Pozłacane ikony, srebrna bransoleta i kilkadziesiąt ozdobnych opakowań. Do Polski wjechały nielegalnie, trafiły do muzeum

Autor:
ms/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Do Muzeum Ziemi Chełmskiej trafiło ponad 80 zabytków przechwyconych na granicy (wideo bez dźwięku)
Do Muzeum Ziemi Chełmskiej trafiło ponad 80 zabytków przechwyconych na granicy (wideo bez dźwięku)Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
wideo 2/13
Izba Administracji Skarbowej w LublinieDo Muzeum Ziemi Chełmskiej trafiło ponad 80 zabytków zatrzymanych na granicy

Zabytkowe ikony i inne przedmioty o charakterze muzealnym przekazała lubelska Krajowa Administracja Skarbowa Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie (woj. lubelskie). Jak poinformowano, zostały one "zarekwirowane przemytnikom" na przejściu granicznym w Dorohusku. Najstarsza ikona datowana jest na przełom XVIII i XIX wieku.

Przekazanie zabytków nastąpiło w piątek, 17 lutego. "(...) Krajowa Administracja Skarbowa na ręce dyrektor jednostki, Natalii Jędruszczak, przekazała zarekwirowane przemytnikom ikony oraz blaszane pudełka na słodycze lub herbatę, czyli towary uchodzące w tamtym czasie za luksusowe. Zbiory były przemycane przez terytorium Ukrainy. Zostały przechwycone na przejściu granicznym w Dorohusku" - poinformowało miasto Chełm w mediach społecznościowych.

Jak przekazał Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, do Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie trafiło 14 ikon, 65 ozdobnych metalowych opakowań do przechowywania m.in. żywności, srebrna bransoleta ozdobiona kamieniami, stanowiąca wytwór dawnego rzemiosła artystycznego oraz ręcznie malowane etui z laki na binokle ze sceną "Trojki". 

- Większość przekazanych do muzeum ikon to obrazy pisane na desce, ze złoceniami lub srebrzeniami. Wszystkie zachowane są w dobrym stanie. Najstarsza ikona datowana jest na przełom XVIII i XIX wieku - przekazał rzecznik.

Do Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie trafiło 14 ikonIzba Administracji Skarbowej w Lublinie

Ozdobne pudełeczka na kawę, cukier, proszek do zębów i inne "luksusowe produkty"

Z kolei ozdobne metalowe pojemniki, które zostały przekazane chełmskiemu muzeum, jak podkreśla rzecznik lubelskiej KAS, charakteryzują się różnorodnością kolorów i kształtów. - Są to tuby, skrzyneczki, stylizowane kufry, koszyczki, szkatułki i inne - wymienia Deruś. Jak wyjaśnia, służyły do przechowywania m.in. kawy, herbaty, cukru, biszkoptów, proszku do mycia zębów i innych produktów, często luksusowych, związanych z kulturą życia codziennego końca XIX i początku XX wieku. 

Chełmskie muzeum wzbogaciło się o 65 ozdobnych metalowych opakowań do przechowywania m.in. żywnościIzba Administracji Skarbowej w Lublinie

Cenne zabytki wjechały do Polski nielegalnie

Jak przekazał rzecznik lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej, wszystkie przekazane do chełmskiej placówki zabytki i przedmioty o charakterze muzealnym pochodzą z udaremnionego przez Służbę Celno-Skarbową przemytu. - Zatrzymane zostały na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, mogły wzbogacić zbiory chełmskiego muzeum - podkreślił przedstawiciel KAS.

To kolejne już obiekty, które trafiły do muzeum w Chełmie w ten sposób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Pozostałe wiadomości