TVN24 | Białystok

Wyremontowali najstarszy meczet w Polsce

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
TVN24 Białystok
Zakończył się remont zabytkowego meczetu w Kruszynianach
Zakończył się remont zabytkowego meczetu w KruszynianachWUOZ w Białymstoku
wideo 2/6
WUOZ w BiałymstokuZakończył się remont zabytkowego meczetu w Kruszynianach

Zakończył się remont zabytkowego meczetu w Kruszynianach. Budynek jest unikalnym w skali kraju przykładem islamskiego budownictwa sakralnego, które przetrwało do naszych czasów. 

- Dokładna data jego powstania nie jest znana. Wiadomo jednak, że istniał w XVIII wieku, a w 1846 przeszedł generalny remont – mówi Bronisław Talkowski, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.

Właśnie w tej podlaskiej miejscowości stoi najstarszy meczet w Polsce. Podobnie jak świątynia z pobliskich Bohonik, nie przypomina typowych muzułmańskich domów modlitwy z krajów arabskich. Posiada cechy charakterystyczne raczej dla drewnianych kościołów i cerkwi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Meczet został wyremontowanyWUOZ w Białymstoku

Nowa podłoga, wzmocniona antresola

- Pierwotnie ściany zbudowane były tylko z bali. Dopiero później położono tu szalówkę. Do dziś żałuję, że nie zdążyłem spytać ojca, czy nastąpiło to zaraz po II wojnie światowej, czy jeszcze w XX-leciu międzywojennym – opowiada Bronisław Talkowski.

W budynku zakończył się remont wnętrz. Wzmocnione zostało m.in. nadproże okna w ścianie działowej między salą modlitw dla kobiet a salą modlitw dla mężczyzn. Jednocześnie wzmocniono konstrukcję antresoli znajdującej się w sali męskiej. Dodatkowo oczyszczono i zaimpregnowano drewniane słupy podtrzymujące tę antresolę oraz prowadzące na nią drewniane schody.

Odnowione zostały wnętrza meczetuWUOZ w Białymstoku

Meczet i mizar uznane za pomnik historii

- Przyznaliśmy na te prace 80 tysięcy złotych. Natomiast w ubiegłym roku, dzięki dotacji w wysokości 90 tysięcy złotych, wyremontowane zostało również ogrodzenie mizaru (cmentarza - red.) – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Zarówno meczet, jak i mizar są uznane za pomnik historii.

Meczet w KruszynianachWUOZ w Białymstoku
Google Maps

Autor:tm/gp

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Białymstoku

Pozostałe wiadomości