Zdziczałe psy urządziły "polowanie" na młodego jelenia

Autor:
tm/ec
Źródło:
tvn24.pl
Jeleń leżał w wodzie na skraju zbiornika
Jeleń leżał w wodzie na skraju zbiornikaGrzegorz Dworakowski / Nadleśnictwo Żednia
wideo 2/10
Grzegorz Dworakowski / Nadleśnictwo Żednia Jeleń leżał w wodzie na skraju zbiornika

Zdziczałe psy odłączyły od chmary jeleni cielaka, którego zagnały w kierunku zbiornika wodnego. Pod zwierzęciem załamał się lód. Kwestią czasu było wychłodzenie i śmierć młodego jelenia. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. 

We wtorek (16 marca) tuż przed godziną 7 do Nadleśnictwa Żednia (Województwo Podlaskie) zadzwoniła poruszona mieszkanka wsi Sokole, która zaalarmowała o zdziczałych psach atakujących sarnę. Stwierdziła, że wycieńczone zwierzę znalazło schronienie w zbiorniku wodnym na skraju wsi. I od godziny przebywa w lodowatej wodzie, a psy nie pozwalają mu na ucieczkę.

Zwierzę było wycieńczoneGrzegorz Dworakowski / Nadleśnictwo Żednia 

- Leśnicy natychmiast ruszyli na pomoc. Po dotarciu na miejsce, okazało się, że chodzi nie o sarnę, ale o cielaka jelenia. Był wycieńczony. Leżał w wodzie na skraju zbiornika – mówi zastępca nadleśniczego Grzegorz Dworakowski. 

"Psy miałyby łatwy dostęp do ofiary"

Trzy psy na widok człowieka szybko uciekły. Jeleń po chwili odpoczynku wydostał się o własnych siłach na brzeg i poszedł do lasu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Po dokonaniu oględzin okazało się, że psy urządziły w tym miejscu polowanie. Odłączyły od chmary jeleni cielaka, którego następnie zagnały w kierunku zbiornika wodnego. Cienki lód zarwał się pod zwierzęciem. Kwestią czasu było wychłodzenie i śmierć młodego jelenia. Psy, które same nie dałyby rady go uśmiercić, miałyby w ten sposób łatwy dostęp do ofiary – opowiada nadleśniczy.

Puszczanie psa luzem w lesie to wykroczenie

Pomoc przyszła w ostatniej chwili. Grzegorz Dworakowski przypomina, że puszczanie psa luzem w lesie jest wykroczeniem, które obwarowane jest karami.

Trzy psy na widok człowieka szybko uciekłyGrzegorz Dworakowski / Nadleśnictwo Żednia 

– Artykuł 166 kodeksu wykroczeń mówi, że "kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem podlega karze grzywny lub karze nagany" – cytuje.

Jeleń schronił się w zbiorniku wodnym na skraju wsi Sokole

Autor:tm/ec

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Dworakowski / Nadleśnictwo Żednia

Pozostałe wiadomości