Ktoś włożył je do ceramicznego dzbana i zakopał. W ziemi leżały od setek lat. Niektóre się pozlepiały wskutek procesów utleniania. To około tysiąca koronnych i litewskich szelągów z XVII wieku. Zostały znalezione w miejscowości Zaniówka w województwie lubelskim.
Poszukiwacz z wykrywaczem metali chciał znaleźć współczesne elementy wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego. W miejscowości Zaniówka w powiecie parczewskim trafił jednak na prawdziwy archeologiczny skarb.
To ceramiczny dzban pełen monet, jak informują służby konserwatorskie, koronnych i litewskich szelągów z XVII wieku. Jest ich około tysiąca.
Monety są w różnym stopniu zachowania
"Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny, zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka" – czytamy na profilu facebookowym Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Całość waży około trzech kilogramów. Monety są w różnym stopniu zachowania. Największa część znajdowała się w dzbanku. Były też takie, które leżały luzem (115 sztuk) oraz takie, które się ze sobą pozlepiały wskutek procesów utleniania. Takich "zlepieńców" było 62.
Znalezisko trafi do muzeum
Jak informują służby konserwatorskie, skarb znajdował się w warstwie podglebia na polu ornym przy obrzeżach terenu zabudowy gospodarczej (w tym historycznej) Zaniówki.
"Obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do działu archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej" – czytamy we wpisie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie