W przeliczeniu na "ludzki wiek" jest już stulatką. Właśnie została mamą

TVN24 | Białystok

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24
Antylopa, która lubi pływaćZoo Wrocław
wideo 2/9
Zoo WrocławAntylopa, która lubi pływać

Samica lemura wari czarno-białego, o imieniu Colie, 16 maja skończy 24 lata. - W przeliczeniu na "ludzki wiek" to prawie 100 lat - podaje zoo. I właśnie - zdumiewając opiekunów - urodziła młodego lemurka, którym się troskliwie opiekuje.

W Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu urodził się lemur wari czarno-biały. To jeden z gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem w przyrodzie. Lemury te żyją w niewoli średnio 19 lat. Samica, która urodziła młode, ma prawie 24 lata.

"Z naszych informacji i wywiadu z innymi ogrodami zoologicznymi wynika, że to prawdopodobnie pierwszy, udokumentowany przypadek tak późnego macierzyństwa u tego gatunku lemura" - poinformowało na portalu społecznościowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ojciec lemur to też nie jest "młodzieniaszek"

Do ogrodu zoologicznego w Zamościu Colie trafiła przed siedmioma laty, jako 17-latka. "Wari średnio w niewoli dożywają 19 lat, toteż spodziewaliśmy się, że pogodną jesień swojego życia spędzi u nas na przepięknym wybiegu na wyspie" - napisano.

Colie do ogrodu w Zamościu przyjechała wraz z równoletnim sobie samcem, który - jak podaje zoo - po kilku latach "ją opuścił". Kondycja fizyczna i psychiczna samicy stale się pogarszała. Wiosną 2019 r. sprowadzono do niej kolejnego samca z zoo w Usti nad Labem w Czechach. Jak informuje zamojskie zoo, ten lemur to też nie jest "młodzieniaszek" - za dwa tygodnie skończy 15 lat, "czyli około 70 ludzkich lat".

Dobrze pływa, a nawet zanurkuje. Antylopa, co wody się nie boi

W zamojskim zoo urodził się lemur wari czarno-białyZOO Zamość/Facebook

"Możecie sobie wyobrazić zdumienie pielęgniarza, który pięć dni temu zaniepokojony brakiem apetytu i nieopuszczaniem gniazda w wiklinowym koszyku wypatrzył pod samicą małego lemura!" - napisano.

Przez cztery dni usiłowano młode sfotografować, w końcu udało się na kilka minut wywabić z kosza samicę, przy pomocy jej smakołyków - świeżych pędów wierzby i bananów - i zrobić zdjęcia młodego lemura, które opublikowano na portalu.

Wari czarno-białe mają status gatunku krytycznie zagrożonego w przyrodzie. Żyją na zalesionych terenach wschodniego Madagaskaru. W Polsce można je oglądać w pięciu ogrodach zoologicznych.

Afrykarium zamknięte, na spacer ruszyły więc pingwiny

ZOO w ZamościuGoogle

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: ZOO Zamość/Facebook