka przedsiębiorców w tak zwane umowy śmieciowe, przesunięcia na umowy zlecenia, próby oszczędności tam, gdzie będzie to możliwe - mówił Marek Kowalski.

Zdaniem ekonomistów na wsparcie powinni móc liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy, których dobijają wyższe ceny gazu i prądu.

- To jest jeden z najtrudniejszych okresów w XXI wieku w Polsce, jeżeli chodzi o prowadzenie działalności. W szczególności działalności usługowej, która wiąże się z bardzo wysokimi kosztami energii. Gastronomia jest tutaj świetnym przykładem - ocenił ekonomista Marek Zuber.

Liczba firm, których działalność została zawieszonaTVN24

Przedsiębiorcy w pierwszym półroczu 2022 tego roku zawiesili działalność w ponad 160 tysiącach firm, zamknęli 105 tysięcy. To o jedną trzecią więcej niż rok temu.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Do tragedii naprawdę nie jest daleko, dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy policji, straży pożarnej i pozostałych służb walczących z żywiołem - zaapelował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie.

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Źródło:
TVN24

Nieco ponad 45 procent mieszkańców miast wojewódzkich zarabia tyle, by ich pięcioletnie zarobki brutto wystarczyły na zakup 45-metrowego mieszkania - wynika z raportu HREIT. Istnieją jednak miasta, gdzie na zakup własnego lokalu może pozwolić sobie większość Polaków.

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Źródło:
tvn24.pl

"Hojne wydatki socjalne" i wzrost wydatków na zbrojenia to jedna z przyczyn wysokie deficytu w 2025 roku. "W perspektywie krótkoterminowej projekt budżetu zwiększa ryzyko inflacyjne, co może opóźnić obniżki stóp procentowych" - oceniają autorzy raportu Allianz Trade. Zdaniem ekspertów polski wzrost gospodarczy pozostanie natomiast solidny.

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Źródło:
PAP

Rosyjski bank centralny ze względu na rosnącą inflację ogłosił podwyżkę stóp procentowych do 19 procent. Jedną z przyczyn nasilającej się presji inflacyjnej są wydatki przeznaczone na ofensywę w Ukrainie - przekazała agencja AFP.

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Źródło:
PAP

Zaledwie 2-milionowy Gabon pomaga Rosji omijać sankcje. Rządząca krajem junta pozwala jej tankowcom pływać pod swoją banderą i sprzedaje Rosjanom części do samolotów. Tylko w ubiegłym roku dostarczyła ich Moskwie za 1,5 mld dolarów.

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Źródło:
PAP

Masło i pozostałe produkty mleczarskie podrożały z powodu wielotygodniowej suszy. Wzrosły bowiem koszty pozyskiwania mleka, spółdzielnie mleczarskie za surowiec muszą płacić więcej - wyjaśnia prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Arkadiusz Pisarek. Choć obecnie w wielu regionach zmagamy się z tragiczną sytuacją powodziową, to ostatnie miesiące okazały się wyjątkowo suche, co mocno odbiło się na przetwórcach.

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Źródło:
PAP

W sierpniu mieszkania z rynku wtórnego najmocniej podrożały w Poznaniu, gdzie cena metra kwadratowego podskoczyła o 3 procent, przekraczając pułap 12 tysięcy złotych - wynika z raportu portalu GetHome.pl Podwyżki odnotowano także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wrocławiu i Trójmieście.

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze są lekcje języków obcych i zajęcia sportowe, np. basen. Niektóre dzieci nie mają w ogóle wolnych popołudni. Czy polscy uczniowie mają za dużo zajęć dodatkowych? - Nie ma jednej odpowiedzi - mówi terapeutka Monika Orkan-Łęcka. - Zależy od potrzeb i możliwości dziecka i jego rodziców.

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 14 września 2024 roku.

Brak głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Brak głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Chiny podniosą stopniowo wiek emerytalny po raz pierwszy od lat 50. ubiegłego wieku, co spowodowane jest starzeniem się społeczeństwa oraz malejącym budżetem emerytalnym. W ciągu następnej dekady w Chinach przybędzie około 300 milionów emerytów.

Pekin podnosi wiek emerytalny. Mają ten sam problem co Polska

Pekin podnosi wiek emerytalny. Mają ten sam problem co Polska

Źródło:
Reuters, BBC

Sędzia Sądu Najwyższego w Brazylii zarządził przelanie ponad 3 milionów dolarów z konta portalu X oraz Starlinka na poczet kar wymierzonych tej platformie społecznościowej. Decyzja wymiaru sprawiedliwości budzi wątpliwości niektórych prawników. Kłopoty serwisu społecznościowego Elona Muska w Brazylii trwają od dawna.

Milionowa kara dla portalu X. Poszło o dezinformację

Milionowa kara dla portalu X. Poszło o dezinformację

Źródło:
PAP

Niemcy zdecydowały się otworzyć drzwi dla 250 tysięcy wykwalifikowanych i częściowo wykwalifikowanych pracowników z Kenii w ramach kontrolowanej i ukierunkowanej umowy o migracji zarobkowej - donosi BBC. Tamtejszy rynek pracy potrzebuje rąk do pracy.

Niemcy przyjmą 250 tysięcy kenijskich specjalistów

Niemcy przyjmą 250 tysięcy kenijskich specjalistów

Źródło:
BBC

Chcemy się skupić na ograniczeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, w szczególności tych najsłabiej zarabiających - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że na ten cel w budżecie zarezerwowane są środki w wysokości czterech miliardów złotych.

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Źródło:
tvn24.pl

Rozbudowa terminala na Lotnisku Chopina ma ruszyć wiosną 2026 roku - przekazał Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych. Jak wyjaśnił, powrót do tej koncepcji okazał się konieczny, gdyż lotnisko centralne powstanie najwcześniej w 2032 roku.

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyraża wątpliwości dotyczące podwyższenia proponowanej na przyszły rok płacy minimalnej względem kwoty, którą ustalono wcześniej w trakcie konsultacji społecznych - przekazał resort w piśmie opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zdaniem ministerstwa ma to "negatywnie oddziaływać na kilka milionów podmiotów".

Resort rozwoju odradza podwyżkę płacy minimalnej. "Negatywny wpływ"

Resort rozwoju odradza podwyżkę płacy minimalnej. "Negatywny wpływ"

Źródło:
PAP

Elon Musk regularnie otrzymuje groźby śmierci, przez co ma ochronę niczym szef państwa - donosi w piątkowym wydaniu dziennik "New York Times". Zakres działań jego ochroniarzy można porównać do małej agencji wywiadowczej.

Pilnują go jak prezydenta. Tak wygląda ochrona Elona Muska

Pilnują go jak prezydenta. Tak wygląda ochrona Elona Muska

Źródło:
PAP

W przyszłym roku zasiłek pogrzebowy nie wzrośnie - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że nastąpi to "raczej od roku 2026".

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski (NBP) złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika - napisał bank centralny w komunikacie.

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

Źródło:
PAP

Duński koncern logistyczny DSV kupuje od niemieckich kolei DB firmę transportową Schenker. Kwota transakcji to 14,3 miliarda euro - podano w komunikacie. W wyniku fuzji powstanie największa w Europie firma świadcząca usługi przewozowe.

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Źródło:
PAP