TVN24 | Białystok

Wylądował na dachu i nie miał sił lecieć dalej. Bielik prawdopodobnie został otruty

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
TVN24
Bielik nie miał sił, by odlecieć
Bielik nie miał sił, by odleciećPaweł Szewczyk / Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne
wideo 2/6
Paweł Szewczyk / Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne Bielik nie miał sił, by odlecieć

Na dachu jednego z domów w Olchowcu (Lubelskie) wylądował bielik. Ptak nie miał sił, aby ponownie wzbić się w powietrze. Ściągnęli go strażacy i przekazali ornitologom. Nie przeżył, prawdopodobnie został otruty.

- Niestety, nie jest to pierwszy taki przypadek odnotowany na terenie południowych rubieży Puszczy Solskiej. Podejrzewamy, że rolnicy zostawiają w pobliżu swoich gospodarstw zatrutą padlinę, żeby zabić lisy, które atakują kury. W okresie zimowym taką padlinę jedzą również bieliki. Nie mogą one bowiem polować na ryby, bo stawy są zamarznięte – mówi Michał Korga z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Ptak nie miał sił, aby wzbić się w powietrzePaweł Szewczyk / Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

To właśnie z LTO skontaktowała się w sobotę (30 stycznia) mieszkanka Olchowca w powiecie biłgorajskim, która zauważyła, że na jej dachu wylądował ptak, który nie mógł o własnych siłach wzbić się w powietrze. Okazało się, że to bielik. Czyli drapieżnik objęty ochroną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Ptaki trute furadanem

- Strażacy zdjęli go z dachu. Bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Przemyślu. Tam niestety padł – podkreśla ornitolog.

Z oględzin ptaka wynika, że został  prawdopodobnie podtruty.  – Pewnie, tak jak w poprzednich przypadkach, furadanem. Czyli zakazanym dziś środkiem, który kiedyś był używany do nawożenia upraw tytoniu – wyjaśnia Michał Korga.

Ornitolodzy próbują uświadamiać okolicznych mieszkańców

Przez furadan padł na przykład – zaobrączkowany w 2016 roku – bielik, którego członkowie LTO znaleźli dwa lata temu. Również w pobliżu Olchowca.

Towarzystwo od lat prowadzi akcję informacyjną, która ma uświadamiać okolicznym mieszkańcom, jak tragiczne dla ptaków drapieżnych jest trucie padliny i zostawianie jej dla lisów.

To nie pierwszy podtruty bielikMichał Korga / Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

– W większości przypadków finał jest taki sam. Choć zdarza się, że ptaki uda się uratować. Tak jak to się stało w 2019 roku w okolicach Tomaszowa Lubelskiego. Uratowany bielik został przez nas zaobrączkowany i wrócił na wolność – podkreśla ornitolog.

Ptak padł w miejscowości Olchowiec

Autor:tm/gp

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości