Odczytali inskrypcje na nagrobkach, przejrzeli archiwa. "To był prawdopodobnie ostatni moment"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Lublin. Służby konserwatorskie opisały osoby, których nagrobki znajdują się w jednej z najstarszych kwater na cmentarzu przy Lipowej (wideo z 31.10.2022)
Lublin. Służby konserwatorskie opisały osoby, których nagrobki znajdują się w jednej z najstarszych kwater na cmentarzu przy Lipowej (wideo z 31.10.2022)
wideo 2/5
cmentarz

Służby konserwatorskie przywracają pamięć o mieszkańcach pochowanych na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce - cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Po przejrzeniu archiwaliów opisali groby powstańców czy też wysokich urzędników. Jak twierdzi konserwator zabytków, z uwagi na duże zniszczenia wielu inskrypcji na tych nagrobkach, był to prawdopodobnie ostatni moment na ich odczytanie.

Była żoną Augusta Daniłowskiego, asesora kolegialnego pełniącego obowiązki podsędka Okręgu Lubelskiego. Pozostawiła po sobie trzech synów - Jana, Juliana i Władysława, z których ten ostatni zapisał się w historii jako członek Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym, członek Komitetu Centralnego Narodowego oraz zesłaniec syberyjski i pamiętnikarz.

Takie informacje o, zmarłej w 1855 roku w wieku 45 lat, Annie z Mejerów Daniłowskiej znaleźli pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków po przejrzeniu archiwów. Kobieta została pochowana w obrębie kwatery numer sześć na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, czyli lubelskim cmentarzu przy ulicy Lipowej.

Grób Anny z Mejerów DaniłowskiejWUOZ w Lublinie

Cmentarz założono w 1794 roku. Pierwsze pochówki pojawiły się po 17 latach

Służby konserwatorskie podjęły się w tym roku opisania wszystkich nagrobków, które zlokalizowane są na terenie tej kwatery. Jak się bowiem okazało, opisy miało jedynie 15 z 73 istniejących nagrobków sprzed 1945 roku. A wszystkie nagrobki z tego okresu - tak jak zresztą i układ cmentarza - są od 1985 roku chronione wpisem do rejestru zabytków.

Sama Nekropolia jest zaś zespołem czterech cmentarzy.

- Choć pierwsze pochówki pojawiły się tam w 1811 roku, część rzymskokatolicka założona została w 1794 roku, część ewangelicka - w 1826, część prawosławna - w 1840, a część wojskowo-komunalna w 1915 roku - mówi Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski.

Pierwotnie cmentarz leżał poza obrębem miasta

Dodaje, że fakt pojawienia się pierwszych pochówków (a należały one do członków loży wolnomularskiej) dopiero po 17 latach od założenia cmentarza, źródła tłumaczą początkową niechęcią rodzin do grzebania zmarłych na terenie położonym poza murami miasta.

Grób Stanisława Miączyńskiego i jego żony Aleksandry z Kunstetlerów MiączyńskiejWUOZ w Lublinie

- Choć dziś nekropolia leży niemal w śródmieściu, na przełomie XVIII i XIX wieku tak nie było. Mieszkańcy byli zaś przyzwyczajeni do grzebania bliskich na cmentarzach przykościelnych w obrębie miasta, a te stopniowo - też ze względów sanitarnych -likwidowano - zaznacza konserwator.

Twórcami nagrobów byli niejednokrotnie wybitni artyści

Mówi też o wartościach artystycznych poszczególnych nagrobków, które zauważyła już Maria Ronikierowa, autorka jednego z pierwszych przewodników po mieście.

- Twórcami nagróbków byli niejednokrotnie wybitni artyści rzeźbiarze, podobnie jak na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, na warszawskich Powązkach, wileńskiej Rossie czy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie - podkreśla nasz rozmówca.

Dla porównania dodaje, że cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku i jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie, cmentarz Powązkowski powstał w 1790 roku, cmentarz na Rossie został oficjalnie otwarty 6 maja 1801 roku, a Rakowicki w Krakowie i Père-Lachaise w Paryżu - w 1803 roku.

Konserwator: to był prawdopodobnie ostatni moment na odczytanie insktypcji

Natomiast jeśli chodzi o inicjatywę opisywania nagrobków w obrębie kwatery numer sześć, to - jak twierdzi - z uwagi na duże zniszczenia wielu inskrypcji na tych nagrobkach, był to prawdopodobnie ostatni moment na ich odczytanie lub odtworzenie na podstawie archiwalnych zdjęć i opisów.

Czytaj też: Daje twarze leżącym kamieniom. Jego prace można oglądać w różnych punktach Białegostoku

- Dowodzi to celowości działań dokumentacyjnych tego rodzaju zabytków, które są niezwykle cenne nie tylko dla lokalnych społeczności Lublina - uważa dr Kopciowski.

Groby powstańców oraz żony zbieracza zabytków piśmiennictwa

Wśród opisanych nagrobków jest choćby ten upamiętniający Stanisława Miączyńskiego i jego żonę Aleksandrę z Kunstetlerów Miączyńską. Stanisław Miączyński (1788-1860) był oficerem napoleońskim. Służył też jako kapitan w armii Księstwa Warszawskiego i jako major w armii Królestwa Polskiego. Był też oficerem powstania listopadowego.

Grób rodzinny, w którym spoczął Władysław Edward ŁysakiewiczWUOZ w Lublinie

W powstaniu, tyle że styczniowym, walczył również Władysław Edward Łysakiewicz (1837-1898), który leży w rodzinnym grobie w trzynastym rzędzie szóstej kwatery. W źródłach znaleziona została też informacja, że był wieloletnim pracownikiem urzędów miasta Hrubieszowa, a przez kilka lat pracował jako urzędnik komory rządowej w Lublinie.

Służby konserwatorskie opisały też neogotycki nagrobek, żyjącej w latach 1838-60, Heleny Teresy z Schmidtów Laski (właściwe Łaski), żony Karola Łaskiego, który był zasłużonym zbieraczem zabytków piśmiennictwa polskiego.

Trwa coroczna kwesta

W tym rok, tak jak zresztą i w latach poprzednich, w okresie Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ulicy Lipowej prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Rozpoczęła się już w niedzielę (30 października) i potrwa do wtorku (1 listopada) włącznie. Wolontariusze będą kwestowali w godz. 8-17.

Kwesta odbywa się już po raz 36. Organizowana jest przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. W ciągu 35 lat zbiórki odnowionych zostało około 300 nagrobków.

Służby konserwatorskie wytypowały już, wspólnie ze społecznikami, trzy nagrobki, które mają być odnowione w przyszłym roku.

Grób Heleny Teresy z Schmidtów Laski (właściwe Łaski)WUOZ w Lublinie

- Dwa mają figury w formie złamanego drzewa, a w przypadku trzeciego na wysokim postumencie znajduje się figura Matki Boskiej. Wszystkie pomniki leżą w najstarszej części cmentarza z połowy XIX wieku - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową 90-letni Stanisław Santarek, wieloletni przewodniczący komitetu, który obecnie pełni w nim funkcję wiceszefa.

Spoczywa tu chociażby Józef Czechowicz i ks. Piotr Ściegienny

Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy.

W części katolickiej cmentarza znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 roku byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.

Autorka/Autor:tm

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24