W wieku 99 lat zmarł w Białymstoku arcybiskup senior Stanisław Szymecki, metropolita białostocki w latach 1993-2000. To on jako pierwszy nazwał stolicę Podlasia "Miastem Miłosierdzia" i propagował ten tytuł w Polsce i na świecie.
W Białymstoku we wtorek, 26 września, po godz. 16 w wieku 99 lat zmarł arcybiskup senior Stanisław Szymecki, były metropolita białostocki.
Mówił o białostoczanach jako o dobrych, życzliwych, pracowitych ludziach
15 czerwca 1998 r. duchowny otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Białegostoku, które jako pierwszy nazwał „Miastem Miłosierdzia”.
"Ten tytuł propagował w Polsce i na świecie, podkreślając dzieło życia i spuściznę, którą pozostawił tu bł. ks. Michał Sopoćko oraz postawę życiową tutejszych mieszkańców, jak mówił – dobrych, życzliwych, pracowitych i żyjących wiarą w Boga" – czytamy w komunikacie na stronie Archidiecezji Białostockiej.
W artykule jest też mowa o tym, że papież Jan Paweł II nazywał arcybiskupa "swoim przyjacielem".
Jako dziecko wyjechał do Francji
Abp Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 roku w Katowicach (Załęska Hałda). Jako dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem wyemigrował do Francji. Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 roku z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego - nuncjusza apostolskiego w Paryżu, później papieża Jana XXIII w kaplicy Seminarium Polskiego w Paryżu – Rue des Irlandais.
Święcenia kapłańskie otrzymał 3 lipca 1947 roku z rąk kard. Emanuela Suharda (abp. Paryża). W 1948 roku duchowny powrócił do Polski, do diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafii w Brzezinach Śląskich (1948-49) i kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-57). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja). W latach 1968-78 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Metropolitą białostockim był w latach 1993-2000
Sakrę biskupią przyjął 12 kwietnia 1981 roku z rąk papieża Jana Pawła II w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie.
W latach 1981-1993 był biskupem kieleckim, a w latach 1993-2000 – arcybiskupem metropolitą białostockim. W ramach gremiów Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję delegata KEP do współpracy ze stałą Interdykasterialną Komisją Rozmieszczenia Kapłanów w Świecie. Był też konsultorem kongregacji Edukacji Katolickiej oraz członkiem Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.
Powołał czasopismo i radio
Natomiast podczas posługi w archidiecezji białostockiej m.in. zakończył postępowanie na szczeblu diecezjalnym ws. heroiczności cnót w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki oraz księży męczenników II wojny światowej. Powołał też Studium Teologii w Białymstoku, Muzeum Archidiecezjalne i Radę Ruchów Katolickich. Zainaugurował pracę Katedry Teologii Katolickiej UwB, erygował Kapitułę Kolegiacką w Krypnie oraz otworzył Dom Opieki Caritas w Białymstoku. Ponadto powołał pismo diecezjalne "Czas Miłosierdzia" (obecnie miesięcznik "Drogi Miłosierdzia") i archidiecezjalne Radio "Miłosierdzie" (obecnie "Radio i").
Radosne usposobienie i otwartość na drugiego człowieka
Od 2000 roku, czyli przejścia na emeryturę, aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji białostockiej.
"Wizytował parafie, udzielał sakramentu bierzmowania, brał udział w uroczystościach religijnych. Otaczała go zawsze wdzięczność i życzliwość wiernych i kapłanów. Jego radosne usposobienie i otwartość na drugiego człowieka stała się jego znakiem rozpoznawczym na ziemi białostockiej, którą wielokrotnie nazywał swoją ziemią obiecaną" – czytamy na stronie archidiecezji.
Kuria ma niebawem powiadomić o uroczystościach pogrzebowych.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Teresa Margańska/ ArchiBial.pl