Zmiany dla przedsiębiorców. Pensja małżonka będzie mogła być wliczona w koszty firmy

Dla firm

Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka od 2019 roku będą mogły wliczane w koszty firmyTVN24 BiS
wideo 2/5

Od 1 stycznia 2019 roku koszty wynagrodzenia małżonka będą mogły być wliczane w koszty firmy - zapowiedziała w programie "Bilans" w TVN24 BiS minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. - Rozwiązanie zostało zapisane w pakiecie stu zmian dla firm, które przegłosował już rząd i który jest w tej chwili procedowany przez Sejm - podkreśliła.

Minister przedsiębiorczości wskazała, że "co do zasady przedsiębiorcy chwalą zapisy Konstytucji Biznesu", która weszła w życie w kwietniu br.

Zwróciła uwagę między innymi na efekty wprowadzenia ulgi na start. - Od kiedy to rozwiązanie weszło w życie zanotowaliśmy o tysiąc rejestracji jednoosobowych działalności gospodarczych więcej niż przed rokiem - poinformowała Emilewicz.

Wkrótce mają wejść w życie kolejne zmiany dla firm. - Od 1 stycznia koszty wynagrodzenia małżonka będą mogły być wliczane w koszty firmy - zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

Zatory płatnicze

Emilewicz ogłosiła, że wkrótce procedowana będzie ustawa dotycząca zatorów płatniczych. Jak dodała zostały już przygotowane założenia nowych przepisów.

- Jesteśmy po konsultacjach z ustawą o zatorach płatniczych. Za chwilę mam nadzieję będziemy dyskutować o tej ustawie już podczas posiedzenia rządu - powiedziała minister.

Zwracała uwagę, że obecnie średnia długość zapłaty za fakturę w Polsce to 190 dni. - To jest jeden z podstawowych problemów - podkreśliła.

- Przeterminowane faktury to model biznesowy w Polsce. Duzi bardzo często kredytują się w ten sposób u małych, utrzymując lepszą płynność finansową - wskazała Jadwiga Emilewicz.

Co ma się zmienić? - Skracamy terminy płatności: 30 dni dla administracji, 60 dni w relacjach dużego podmiotu z małym. Jednocześnie nakładamy obowiązek na ujawnienie praktyk płatniczych od dużych płatników. Od tak zwanych CIT-owców rejestr będzie prowadziło Ministerstwo Finansów. W momencie przekroczenia terminu płatności jest natychmiastowa kara w wysokości 5 procent od wartości niezapłaconej faktury, taką kwotą chcemy obciążyć nierzetelnego podatnika - tłumaczyła minister Emilewicz.

Z kolei podmioty, które nie otrzymają zapłaty za fakturę, będą płacić podatek dopiero w chwili otrzymania należności. Wprowadzona ma zostać również szybsza ścieżka uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniach sądowych.

Problemy budowlanki

Minister przedsiębiorczości i technologii przyznała, że najbardziej złożony problem jest w przypadku branży budowlanej.

- Tam mamy bardzo mocną zadyszkę. Elementów jest wiele, część z nich mamy nadzieję, że zniweluje ustawa o zatorach. Część z nich będzie wymagała wewnętrznych procedur w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przygotowaliśmy katalog zmian, to się musi wydarzyć w partnerstwie z wszystkimi instytucjami - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Przyczynami problemów są między innymi wzrost cen surowców oraz wysokie koszty pracy.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS