Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku może być na niższym poziomie niż w tym roku. Oznaczałoby to wolniejszy wzrost świadczeń. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, które we wtorek opublikowano na rządowych stronach.
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
W tym roku waloryzacja miała charakter kwotowo-procentowy - świadczenia wzrosły o 14,8 proc., jednak nie mniej niż 250 zł brutto. Skala podwyżek emerytur wynikała z najwyższej od dwóch dekad inflacji.
W 2024 roku waloryzacja może być niższa. We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r.
Waloryzacja emerytur 2024
"Przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 r. na poziomie 112,3 proc. i prognozie dynamiki realnej przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2023 r. na poziomie 99,9 proc. – prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2024 r. kształtuje się na poziomie 112,3 proc." - czytamy w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.
Przypomniano, że konsultacje w Radzie Dialogu Społecznego nie przyniosły porozumienia w sprawie wysokości waloryzacji emerytów i rent w 2024 roku. "W związku z nieuzgodnieniem, w ramach Rady Dialogu Społecznego, wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., Rada Ministrów ustala wysokość tego zwiększenia na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r." - dodano.
Z rządowych szacunków wynika, że koszt waloryzacji ogółem w 2024 roku przy powyższym prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 43,6 mld zł. Jak wyjaśniono, to szacunek łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. 13. i 14. emerytury.
Projekt rozporządzenia został skierowany do pilnego rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Wysokość waloryzacji może ulec zmianie
Wysokość podwyżek świadczeń w 2024 roku może się jeszcze zmienić. Finalny wskaźnik waloryzacji poznajemy na kilkanaście dni przed waloryzacją, kiedy Główny Urząd Statystyczny udostępnia dane dotyczące realnego wzrostu płac, od których zależy ostateczny wskaźnik waloryzacji. Ponadto rządzący mogą też - podobnie jak było w tym roku - zdecydować się na waloryzację kwotowo-procentową, z minimalną kwotą podwyżki.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock