Szef MON spotkał się na Podlasiu z żołnierzami. "Polska jest dziś bezpieczniejsza"

Źródło:
PAP
Kosiniak-Kamysz podsumowuje rok funkcjonowania MON pod jego kierownictwem
Kosiniak-Kamysz podsumowuje rok funkcjonowania MON pod jego kierownictwem
Kosiniak-Kamysz podsumowuje rok funkcjonowania MON pod jego kierownictwem

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podsumował dotychczasowe działania wojska przy polsko-białoruskiej granicy. - Polska jest dzisiaj bezpieczniejsza. Ochrona granicy jest naszym prawem i obowiązkiem - podkreślił.

W poniedziałkowe popołudnie Kosiniak-Kamysz spotkał się w Zielonej na Podlasiu z żołnierzami ze zgrupowania "Bezpieczne Podlasie". Operacja o tym kryptonimie działa od 1 sierpnia, jej zadaniem jest pomoc Straży Granicznej w utrzymaniu szczelności polskiej granicy.

Czytaj też: "Trzeba być gotowym na kryzysy". Kosiniak-Kamysz: będzie podręcznik o tym, jak się zachować

- Podlasie jest bezpieczniejsze, Polska jest bezpieczniejsza, wiele rzeczy naprawiliśmy, wiele rzeczy polepszyliśmy - mówił Kosiniak-Kamysz po spotkaniu, podsumowując w rozmowie z dziennikarzami dotychczasowe działania.

Podsumowanie szefa MON

Podkreślając to, co udało się dotychczas zrealizować, zwrócił uwagę m.in. na zmodernizowanie zapory na polsko-białoruskiej granicy. Chodzi o realizowane przez SG inwestycje polegające na montażu dodatkowych poprzecznych przęseł i zwojów concertiny na zaporze. Podkreślił, że dzięki "uszczelnieniu tego płotu, stał się dzisiaj prawdziwą zaporą".

Szef MON podsumował dotychczasowe działania wojska przy polsko-białoruskiej granicyPAP

Szef MON mówił też o współpracy wojska z policją i Strażą Graniczną, dzięki której - jak mówił - było możliwe przesunięcie na granicę odpowiednich sił i środków. Dodał, że dobra współpraca z MSWiA ułatwiła komunikację, wymianę w zakresie działań i - jak podkreślił - "uzupełnianie siebie, a nie konkurowanie".

Zmiany w wojsku

Kosiniak-Kamysz wymienił też rozpoczętą w Podlaskiem operację "Szpej". Podał, że chodzi o wymianę mundurów, zakup po raz pierwszy kurtek puchowych czy peleryn przeciwdeszczowych, a także np. możliwość używania przez żołnierzy wygodniejszych butów. Wymienił też dostęp do opieki medycznej.

Szef MON ocenił, że wprowadzenie jednego związku taktycznego i zmiana organizacji, czyli operacja "Bezpieczne Podlasie", przynosi efekty. Obecnie na granicę oddelegowanych jest 6,3 tysiąca żołnierzy. - To zmieniło w ogóle funkcjonowanie, jakość - mówił Kosiniak-Kamysz, dziękując dowodzącemu obecnie tą operacją generałowi dywizji Arkadiuszowi Szkutnikowi za wprowadzenie zmian.

Szef MON podsumował dotychczasowe działania wojska przy polsko-białoruskiej granicyPAP

"Bezpieczeństwo priorytetem"

Wśród zmian na granicy wicepremier wymienił m.in. nowe kontenery i namioty, organizację strefy socjalnej, a także wprowadzenie kontenerów na "pasku" granicznym i wymianę budek strażniczych na granicy. Mówił też o dobrej współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym, wspólnotami lokalnymi, strażą leśną i myśliwymi.

- Bezpieczeństwo jest naszym absolutnym priorytetem, ochrona granicy jest naszym prawem i obowiązkiem: nasza ziemia, nasze prawa i będziemy tego bardzo mocno przestrzegać - podkreślił.

Czytaj więcej: Kosiniak-Kamysz o zwycięzcy "zamieszania" w Korei Południowej

Wspomniał też o Tarczy Wschód, która jest - jak mówił - przygotowaniem infrastruktury na rzecz ochrony granicy.

Kosiniak-Kamysz, mówiąc o zmianie funkcjonowania bezpiecznej granicy, powiedział też o wprowadzeniu strefy buforowej przy polsko-białoruskiej granicy. Ocenił, że "miało to ogromny wpływ na to, jak to dzisiaj wygląda".

Strefa buforowa działa od 13 czerwca na długości ok. 60 km granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim. Została wprowadzona na podstawie rozporządzenia MSWiA - najpierw na 90 dni, następnie była przedłużana, od 10 grudnia obowiązuje przez kolejne 90 dni. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 m od linii granicy, na 16 km pas ma około 2 km szerokości. W ocenie służb, dzięki tej strefie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o około 41 proc.

Szef MON podsumował dotychczasowe działania wojska przy polsko-białoruskiej granicyPAP

Co w planach na 2025 rok?

Pytany o plany na przyszły rok, Kosiniak-Kamysz powiedział, że do końca stycznia misję w ramach operacji "Bezpieczne Podlasie" pełni 18. Dywizja Zmechanizowana, następnie będzie 16. Dywizja, a po niej - 12. Dywizja. Wskazywał, że dzięki doświadczeniu wojsko wie, w jaki sprzęt i w jakie umiejętności wyposażyć żołnierzy tu stacjonujących. Wymienił, że szczególną umiejętnością jest posługiwanie się bronią gładkolufową z amunicją niepenetrującą. - Ona sprawdza się w policji. Tu dochodzi do takich zdarzeń, gdzie jest tłum napierający na polską granicę, wtedy ta broń się sprawdza najlepiej - mówił szef MON.

W nawiązaniu do tego Kosiniak-Kamysz przypomniał o podpisanej w sierpniu przez prezydenta RP ustawie pozwalającej żołnierzom na używanie broni "w obliczu zagrożenia granicy, swojego życia". - Wtedy pisano, że wprowadzam licencję na zabijanie, że po prostu tu kule będą świszczeć od świtu do nocy - nic bardziej mylnego. To dało większą pewność żołnierzowi, a nie chodzi o to, że on nadużywa przez to broni, bo określone są miejsca i zasady użycia broni. I to się sprawdziło - mówił wicepremier.

Chodzi ustawę z 26 lipca o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych RP, policji i Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Przepisy tzw. ustawy o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy przewidują możliwość użycia wojska do samodzielnych działań – nie tylko do wsparcia służb MSWiA - w czasie pokoju na terytorium kraju; wprowadzają pojęcie operacji wojskowej prowadzonej na terenie kraju w czasie pokoju. Zapewniają również pomoc prawną żołnierzom i funkcjonariuszom służb w razie postępowania związanego z użyciem przez nich broni; regulują także m.in. zasady zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową.

Czytaj również: Kosiniak-Kamysz: Zapowiedziałem utworzenie wojsk dronowych. To się staje faktem

Ustawa wprowadza też do Kodeksu karnego przepis, który wyłącza odpowiedzialność za czyny popełnione w określonych warunkach. Chodzi o użycie przez żołnierza lub funkcjonariusza broniącego granicy broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad, jeżeli zostały one zastosowane m.in. w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby, a także przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby. Warunkiem uznania, że takie działanie żołnierza lub funkcjonariusza nie jest przestępstwem, są okoliczności wymagające natychmiastowego działania.

Kosiniak-Kamysz podziękował w poniedziałek wszystkim żołnierzom za służbę. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek odwiedzi żołnierzy w Jaryłówce przy polsko-białoruskiej granicy, a także na posterunkach przy samej granicy. Jak podkreślił, "to kluczowe miejsce dla bezpieczeństwa państwa polskiego i bezpieczeństwa Europy".

Autorka/Autor:mm /jas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Pentagon poinformował, że północnokoreańskie siły przystąpiły do walki u boku sił rosyjskich w Kursku. Jak opisał Reuters, Waszyngton otrzymał sygnały, że żołnierze Kima zginęli i zostali ranni.

Żołnierze Korei Północnej u boku Rosjan w Kursku. Pentagon potwierdza straty

Żołnierze Korei Północnej u boku Rosjan w Kursku. Pentagon potwierdza straty

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent wraca do swojej mocnej i wyrazistej retoryki, myślę, że chyba niepotrzebnej w naszej debacie publicznej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się do słów Andrzeja Dudy dotyczących decyzji Państwowej Komisji Wyborczej. Dodał też, że "być może potrzebna jest szybka nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym".

"Przepraszam, czy tymi złogami są czterdziestolatkowie?". Bodnar o słowach prezydenta

"Przepraszam, czy tymi złogami są czterdziestolatkowie?". Bodnar o słowach prezydenta

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z przewodniczącym Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym. Jak zapowiadał wcześniej, rozmowa miała dotyczyć ministra nauki Dariusza Wieczorka. Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że Czarzasty bronił ministra, a premier dał mu czas na podjęcie decyzji do piątku. W poniedziałek Wirtualna Polska poinformowała o uchybieniach w oświadczeniu majątkowym Wieczorka. Wcześniej dziennikarze ustalili też, że minister ujawnił dane sygnalistki, która przekazała mu informacje o nieprawidłowościach na jej uczelni.

Ważą się losy ministra nauki. Rozmowa Tuska i Czarzastego

Ważą się losy ministra nauki. Rozmowa Tuska i Czarzastego

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, WP, PAP

- Jest mi smutno, że doprowadziliśmy nasze państwo do takiej sytuacji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który jest poszukiwany listem gończym.

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Źródło:
TVN24

Prezydent elekt USA Donald Trump stwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powinien być gotowy na zawarcie jakiejś formy umowy z Władimirem Putinem, aby zakończyć trwającą prawie trzy lata wojnę na Ukrainie. - To się musi skończyć - oświadczył przyszły gospodarz Białego Domu.

Trump: Zełenski powinien być przygotowany na umowę z Putinem

Trump: Zełenski powinien być przygotowany na umowę z Putinem

Źródło:
Reuters, PAP

Zapadł wyrok uniewinniający wobec dwojga wcześniej skazanych, w tym byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego, za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 roku. Wobec trzeciego urzędnika utrzymano uniewinnienie - poinformowała rzeczniczka do spraw karnych Sądu Apelacyjnego w Warszawie Ewa Leszczyńska-Furtak.

Tomasz Arabski uniewinniony w sprawie organizacji lotu do Smoleńska

Tomasz Arabski uniewinniony w sprawie organizacji lotu do Smoleńska

Źródło:
PAP

Na dużym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Nad morzem w porywach może wiać do niemal 100 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie do wtorkowego poranka.

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że przestępstwem jest niezatwierdzenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego komitetu PiS z wyborów z 2023 roku. PKW odroczyła rozstrzygnięcie w tej sprawie. - Ta hydra postkomunistyczna, która cały czas broni i podkarmia pozostałości komunistycznych łże-elit w Polsce, dzisiaj dała po raz kolejny głos, jak rozumiem, w PKW - skomentował z kolei prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: postkomunistyczna hydra dała dziś głos w PKW

Prezydent: postkomunistyczna hydra dała dziś głos w PKW

Źródło:
PAP

- Porażka rządu Olafa Scholza w głosowaniu w Bundestagu przybliża Niemcy do przedterminowych wyborów. Jeśli obecne sondaże się utrzymają, do władzy wróci wielka koalicja: sojusz chadecji i SPD pod przewodnictwem kanclerza Friedricha Merza - oceniła dr Agnieszka Łada-Konefał, wiceszefowa Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich.

Koniec rządu "sygnalizacji świetlnej". Co dalej?

Koniec rządu "sygnalizacji świetlnej". Co dalej?

Źródło:
PAP

- Jestem gotowa do objechania całej Polski i do wykonania tej roboty - zadeklarowała w "Kropce nad i" w TVN24 Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, która jest kandydatką Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich. Skomentowała też słowa prezydenta Andrzeja Dudy po decyzji Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie sprawozdania finansowego komitetu PiS z wyborów z 2023 roku.

"Czasami brak mi słów. To jest jeden z tych momentów"

"Czasami brak mi słów. To jest jeden z tych momentów"

Źródło:
TVN24

W chrześcijańskiej prywatnej szkole w Madison w stanie Wisconsin doszło do strzelaniny. Jak przekazała policja, trzy osoby - w tym podejrzany - nie żyją.

Strzelanina w chrześcijańskiej szkole. Są ofiary śmiertelne

Strzelanina w chrześcijańskiej szkole. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
CNN, Reuters, PAP

Bezradność i frustracja mieszkańców wsi pod Poznaniem. Mówią, że w powietrzu nad posesjami latają kule, a hałas nie pozwala na normalne życie. Chodzi o strzelnicę. Według jej właściciela wszystko jest zgodnie z przepisami, a za zagubione kule mogą odpowiadać myśliwi.

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lato w Australii zaczyna się niezwykle upalnie. W stanie Wiktoria ostatni raz tak gorąco w grudniu było pięć lat temu. W Adelajdzie w nocy temperatura sięgała niemal 30 stopni Celsjusza.

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

Źródło:
The Guardian

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej. Adamczyk w pozwie kwestionował między innymi powołanie przez nową Radę Nadzorczą nowego prezesa zarządu TVP Tomasza Syguta - poinformowało biuro prasowe publicznego nadawcy.

Sąd oddalił pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej

Sąd oddalił pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej

Źródło:
PAP

Część południowych stanów Indii rozpoczyna działania na rzecz zwiększenia dzietności - informuje BBC. Działania te mogą szokować w państwie, które już obecnie z niemal półtora miliardem obywateli jest najludniejszym na świecie. Jednak przyrost naturalny w Indiach jest bardzo nierównomierny, a już wkrótce może on okazać się kluczowy dla politycznej przyszłości poszczególnych części kraju.

Najludniejszy kraj świata chce zwiększyć dzietność

Najludniejszy kraj świata chce zwiększyć dzietność

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Burmistrz Bodzentyna (woj. świętokrzyskie) przelał szkołom pieniądze na wypłaty dla nauczycieli. Gminą ma wkrótce rządzić komisarz powołany przez premiera, bo lokalne władze od kilku miesięcy paraliżuje spór o budżet samorządu oraz pustki w kasie gminy. Przelanie środków na konta szkół po bezowocnej awanturze na radzie miejskiej budzi jednak wątpliwości prawne, dlatego burmistrz ostrzegł dyrektorów.

Burmistrz przelał pieniądze szkołom, ale ostrzegł przed wypłacaniem ich nauczycielom

Burmistrz przelał pieniądze szkołom, ale ostrzegł przed wypłacaniem ich nauczycielom

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia w Warszawie uwzględnił wnioski Prokuratury Regionalnej w Warszawie o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec Samera A. i Marcina O., byłych członków zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh z Grupy Orlen - przekazała w poniedziałek prokuratura. Jak wyjaśniono, są oni podejrzani o działanie na szkodę tych spółek.

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Źródło:
tvn24.pl

Straż pożarna w amerykańskim Redlands poinformowała w mediach społecznościowych o niecodziennym zdarzeniu. Samochód z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn uderzył w ścianę lokalnego klubu fitness, przebił ją i wpadł do basenu. Lekkie obrażenia odniósł kierowca pojazdu.

Samochód przebił ścianę klubu fitness i wjechał do basenu. Nagranie

Samochód przebił ścianę klubu fitness i wjechał do basenu. Nagranie

Źródło:
CNN, ABC, tvn24.pl

Bundestag nie udzielił wotum zaufania kanclerzowi Olafowi Scholzowi. Umożliwi to przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Głosowanie poprzedziła debata.

Bundestag nie udzielił wotum zaufania kanclerzowi Olafowi Scholzowi

Bundestag nie udzielił wotum zaufania kanclerzowi Olafowi Scholzowi

Źródło:
PAP, Reuters

Do dramatycznych scen doszło w jednej z restauracji w Olsztynie, gdzie dusiło się trzymiesięczne dziecko. Zareagował policjant z mrągowskiej komendy, który usłyszał krzyk kobiety. Dzięki jego opanowaniu i wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dziecko odzyskało oddech i już przytomne trafiło pod opiekę lekarzy.

Dramatyczne sceny w restauracji. "Ona się dusi". Uratował trzymiesięczne niemowlę. Nagranie

Dramatyczne sceny w restauracji. "Ona się dusi". Uratował trzymiesięczne niemowlę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dużo niejasności powstało wokół rekomendacji Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Politycy koalicji rządowej twierdzą, że Duda "zajmie miejsce" Mai Włoszczowskiej. Trzej ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP przekonują, że tak nie będzie i podają swoje argumenty. Jednak wprowadzają w błąd.

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Rzeźba "Granitowe spojrzenie" nie będzie dłużej stała na placu Wileńskim. W poniedziałek została usunięta z betonowego cokołu z napisem "Ofiarom Rzezi Pragi". Jej wywóz był planowany. Zgodnie z umową zawartą z północnopraskim urzędem ma ona trafić w miejsce wybrane przez jej autora.

Wywieźli rzeźbę z placu Wileńskiego

Wywieźli rzeźbę z placu Wileńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgony trzech mężczyzn z fabryki baterii Northvolt w Skelleftea na północy Szwecji nie miały związku z narażeniem na jakąkolwiek niebezpieczną substancję - poinformowała lokalna policja. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

Seria zgonów pracowników fabryki po powrocie z pracy. Policja zdecydowała w sprawie śledztwa

Seria zgonów pracowników fabryki po powrocie z pracy. Policja zdecydowała w sprawie śledztwa

Źródło:
PAP

Redakcja TVN24 wręczyła w poniedziałek nagrody w wewnętrznym Konkursie Reporterskim imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach.

Nagroda imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika za 2024 rok. Zobacz wyróżnione materiały

Nagroda imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika za 2024 rok. Zobacz wyróżnione materiały

Źródło:
tvn24.pl

Filipinka skazana w Indonezji na karę śmierci za przemyt narkotyków po niemal 15 latach wróci do ojczyzny - informują indonezyjskie władze. Kobieta kilka lat temu dzięki staraniom filipińskich władz w ostatniej chwili uniknęła egzekucji, a teraz ma pomóc w śledztwie przeciwko gangom narkotykowym.

W ostatniej chwili uniknęła rozstrzelania. Po niemal 15 latach wraca do domu i dzieci

W ostatniej chwili uniknęła rozstrzelania. Po niemal 15 latach wraca do domu i dzieci

Źródło:
Reuters, CNN, The Independent, tvn24.pl

Pasażerka pociągu wyciągnęła na peron wózek i chciała zabrać dwuletniego syna, ale wtedy drzwi pociągu się zamknęły i chłopiec odjechał. Dzięki współpracy policjantów, sokistów, dyżurnych ruchu i kierownika pociągu, dziecko wróciło do mamy na czwartej stacji.

Matka wysiadła z pociągu, dwuletni syn pojechał dalej

Matka wysiadła z pociągu, dwuletni syn pojechał dalej

Źródło:
tvn24.pl

Zatrucie tlenkiem węgla było przyczyną śmierci 12 osób w kurorcie narciarskim w Gudauri - wynika ze wstępnych ustaleń gruzińskiej policji. O znalezieniu ciał lokalne władze poinformowały w sobotę, w sprawie toczy się śledztwo.

Śmierć 12 osób w słynnym kurorcie narciarskim. Ujawniono przyczynę

Śmierć 12 osób w słynnym kurorcie narciarskim. Ujawniono przyczynę

Źródło:
BBC, PAP, Newsgeorgia, tvn24.pl

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze przebywa 3,5-letnia dziewczynka. Dziecko waży zaledwie osiem kilogramów. Jak podaje szpital, dziewczynka miała być żywiona tylko owocami i mlekiem matki.

3,5-letnia dziewczynka waży osiem kilogramów. Lekarze: stan bardzo ciężki

3,5-letnia dziewczynka waży osiem kilogramów. Lekarze: stan bardzo ciężki

Źródło:
tvn24.pl

Koreańczycy z Północy, których Kim Dzong Un wysłał do Rosji, by wzięli udział w wojnie z Ukrainą, stosują przestarzałą taktykę prowadzenia wojny, ale są dobrze przygotowani fizycznie - przekazano na Telegramie pododdziału "Khorne Group" ukraińskiej 116. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Opublikowano nagranie, mające pokazywać północnokoreańskich żołnierzy w czasie walk w obwodzie kurskim w Rosji.

Ukraińcy pokazali, jak walczą żołnierze Kima

Ukraińcy pokazali, jak walczą żołnierze Kima

Źródło:
tvn24.pl, Ukraińska Prawda, NV, PAP

23 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Nowe przepisy dają jednak właścicielom sporo czasu na montaż urządzeń.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci stołecznego "Archiwum X", pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, rozwiązali sprawę zaginięcia dwóch nastolatek, do którego doszło 6 sierpnia 2000 roku. W Wołominie i Radzyminie policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn. 47-latek i 41-latek usłyszeli zarzuty zabójstwa i gwałtu. Taki sam zarzut został przedstawiony 45-latkowi, który odsiaduje karę za inne przestępstwa. 

Anna i Marta bawiły się na festynie i zniknęły. Przełom w sprawie zaginięcia nastolatek po 24 latach

Anna i Marta bawiły się na festynie i zniknęły. Przełom w sprawie zaginięcia nastolatek po 24 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lekarz nie udzielił pomocy kobiecie i dziewczynce, które zabił na drodze. Kara: nagana

Lekarz nie udzielił pomocy kobiecie i dziewczynce, które zabił na drodze. Kara: nagana

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Największe partie polityczne zaprezentowały już swoich kandydatów w wyborach prezydenckich. W wyścigu tym zmierzą się na pewno: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Marek Jakubiak, Magdalena Biejat i Marek Woch.

Oni powalczą o prezydenturę

Oni powalczą o prezydenturę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, gov.pl