Gryf pogoni orła? Białystok szykuje się do zmiany. "Trzeba przywrócić miastu herb z XVIII wieku"

Źródło:
tvn24.pl
Andrzej Matys, dyrektor biura rady miasta: Komisja Heraldyczna stwierdziła, że herb odwołuje się wprost do tradycji heraldycznej rosyjskiego zaborcy
Andrzej Matys, dyrektor biura rady miasta: Komisja Heraldyczna stwierdziła, że herb odwołuje się wprost do tradycji heraldycznej rosyjskiego zaborcy UM Białystok
wideo 2/2
herb Białegostoku1

Białystok przymierza się do zmiany herbu miasta, bo ten obecny nawiązuje do nadanego w 1809 roku przez rosyjskiego zaborcę. Tak stwierdziła Komisja Heraldyczna przy resorcie spraw wewnętrznych i zarekomendowała herb, który nadał miastu w 1749 roku król August III Sas.

- Po tym, jak wiadomość o zmianie herbu rozeszła się wśród mieszkańców, pojawiło się mnóstwo wątpliwości - zauważyła na ostatniej sesji rady miasta białostocka radna Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Zabrocka.

Radni dostali pod głosowanie, wniesiony przez prezydenta Białegostoku, projekt uchwały w sprawie przystąpienia do zmiany herbu miasta.

Po lewej obecnie używany herb, po prawej - herb nadany przez króla Augusta III Sasa w 1749 rokuArchiwum Państwowe w Białymstoku "Dzieje herbu Białegostoku"

Prezydent powoła zespół roboczy

- Z wiadomości, które dostawałam od mieszkańców wynika, że wielu obawia się daleko idących konsekwencji zmiany herbu, które pociągną za sobą chociażby potrzebę wymiany herbów znajdujących się na miejskich instytucjach czy też zmianę flagi i barw miasta. I nie chodzi tylko o kwestie finansowe, ale też o zastanowienie się, po co to robić, skoro herb jest z nami już od tylu lat. Rozmawialiśmy też o tym w gronie naszego klubu. Uznaliśmy, że uchwała nie może być podjęta bez przeprowadzenia szeroko zakrojonej dyskusji na ten temat – mówi nam Zabrocka.

Radni na sesji - przy sprzeciwie radnych PiS, którzy chcieli podjąć uchwałę, a potem dyskutować - odesłali projekt uchwały do wnioskodawcy.

Wiceprezydent Rafał Rudnicki powiedział, że powołany zostanie zespół roboczy, który będzie dyskutował na temat zmiany herbu.

Jak wskazywała wcześniej radna Zabrocka, w skład takiego zespołu mogliby wejść przedstawiciele prezydenta, radni oraz historycy - eksperci od dziejów miasta i heraldyki. - I jeśli zespół uzna, że zmiana jest konieczna, chcielibyśmy wrócić do tego tematu - stwierdziła radna.

Radna KO Agnieszka Zabrocka: po tym, jak wiadomość o zmianie herbu rozeszła się wśród mieszkańców, pojawiło się mnóstwo wątpliwości
Radna KO Agnieszka Zabrocka: po tym, jak wiadomość o zmianie herbu rozeszła się wśród mieszkańców, pojawiło się mnóstwo wątpliwości UM Białystok

Negatywna opinia Komisji Heraldycznej

Jak mówił na sesji dyrektor biura rady miasta Andrzej Matys, od czasu przyjęcia w 1995 roku przez radę miasta obecnego herbu, wielokrotnie w lokalnej prasie oraz w środowisku heraldyków i historyków pojawiały się wątpliwości co do tego, że jest on niezgodny z zasadami heraldyki i z tradycją historyczną.

- W momencie podejmowania tej uchwały przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie funkcjonowała jeszcze Komisja Heraldyczna, której zadaniem jest opiniowanie projektów herbów. Dopiero w 2015 roku, przy okazji opiniowania odznaczeń miejskich komisja uchwałą z dnia 15 maja jednoznacznie wyraziła negatywną opinię – powiedział Matys.

Nawiązuje do herbu tzw. Biełostockoj obłastii, nadanego w 1809 roku

W uzasadnieniu projektu uchwały, który został przedstawiony na ostatniej sesji wynika, że Komisja Heraldyczna uznała iż obecnie używany przez Białystok herb jest nie tylko sprzeczny z polską tradycją historyczną i heraldyczną, ale wręcz wprost odwołuje się do tradycji heraldycznej rosyjskiego zaborcy.

"Miasto Białystok nadal używa herbu błędnego, nawiązującego do herbu tzw. 'Biełostockoj obłastii', nadanego w 1809 r. przez zaborcę rosyjskiego, a powtórzonego w herbie miasta w nadaniu cara Aleksandra III w 1882 r." - czytamy w uzasadnieniu.

W 1749 roku herb nadał miastu król August III Sas

Komisja apeluje do o powrót do właściwego historycznego herbu, nadanego miastu w 1749 roku przez króla Augusta III Sasa. Podkreśla też, że Białystok jest jednym z dwóch miast wojewódzkich obecnej Rzeczypospolitej Polskiej, które otrzymało swój herb mocą zatwierdzenia króla polskiego (drugim jest Gdańsk, także i dziś szczycący się herbem zatwierdzonym z przywileju króla Kazimierza Jagiellończyka z 1457 roku).

"Powtórzyć zatem należy, że herb Białegostoku nadany został mocą przywileju króla Augusta III, wystawionego na prośbę ówczesnego właściciela miasta Klemensa Branickiego w dniu 1 lutego 1749 r." – głosi uzasadnienie projektu uchwały.

Orzeł i Pogoń czy Gryf

Herb z czasów saskich wygląda tak, że na czerwonym tle widzimy - umieszczonego poniżej złotej korony - Gryfa ze złotym dziobem i złotymi przednimi łapami, którymi trzyma inicjały JKB. Czyli wspomnianego Jana Klemensa Branickiego.

Herb, który obowiązuje obecnie podzielony jest na pół. Na górnej części widnieje Orzeł w koronie, na dole Pogoń Litewska, co nawiązuje do Wielkiego Księstwa Litewskiego.

ZOBACZ TEŻ: "Dziwy" rozświetlały niebo, a czuwał nad tym fajerwerk

Andrzej Lechowski: jedyny argument to taki, że się do niego przyzwyczailiśmy

- Tu nie ma nad czym dyskutować. Trzeba przywrócić miastu herb z XVIII wieku i tyle, a nie używać tego nawiązującego do czasów zaborów. Jedynym argumentem za pozostaniem przy tym ostatnim jest to, że się do niego przyzwyczailiśmy. Chodzi jednak o zgodę z polską tradycją historyczną i heraldyczną - uważa historyk i znawca dziejów Białegostoku Andrzej Lechowski.

Dodaje, że sprawa zmiany białostockiego herbu nie jest nowa, a zażarte spory toczyły się już w XX-leciu międzywojennym. - Opinia publiczne podzieliła się na dwa obozy – mówi.

Zygmunt Zagłoba-Łozowicki kontra Jan Glinka

Jak w 2012 roku pisał w lokalnym "Kurierze Porannym", że pierwszemu obozowi przewodził Zygmunt Zagłoba-Łozowicki, rysownik, historyk – amator oraz autor rycin przedstawiających sceny z XVIII-wiecznego Białegostoku. On był orędownikiem wersji z Orłem i Pogonią. Jego głównym oponentem był natomiast wybitny historyk i znawca dziejów Białegostoku Jan Glinka. On był za herbem z gryfem.

"Wiosną 1933 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróciło się do samorządów z dyrektywą o "ustalenie herbów. Chodzi o uporządkowanie chaosu, jaki w tej dziedzinie panuje i o ostateczne ustalenie herbów". Władze miasta zabrały się do dzieła i zbadanie sprawy powierzyły Glince" – pisał Lechowski.

Przed wojną radni byli za Orłem i Pogonią. Ministerstwo to odrzuciło

Glinka optował oczywiście za herbem z Gryfem, jednak zwolennikom Zagłoby-Łozowickiego udało się doprowadzić do sytuacji, że w magistrat był za Gryfem, a rada miejska za zmienionym nieco rosyjskim herbem obwodu białostockiego. I właśnie taki herb wysłany został do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

"Ono jednak odrzuciło tę trącącą na kilometr rosyjskością propozycję i nakazało miastu używać Gryfa. Sprawa wróciła do punktu wyjścia. W jednej z białostockich gazet w 1936 roku ukazał się sążnisty artykuł zatytułowany "Plama na herbie Białegostoku". Dowodzono w nim słuszności koncepcji Jana Glinki. Na koniec kpiono, że charakterystyczne jest to, że za utrzymaniem obecnego skleconego przez rządy rosyjskie herbu najgłośniej gardłują miejscowi endecy" – pisał w 2012 roku Andrzej Lechowski.

Teraz ma nadzieję, że uda się w końcu po tylu latach wrócić do prawidłowego herbu. - W końcu Jan Glinka jest znany do dziś, natomiast o Zygmuncie Zagłobie-Łozowickim mało kto słyszał - konstatuje historyk.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Państwowe w Białymstoku "Dzieje herbu Białegostoku"

Pozostałe wiadomości

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vucić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Media: Fico odwiedzi Putina

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Media: Fico odwiedzi Putina

Źródło:
PAP

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl