Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Źródło:
tvn24.pl
Po zamkach w Mielniku, Drohiczynie i Bielsku Podlaskim niewiele dziś zostało
Po zamkach w Mielniku, Drohiczynie i Bielsku Podlaskim niewiele dziś zostało Saulius Zaura
wideo 2/4
ZAMKI

Ruiny kościoła w Mielniku, wzgórze zamkowe w Drohiczynie (woj. podlaskie). Ale też miejsca na terenie Litwy i Ukrainy. Wszystkie leżą w tzw. Pasie Witolda i są związane z postacią wielkiego księcia litewskiego, brata króla Władysława II Jagiełły, którego znamy chociażby z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

Oglądając te modele można przenieść się w czasie. Choć niewiele, albo i zgoła nic, z nich nie zostało, zamki wznoszone w tamtych czasach są świadectwem wspólnego polsko-litewsko-ukraińskiego dziedzictwa.

- I to jest właśnie najważniejszym przesłaniem tego projektu. Chodzi o pokazanie postaci księcia Witolda jako kogoś, kto łączy dzieje dzisiejszej Litwy, Polski i Ukrainy. Oczywiście również Białorusi, ale niestety - z uwagi na sytuację polityczną - strona białoruska nie mogła być włączona w projekt. To ogromna szkoda, bo pamiątek po księciu jest sporo również tam - mówi prof. dr hab. Krzysztof Buchowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Tak wygląda model 3D zamku w Mielniku Saulius Zaura

Powstają modele zamków

Buchowski jest jednym z uczestników międzynarodowego projektu "Digital Transformation for Cultural Heritage Capacity Building in Lithuania, Poland and Ukraine". W ramach przedsięwzięcia powstają zdigitalizowane modele nieistniejących zamków wznoszonych w czasach – znanego chociażby z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza czy obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" - wielkiego księcia litewskiego Witolda.

W projekcie biorą udział polscy naukowcy oraz przedstawiciele litewskich i ukraińskich organizacji pozarządowych. Na stronie vytautasbelt.eu można obejrzeć modele 3D dawnych zamków. Wygląd obiektów został odtworzony w oparciu o wykopaliska archeologiczne oraz relacje historyczne.

Historyk: Witold bardzo długo walczył z bratem

Przedsięwzięcie jest finansowane przez Komisję Europejską. Jego realizacja potrwa do czerwca przyszłego roku i jest podzielona na kilka części. Pod koniec września w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się konferencja naukowa na ten temat. Po jej zakończeniu uczestnicy projektu odwiedzili m.in. podlaskie miejsca związane z księciem Witoldem.

- Witold bardzo długo walczył z Władysławem Jagiełłą o władzę, chcąc uzyskać niezależność Wielkiego Księstwa Litewskiego. Układał się nawet z Krzyżakami. Ostatecznie jednak, po klęsce w bitwie z Tatarami nad rzeką Worsklą w 1399 roku, jego zapał został ostudzony. Ostatecznie doszedł do wniosku, że bardziej opłaca mu się sojusz z bratem. Od tego czasu współpracowali dość harmonijnie. Owocem tej współpracy było w 1408 roku przekazanie Witoldowi przez Jagiełłę władzy na Podlasiem – mówi prof. Buchowski.

Po zamku w Mielniku zostały tylko ruiny kościoła Saulius Zaura

Wszystkie powstały na bazie ruskich grodów o charakterze obronnym

Jeśli chodzi o podlaskie miejsca związane z postacią księcia Witolda, w ramach projektu powstały modele 3D trzech zamków – w Mielniku, Drohiczynie oraz w Bielsku Podlaskim.

- Wszystkie te zamki powstawały na bazie ruskich grodów o charakterze obronnym, które Litwini przejmowali od lat 50. XIV wieku. Zamek w Mielniku był właściwie drewniano-ziemną warownią z murowanymi elementami. Budynek spłonął w 1560 roku. Do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny kościoła, który był częścią zamku – opowiada historyk.

Dodaje, że w źródłach są informacje, iż świątynia została ufundowana przez Witolda w 1420 roku.

- Powstała na bazie prawdopodobnie ruskiej (w tamtych czasach nie używano jeszcze określenia "prawosławnej") kaplicy, która tam wcześniej istniała. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, a z bryły pamiętającej czasy Witolda praktycznie nic już nie zostało.

Zdaniem specjalistów, z czasów księcia Witolda pozostały tylko portale, czyli obramienia drzwi wejściowychUniwerystet w Białymstoku

- Specjaliści mówią jedynie o tym, że witoldowej fundacji można przypisać - zachowane do dziś - portale (czyli obramienia drzwi wejściowych – przyp. red.). Ruiny, które przetrwały do naszych czasów to pozostałości po XVI-wiecznej przebudowie kościoła oraz wzniesieniu XVIII-wiecznej dobudówki. Świątynia została spalona w czasie I wojny światowej, a ostatecznie zniszczona w czasie drugiej. Pozostały jedynie ruiny – tłumaczy prof. Buchowski.

Według legendy, tak lubił Drohiczyn, że kazał go spalić po swojej śmierci

Żadnego śladu nie ma natomiast po zamku w Drohiczynie.

- Witold zbudował go w okresie między 1408 a 1430 rokiem. Była rodzajem twierdzy, której ostatni element, czyli jedna z wież, przetrwała do końcówki XVIII wieku, kiedy to pełniła funkcję więzienia – zaznacza nasz rozmówca.

Tak wyglądał zamek w Drohiczynie Saulius Zaura

Dodaje, że książę Witold bardzo lubił Drohiczyn i spędzał w nim sporo czasu.

- Legenda głosi, że przeczuwając swoją śmierć, kazał żeby – gdy odejdzie już z tego świata – miejscowość została spalona. Po to, żeby nigdy nie dostała się w niczyje ręce. Na szczęście nikt tej prośby nie spełnił – mówi historyk.

Po zamku w Drohiczynie nie został żaden ślad Saulius Zaura

Gdyby nie uderzenie pioruna, mogliśmy mieć unię bielską, a nie lubelską

Kolejnym obiektem, który został pokazany w 3D i po którym nie został żaden ślad jest zamek w Bielsku Podlaskim.

- Wzmianka o tym, że został ufundowany przez Witolda pochodzi z 1430 roku, czyli roku śmierci księcia. Budynek spłonął w 1564 roku od uderzenia pioruna – mówi prof. Buchowski.

ZOBACZ TEŻ: Na strychu znaleźli bezcenny ikonostas z XVII wieku. "Największe odkrycie od czasu obrazu El Greca"

Zamek w Bielsku Podlaskim na modelu 3DSaulius Zaura

Ciekawostką jest, że pożar wybuchł w czasie, gdy w zamku odbywały się posiedzenia Sejmu, na których podejmowane były decyzje dotyczące warunków unii Korony z Wielkim Księstwem Litewskim. Po pożarze posłowie przenieśli się do Lublina. Gdyby to nie nastąpiło, być może unia z 1569 roku zamiast unią lubelską nazywana byłaby unią bielską.

- Dłużej niż zamek przetrwała, wzniesiona przez Witolda, warownia. Została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego z lat 1655-60 – zaznacza historyk.

Wzgórze zamkowe w Bielsku PodlaskimSaulius Zaura

Są też miejsca na terenie Litwy i Ukrainy

Oprócz miejsc w Polsce, w ramach projektu, prezentowane są chociażby – nieistniejący już - zamek na Półwyspie Trockim na terenie Litwy czy też zamek w Łucku w Ukrainie, którego spore części przetrwały do naszych czasów.

To właśnie tam w 1429 roku odbył się zjazd władców wielu europejskich krajów (oprócz Władysława Jagiełły i Witolda, m.in. króla niemieckiego, czeskiego i węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego, króla Danii, Szwecji i Norwegii Eryka Pomorskiego oraz wielkiego księcia moskiewskiego Wasyla II Ślepego), którzy ustalali, jak obronić się przed zagrożeniem tureckim.

Autorka/Autor:tm/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Saulius Zaura

Pozostałe wiadomości

Tradycyjna już rywalizacja ogromnych traktorów w przeciąganiu liny czy wystawa fotograficzna opowiadająca o przyjaźni, która zaczęła się na dziecięcym oddziale onkologicznym - to tylko niektóre z momentów 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które zapamiętamy na długo. Wolontariusze działali prężnie nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie. Grano w Tokio, Waszyngtonie czy na Bali.

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

Źródło:
tvn24.pl

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

1 300 000 złotych - za taką kwotę wylicytowano w niedzielę na zakończenie 33. Finału WOŚP Złote Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwyższa kwota, jaką w ramach aukcji zaoferowano za Złotą Kartę Telefoniczną, wyniosła 100 000 złotych.

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że polecił nałożenie 25-procentowego cła oraz szerokiej gamy sankcji wobec Kolumbii oraz tamtejszych urzędników i ich rodzin. Powodem była niezgoda kolumbijskiego prezydenta Gustavo Petro, by migranci byli deportowani wojskowymi samolotami.

Czerwone światło od prezydenta dla samolotów z migrantami. Ostra reakcja Trumpa

Czerwone światło od prezydenta dla samolotów z migrantami. Ostra reakcja Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był wypełniony kwestami, biegami, koncertami, a przede wszystkim uśmiechem i pozytywną energią. Zamknęliśmy te chwile w 47-sekundowym wideo.

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

Źródło:
tvn24.pl

Oboje chorowali. Oboje leczyli się w białostockim szpitalu. I tam właśnie się poznali i stali sobie bliscy. Olek i Basia to bohaterowie wystawy fotograficznej "Państwo Kluseczkowie", która pokazuje, jak rozwijała się ich przyjaźń, gdy walczyli z białaczką. - Pewnego dnia Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku. Od tego momentu zaczęli siebie nawzajem nazywać "Kluseczkami". Tak zaczęła się ich historia - wspominała mama chłopca Paulina Obzejta.

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

Źródło:
TVN24

- Jest radośnie, bajkowo, kosmicznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członkini zarządu i dyrektorka do spraw medycznych Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o atmosferze panującej podczas 33. Finału. Zapytana, jakie marzenie posłałby ze Światełkiem do Nieba, odpowiedziała: - Prosiłabym o spokój, o to, by nam nie przeszkadzać, byśmy mogli sobie dalej działać i robić te ważne i dobre rzeczy.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Źródło:
TVN24
Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rządzący na Białorusi od 31 lat Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 procent głosów w "wyborach" prezydenckich - podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Głosowanie nie jest uznawane za demokratyczne przez białoruską opozycję i Zachód.

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

Źródło:
PAP

Leo ma 14 lat i ciążącą na nim klątwę Ondyny. Ta potoczna nazwa nieuleczalnej choroby CCHS dobrze oddaje jej potworny charakter: organizm chorego zapomina o oddychaniu. 12 lat temu o klątwie usłyszał cały świat, po tym, jak nominowany do Oscara został film "Nasza klątwa" - dokument pokazujący codzienność dwuletniego wówczas chłopca nagrany przez jego rodziców. Cichym bohaterem tej historii jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Serduszko WOŚP towarzyszyło nam non stop od momentu urodzin Leosia - wspomina mama chłopca Magdalena Hueckel.

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Źródło:
tvn24.pl

Za kraty trafili z różnych powodów. Część z nich - oprócz odsiadki wyroku - chce też w inny sposób spłacić swój dług wobec społeczeństwa. W więzieniu, gdzie wolnego czasu mają wiele, odkrywają swoje talenty i przygotowują prace, które później przekazują na aukcje Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Jeśli możemy zrobić coś pozytywnego dla społeczeństwa, to czemu nie? - mówią Ryszard i Krzysztof, którzy odsiadują wyroki w Zakładzie Karnym w Łupkowie.

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

Źródło:
tvn24.pl

"Słowa, które usłyszeliśmy od głównych aktorów wiecu AfD o 'wielkich Niemczech' i 'konieczności zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie', brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo" - napisał premier Donald Tusk. Na spotkaniu AfD z jego uczestnikami zdalnie połączył się Elon Musk, amerykański miliarder i współpracownik Donalda Trumpa.

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Źródło:
PAP

Pięciu obywateli Polski zostało zatrzymanych w Norwegii - poinformowała w niedzielę policja w Oslo. Osoby te miały sterować dronami w okolicy bazy wojskowej, w której mieszczą się między innymi centrala norweskiego kontrwywiadu i centrum cyberbezpieczeństwa.

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Źródło:
PAP

"Nie popieramy tych, którzy podważają praworządność lub siłowo zajmują budynki instytucji publicznych" - oświadczył Richard Grenell, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na misje specjalne, cytowany przez rozgłośnię Głos Ameryki. To pierwsza reakcja nowej administracji amerykańskiej na masowe protesty w Serbii.

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Źródło:
PAP

- Jesteśmy małą społecznością, ale mamy wielkie serca - powiedział ksiądz Marcin Rayss z Zielonej Góry. W tym czasie jeden z jego parafian wrzucał do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszystkie pieniądze, które zebrano na tacę podczas niedzielnego nabożeństwa. Nie brakuje również katolickich parafii, które chętnie dokładają swoją cegiełkę.

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

Źródło:
TVN24

Czuję dumę, szczęście i zaszczyt, że jestem częścią WOŚP-owej rodziny i że moje oczy stały się "wizytówką" Orkiestry. I wdzięczność, że mogę pomagać - mówi Jagoda Szpojnarowicz-Pyda. To jej ogromne, ciemne oczy od trzech dekad patrzą na nas z plakatów i gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Partia golfa w Hiszpanii z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską, sprzątanie mieszkania przez Macieja Musiała czy bilety na mecz FC Barcelony wraz z wejściem na trening - oto najdroższe aukcje 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich kwoty sięgają nawet blisko 300 tysięcy złotych. Co jeszcze cieszy się zainteresowaniem licytujących?  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Skalę pomocy WOŚP obrazuje eksperyment, który przeprowadziliśmy ostatnio: usunęliśmy z kilku sal wszystkie sprzęty oznaczone charakterystycznym czerwonym serduszkiem. Ku naszemu zaskoczeniu, po ich usunięciu na salach pozostały jedynie puste ściany - to dowód na to, jak wiele zawdzięczamy tej fundacji - mówi Przemysław Galej, ordynator Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku.

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Źródło:
tvn24.pl
"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Zbieramy na onkologię, zbieramy na hematologię dziecięcą, otwieramy nasze serca - mówiła Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN. W imieniu Warner Bros. Discovery przekazała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czek o wartości miliona złotych.

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

Źródło:
TVN24

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl