Muzeum Wojska w Białymstoku zakończyło renowację armaty morskiej AK-230. Do lat 90. ubiegłego wieku była na wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej i Straży Granicznej. Wyprodukowano ją w ZSRR.
Trudno określić dokładną datę produkcji. Zdarzało się, że kiedy kuter trafiał na złom, a armata była sprawna, to mocowano ją na kolejnej jednostce. Niemniej na pewno eksponat jest już powojenny. Armata powstała w ZSRR, w zakładzie nr 535, w mieście Tuła. - Tego typy armaty produkowane były tam od lat 50. do 80. ubiegłego wieku – mówi kustosz Muzeum Wojska w Białymstoku Piotr Karczewski.
Kupiono ją w Związku Radzieckim
Eksponat można było do 2019 roku oglądać w ramach wystawy plenerowej na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przy ul. gen. Józefa Bema 100.
- Armata trafiła tu w latach 90. ubiegłego wieku. Wcześniej była na wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej i Straży Granicznej. Trudno powiedzieć, czy została kupiona w ZSRR wraz z kutrem, czy osobno – podkreśla kustosz.
Oprócz AK-230, również 150-PM i WKM DSzK
Muzeum dostało od pograniczników trzy egzemplarze powojennych armat. Oprócz AK-230, również 25-milimetrową morską armatę przeciwlotniczą 150-PM i 12,7-milimetrowy WKM (wielkokalibrowy karabin maszynowy) DSzK. Wszystkie eksponaty są produkcji radzieckiej i wszystkie przeszły gruntowną renowację.
– Jeśli chodzi o AK-230, to została ona rozebrana i oczyszczona z czterech warstw łuszczącej się farby. Uzupełniono brakujące nity, śruby, nakrętki oraz wymieniono sparciałe gumowe uszczelki na całej powierzchni obudowy. W końcowym etapie renowacji odtworzono malowanie z okresu eksploatacji na jednostkach pływających Marynarki Wojennej. W celu ułatwienia przetaczania podstawa armaty umieszczona została na kołowej lawecie – opowiada Piotr Karczewski.
Armata była też montowana na polskich kutrach
W Polsce armaty AK-230 montowane były - na zakupionych w Związku Radzieckim - kutrach rakietowych projektu 205 (OSA).
- Były też używane na - budowanych w Polsce - kutrach torpedowych: typu 664, średnich okrętach desantowych typu 770, 771, 773, 776, okrętach patrolowych typu 912, dużych ścigaczach okrętów podwodnych typu 912M, a także okrętach szkolnych typu 888 – mówi kustosz.
Powstaje park militarny
Wszystkie trzy typy uzbrojenia będzie można oglądać w ramach zwiedzania parku militarnego, który powstaje w Białymstoku obok dawnych magazynów wojskowych przy ul. Węglowej. Park ma być otwarty w najbliższych latach.
Źródło: TVN24 Białystok
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Hryń / Muzeum Wojska w Białymstoku