W 2025 roku nie zabraknie okazji do długich weekendów. Dodatkowe dni wolne można zyskać już w styczniu. Kiedy wypadają długie weekendy i kiedy najlepiej zaplanować urlop? Sprawdź kalendarz i nasze podpowiedzi.
Dotychczas w kalendarzu znajdowało się w sumie 13 dni ustawowo wolnych od pracy w roku. Od 2025 roku dojdzie do nich kolejny, 14. dzień wolny od pracy - Wigilia Bożego Narodzenia.
Wypadające w dni robocze święta to możliwość wydłużenia swojego wypoczynku, biorąc pojedyncze dni urlopowe i łącząc święta z weekendami.
Należy przy tym pamiętać, że za dzień ustawowo wolny od pracy wypadający w niedzielę nie przysługuje dodatkowy dzień wolnego. Należy on się natomiast pracownikom, gdy święto wypada w sobotę.
Styczeń 2025
Pierwsza okazja do długiego odpoczynku w 2025 roku pojawia się już w styczniu. W środę 1 stycznia wypada Nowy Rok. W kolejnym tygodniu, w poniedziałek 6 stycznia, będziemy świętować Trzech Króli.
Jeżeli skorzystamy z dwóch dni urlopu po 1 stycznia 2025, obejmujących czwartek i piątek (2 i 3 stycznia), czeka nas sześciodniowy, nieprzerwany wypoczynek (włącznie z 6 stycznia). Będzie nas to "kosztowało" jedynie dwa dni urlopu.
Wielkanoc 2025
Wielkanoc w 2025 roku wypada w drugiej połowie kwietnia. Niedziela Wielkanocna będzie obchodzona 20 kwietnia, a dzień wolny czeka nas także 21 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny. To oznacza trzy dni wolnego z rzędu. Jeżeli chcemy odpocząć przez kolejne sześć dni, możemy wziąć cztery dni urlopu.
Maj 2025
Kolejną okazję do dłuższego wypoczynku przyniesie maj. W 2025 roku Święto Pracy 1 maja wypada w czwartek, a Święto Narodowe Trzeciego Maja w sobotę. Nie stracimy jednak przez to okazji do dodatkowego wolnego - za każde święto wypadające w sobotę przysługuje bowiem dzień do odebrania.
Pracownicy w maju mogą odpocząć więc przez aż pięć dni z rzędu, kosztem zaledwie jednego dnia urlopu. Wystarczy wziąć urlop w piątek 2 maja, a w poniedziałek 5 maja odebrać wolne za święto wypadające w sobotę.
Wolne w wakacje 2025
Czterodniowe tzw. długie weekendy będzie można zaplanować w czerwcu i sierpniu, za każdym razem przy wykorzystaniu tylko jednego dnia urlopu.
Boże Ciało wypada w 2025 roku w czwartek 19 czerwca. Wystarczy więc skorzystać z urlopu w piątek 20 czerwca.
Z kolei w piątek 15 sierpnia wypadają Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego. Tylko jeden dzień urlopu, w czwartek 14 sierpnia, jest potrzebny do czterodniowej, nieprzerwanej przerwy od pracy.
Wszystkich Świętych 2025
Okazji do dłuższych weekendów nie zabraknie jesienią. Choć Wszystkich Świętych wypada w 2025 roku w sobotę, przysługuje nam za to dodatkowy dzień wolny do odebrania w innym terminie. Z kolei Święto Niepodległości 11 listopada, przypada we wtorek. Do wyłużonego weekendu brakuje tylko jednego dnia urlopowego, który można wziąć w poniedziałek 10 listopada.
Boże Narodzenie 2025
W 2025 roku po raz pierwszy Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy.
W przyszłym roku dzięki wolnej Wigilii wystarczą dwa dni urlopu przed świętami (w poniedziałek 22 i we wtorek 23 grudnia), by przez tydzień nie pracować. Kolejnych pięć dni urlopu między Bożym Narodzeniem a Trzech Króli (29,30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia) pozwoli na dwutygodniowy odpoczynek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com