TVN24 | Białystok

Rekordowy przemyt papierosów udaremniony

TVN24 | Białystok

Autor:
tm
Źródło:
TVN 24 Białystok
Gigantyczny transport nielegalnych papierosów przechwycony
Gigantyczny transport nielegalnych papierosów przechwyconyIzba Administracji Skarbowej w Białymstoku
wideo 2/7
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku Gigantyczny transport nielegalnych papierosów przechwycony

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku udaremnili olbrzymią kontrabandę. W dwóch ciężarówkach, w których miały być przewożone urządzenia wentylacyjne i płyty termoizolacyjne, znaleziono blisko 1,3 miliona paczek papierosów bez akcyzy. Dwóm podejrzanym - Polakowi i Białorusinowi – grozi nawet 10 lat więzienia.

- Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa straciłby ponad 29 mln zł – informuje Straż Graniczna i Krajowa Administracja Skarbowa. Przechwycona właśnie kontrabanda jest największym w historii transportem nielegalnych papierosów, który został udaremniony przez podlaskie oddziały tych służb.

W ramach wspólnych kontroli drogowych zatrzymano dwa tiry, które miały przewozić urządzenia wentylacyjne i płyty termoizolacyjne. Okazało się, że w naczepach znajdują się papierosy bez polskich znaków akcyzy.

"W naczepie pierwszego tira, którego kierowcą był 30-letni Białorusin, jechał transport blisko 520 tysięcy paczek papierosów. W drugiej ciężarówce, prowadzonej przez 25-letniego obywatela Polski, zabezpieczono 768 tysięcy paczek. Wartość blisko 1,3 miliona paczek papierosów została oszacowana na ponad 18,2 mln zł"– podają służby.

Kierowcy aresztowani

Kontrabanda została ujawniona na terenie województwa mazowieckiego. SG i KAS kontrolują tamtejsze drogi w ramach walki z przemytem nielegalnych migrantów, ukrywających się w naczepach ciężarówek.

Kierowcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Są podejrzani o udział w przemycie. Grozi im nawet do dziesięciu lat więzienia. Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzi straż graniczna.

Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek to powszechna forma działań grup przestępczych trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu. Zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych.

W pobliżu granicy działają jednak grupy mobilne KAS i patrole SG. Czasami ich działania - jak w przypadku tego rekordowego przemytu - przenoszone są w głąb kraju. W wykryciu takich prób - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

Autor:tm

Źródło: TVN 24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Pozostałe wiadomości