Żaryn: zakończono budowę zapory na granicy z Białorusią. "Nielegalne przedostanie się do Polski jest niemożliwe"

Aktualizacja:
Autor:
MAK//rzw
Źródło:
PAP/TVN24
Kryzys na granicy trwa od roku (wideo z sierpnia 2022 roku)
Kryzys na granicy trwa od roku (wideo z sierpnia 2022 roku)tvn24.pl
wideo 2/4
tvn24.plKryzys na granicy trwa od roku (wideo z sierpnia 2022 roku)

Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią - przekazał w sobotę Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. Dodał później, że rozpoczął się kolejny etap inwestycji - montowanie perymetrii, czyli między innymi kamer i czujników.

Informację o zakończeniu budowy Stanisław Żaryn przekazał w sobotę w mediach społecznościowych. "Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią. Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemożliwe. Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie" – ocenił we wpisie na Twitterze.

Kilka godzin później dodał, że rozpoczął się "kolejny etap inwestycji".

"Na granicy z Białorusią trwa obecnie montowanie perymetrii. To kolejny etap inwestycji w nowoczesne zabezpieczenia, którymi RP wzmacnia ochronę naszej granicy" - napisał.

"Fizyczna bariera i patrole Straży Granicznej już obecnie udaremniają nielegalne przekraczanie granicy z Białorusi do Polski" - dodał Żaryn odnosząc się do wcześniejszego tweeta o tym, że "Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią".

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Granicę polsko-białoruską na 186 km zabezpiecza już bariera fizyczna, czyli pięciometrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Trwa natomiast budowa bariery elektronicznej. Obecnie instalowane są słupy pod kamery, kable zasilające i transmisyjne. Jak zapowiada Straż Graniczna, odcinki bariery elektronicznej będą sukcesywnie oddawane i uruchamiane.

Czytaj także: Rok kryzysu na granicy z Białorusią. Prowokacje reżimu Łukaszenki, koszmar migrantów i zapora graniczna

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej, której łączny koszt to ok. 1,6 mld zł, to - jak tłumaczą polskie władze - reakcja na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK//rzw

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości