80. rocznica powstania w getcie białostockim. Uhonorują rodzinę Samuela Pisara, ojczyma sekretarza stanu USA 

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
80. rocznica powstania w białostockim getcie. Miasto przygotowało klip upamiętniający
80. rocznica powstania w białostockim getcie. Miasto przygotowało klip upamiętniającyMiasto Białystok
wideo 2/5
Miasto Białystok Powstanie w białostockim getcie wybuchło 16 sierpnia 1943 roku, walki trwały kilka dni

W środę, 16 sierpnia, przypada 80. rocznica wybuchu powstanie w getcie białostockim. Główne uroczystości odbędą się na Placu Mordechaja Tenenbauma, gdzie miasto odnowiło ogrodzenie cmentarza gettowego oraz stojący nieopodal pomnik. W chodniku obok kamienicy przy ulicy Dąbrowskiego 20 zamontowane zostaną tabliczki upamiętniające rodzinę Samuela Pisara, ojczyma Antony'ego Blinkena, sekretarza stanu USA. 

Samuel Pisar (zmarły w 2015 roku polsko-amerykański prawnik i obrońca praw człowieka, który był ojczymem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena) jako jedyny z rodziny cudem uratował się przed zagładą.

W dniu, w którym Niemcy zmusili Żydów ocalałych po powstaniu do wymarszu z białostockiego getta, mama kazała mu założyć długie spodnie. Dlatego też Niemcy, choć Samuel miał tylko 14 lat, potraktowali go jako mężczyznę, a nie dziecko, i skierowali do pracy. Jego mama i 10-letnia siostra trafiły do transportu do Treblinki.

Kamienie pamięci zostaną umieszczone obok kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 20 (zdjęcie z 2021 roku) Tomasz Mikulicz

Przy kamienicy, w której mieszkali przed wojną, odsłonią kamienie pamięci

Przed wojną rodzina mieszkała we, wzniesionej w drugiej połowie XIX wieku, kamienicy przy ulicy Dąbrowskiego 20. Właśnie obok tego budynku, w ramach obchodów 80. rocznica wybuchu powstanie w białostockim getcie, w środę (16 sierpnia) o godz. 14 zostaną ułożone tzw. stolpersteiny.

- Czyli w dosłownym tłumaczeniu z niemieckiego "kamienie, o które się potykamy", upamiętniające ofiary Holokaustu. Oczywiście nie chodzi o to, że będą to wypukłe kamienie - tak jak kamienie polne - i nikt się o nie potknie. Będą to betonowe kostki z mosiężnymi tabliczkami, na których zostanie wyryte imię i nazwisko danej osoby oraz informacje o dacie jej urodzenia oraz, o ile można to ustalić, data i miejsce jej śmierci - mówi Mariusz Sokołowski, prezes Fundacji Otwarta Edukacja, która realizuje ten projekt we współpracy z władzami miasta.

ZOBACZ TEŻ: Opowieści o "górce saneczkowej" okazały się prawdziwe

Pierwsze takie tabliczki w w Białymstoku

Będą to pierwsze stolpersteiny w Białymstoku i będzie ich pięć. Oprócz wspomnianej mamy Samuela Pisara - Heleny Pisar z domu Suchowolska (zginęła w 1943 roku podczas transportu do Treblinki) oraz siostry Friedy (prawdopodobnie również zginęła podczas transportu, ale nie jest to pewne, więc na tabliczce będzie napis "los nieznany"), upamiętniony będzie również ojciec Samuela - Dawid Pisar, który został w 1942 roku rozstrzelany w lesie koło Białegostoku.

Samuel Pisar z żoną JudithArchiwum prywatne rodziny Pisarów

Jak Samuel Pisar pisał w - wydanej w Polsce w 1992 roku - książce "Z krwi i nadziei", ojciec został aresztowany po tym, jak latem 1941 roku rodzina musiała opuścić kamienicę przy Dąbrowskiego i przenieść się do maleńkiego pokoiku z kuchnią w drewnianym domu przy Czystej 5 na terenie getta.

W książce jest mowa o tym, że Dawid Pisar - jako że znał płynnie niemiecki - pracował poza gettem. Powierzono mu opiekę nad samochodami niemieckiego gubernatora. Wkrótce został jednak rozstrzelany za to, że - korzystając z charakteru swojej pracy - wywoził z getta ukryte w ciężarówce dzieci. Robił to na prośbę ich rodziców, którzy chcieli powierzyć je chłopom z okolicznych wsi.

Przyjedzie też przedstawicielka artysty, który w latach 90. wymyślił tę ideę

Na tabliczkach zostaną też upamiętnieni - zamordowani w Treblice jako ofiary jednej z setek łapanek - Fejgel Suchowolska (babka Samuela ze strony matki) oraz Abraham "Memel" Suchowolski (wuj, brat matki). Wszyscy mieszkali razem w kamienicy przy Dąbrowskiego.

Główne uroczystości odbędą się na Placu Mordechaja Tenenbauma. Miasto odnowiło stojący tu pomnik (zdjęcie z lipca 2023) Tomasz Mikulicz

- Warto dodać, że na odsłonięcie stolpersteinów przyjedzie do Białegostoku polska przedstawicielka Guntera Demniga, niemieckiego artysty, który w latach 90. wymyślił ideę tworzenia takich kamieni. Nadał im też nazwę. Obecnie można je spotkać na terenie ponad 20 krajów - najwięcej w Niemczech i w Austrii. W Polsce znajdują się między innymi w Oświęcimiu, Grajewie czy Zamościu. Koszty wykonania białostockich stolpersteinów pokryte zostały - w ramach grantu - przez warszawską organizację pozarządową, Forum Dialogu - opisuje Sokołowski.

Wznowili książkę Samuela Pisara. Będzie ją można dostać bezpłatnie

Jeszcze jednym wydarzeniem związanym z Samuelem Pisarem będzie dyskusja wokół wspomnianej książki "Z krwi i nadziei" (w środę o godz. 17.30 w Muzeum Pamięci Sybiru przy. ul. Węglowej 1). Galeria Ślendzińskich w Białymstoku wznowiła publikację.

ZOBACZ TEŻ: Chcieli naprawić przeciekający dach, na strychu dawnej synagogi znaleźli ślady przeszłości

Wyremontowane zostało też ogrodzenie cmentarza gettowego (zdjęcie z lipca 2023) Tomasz Mikulicz

- Miasto dostało od rodziny Samuela Pisara zgodę na wydanie tej książki pod warunkiem, że nie będzie ona sprzedawana, lecz rozdawana bezpłatnie - przekazuje Sokołowski.

Główne uroczystości na Placu Mordechaja Tenenbauma. Zawyją syreny

Główne uroczystości tegorocznych obchodów rozpoczną się zaś w środę o godz. 12 na Placu Mordechaja Tenenbauma. W całym mieście zostaną wtedy uruchomione syreny alarmowe. Białystok odwiedzą także zagraniczni goście, m.in. Benjamin Midler (ocalały z białostockiego getta z córką Ellen Winter), Rebecca Kobrin, Irit Saguy (córka Ewy Kracowskiej) i Beata Ruben (córka Felicji Nowak).

- Będzie też Ron London, przewodniczący białostockiej społeczności żydowskiej w Izraelu. Cieszę, że obchody obfitują w tyle ważnych wydarzeń. Bardzo dobrze, że miasto odnowiło w tym roku pomnik na Placu Mordechaja Tenenbauma oraz - zlokalizowany nieopodal - fragment ocalałego ogrodzenia muru cmentarza gettowego, na którym chowano między innymi bohaterów, którzy zginęli w powstaniu - mówi Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i województwo podlaskie.

Koncert w pałacu i na rynku

Zwraca też uwagę na koncert Moniki Horodek oraz Anny Jagielskiej-Riveiro z zespołem.

- Rozpocznie się o godz. 16 w auli Pałacu Branickich. Można będzie posłuchać przepięknych pieśni - podkreśla.

Na chętnych czeka także (w Galeria Arsenał przy ul. Mickiewicza 2, w godz. 10-18) wystawa Zuzanny Hertzberg Mechica.

Zwieńczeniem środowych uroczystości będzie zaś plenerowy spektakl "Skrzypek na dachu" Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Można bo będzie obejrzeć na Rynku Kościuszki. Rozpocznie się o godz. 20.30.

Cześć wydarzeń już za nami

Obchodom towarzyszy też wiele innych wydarzeń. Cześć z nich już się odbyła.

W Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego 24A otwarto wystawę "Kopiści. Zapomniani artyści białostockiego getta"Dawid Gromadzki/ UM Białystok

Chodzi między innymi o odsłonięcie muralu "Nadzieja" Dariusza Paczkowskiego i Moniki Krajewskiej na budynku Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 przy ul. Żabiej 5 i otwarcie wystawy "Kopiści białostockiego getta" połączone z promocją książki o tym samym tytule autorstwa Eleny Makarowej. Na skwerze Armii Krajowej otwarto zaś wystawę plenerową "80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim", a w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 odbył się już wernisaż wystawy "Izaak Celnikier".

Przed nami jeszcze sporo atrakcji

Cześć wydarzeń jest zaś zaplanowanych już po 16 sierpnia. Kolejnego dnia (czyli 17 sierpnia) przy ul. Warszawskiej 19 o godz. 18 będzie można spotkać się z Benem Midlerem, bohaterem książki "Ostatni Białystoker" i autorką Martą Sawicką-Danielak.

O godz. 19 w Galerii Arsenał przy ul. A. Mickiewicza 2 rozpocznie się wernisaż wspomnianej wystawy Zuzanny Hertzberg Mechica. Elementem wydarzenia będzie także performance mówiony, który wprowadzi widzów w wyjątkową przestrzeń wystawy Mechica.

Na budynku Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 przy ulicy Żabiej 5 odsłonięcie muralu "Nadzieja"Dawid Gromadzki/ UM Białystok

Wieczorem, o godz. 19.30 na Placu Jana Pawła II, zaplanowano natomiast koncert Di Galitzyaner Klezmorim, w którym wezmą udział uczestnicy zajęć artystycznych Domu Kultury "Śródmieście". Dodatkową atrakcją będą wizualizacje przygotowane przez Sebastiana Łukaszuka.

ZOBACZ TEŻ: Udostępnili ponad 250 tytułów z księgozbioru Jesziwy. "Określany jest mianem lubelskiej Bursztynowej Komnaty"

Kolejne wydarzenia odbędą się m.in. 18, 19, 20 i 27 sierpnia. Szczegółowy program obchodów znajduje się na stronie miasta.

Drugi taki zryw po powstaniu w getcie białostockim

Powstanie w białostockim getcie, utworzonym w lipcu 1941 roku, było drugim pod względem wielkości - po powstaniu w getcie warszawskim - ważnym zrywem społeczności żydowskiej, która przed wojną stanowiła prawie połowę mieszkańców Białegostoku.

Powstanie w Białymstoku wybuchło 16 sierpnia 1943 roku, walki trwały kilka dni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Białystok/ Facebook

Pozostałe wiadomości

Mateusz Morawiecki wygłosił expose w Sejmie. Ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował sukcesy jego ekipy. Debatę przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego gabinetu rozpoczął z mównicy Jarosław Kaczyński. Potem pojawili się kolejni parlamentarzyści. Do zabrania głosu w debacie zgłosiło się 107 osób. To ostatnie godziny rządów PiS. Po południu Sejm zamierza wystawić jako kandydata na premiera Donalda Tuska. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydane specjalne.

107 posłów, 107 minut. Prawie wszyscy z PiS i Konfederacji

107 posłów, 107 minut. Prawie wszyscy z PiS i Konfederacji

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Przepisy, na mocy których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakładał na Polskę kary są niezgodne z konstytucją - uznał w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską.

"Niezgodne z konstytucją". TK o karach nakładanych na Polskę przez TSUE

"Niezgodne z konstytucją". TK o karach nakładanych na Polskę przez TSUE

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl

- Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze inwestyturę pana premiera. Jeśli to nie zakończy się sukcesem, będzie forsował koncepcję, która została przedstawiona - zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia po exposé Mateusza Morawieckiego. Inwestyturą we Włoszech i Francji nazywa się zgodę parlamentu na skład i program powołanego rządu. W średniowieczu określano tak nadanie lenna wasalowi przez seniora.

Jarosław Kaczyński zapowiada, że "klub PiS poprze inwestyturę" Mateusza Morawieckiego

Jarosław Kaczyński zapowiada, że "klub PiS poprze inwestyturę" Mateusza Morawieckiego

Autor:
ek/adso
Źródło:
TVN24

Premier Mateusz Morawiecki chce rozszerzenia praw opozycji, której rolę w obecnym Sejmie przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Jego propozycje wzbudziły wyraźne rozbawienie u posłów obecnej większości sejmowej. Kamery zarejestrowały śmiech liderów Koalicji Obywatelskiej.

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i szef Suwerennej Polski, był w poniedziałek nieobecny w Sejmie, kiedy expose wygłaszał Mateusz Morawiecki. Jego miejsce w pierwszym rzędzie zajął Janusz Kowalski, poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski.

Zbigniew Ziobro nieobecny w czasie expose Mateusza Morawieckiego

Zbigniew Ziobro nieobecny w czasie expose Mateusza Morawieckiego

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Marek Suski z PiS zajął mównicę i zgłosił wniosek formalny, w momencie, kiedy Mateusz Morawiecki miał zacząć wygłaszać swoje expose. Chciał wydłużenia czasu poniedziałkowej debaty. Odpowiedział mu prowadzący obrady marszałek Szymon Hołownia.

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Były prezydent Lech Wałęsa został powitany przez marszałka Szymona Hołownię na posiedzeniu Sejmu. Po przywitaniu wielu posłów wstało. Rozległy się oklaski i okrzyki "Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!". W zeszłym tygodniu Wałęsa przebywał w szpitalu w związku z zarażeniem koronawirusem. Dziś w mediach społecznościowych poinformował, że test wykazał negatywny wynik.

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Przejęcie władzy w Polsce przez dotychczasową opozycję, dla unijnych liderów oznacza zakończenie okresu niepewności - mówił z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Agencja Bloomberg pisze, że "powrót Polski do politycznego mainstreamu jest jasnym punktem dla Unii Europejskiej".

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Bloomberg, TVN24

Mateusz Morawiecki wygłosił w poniedziałek swoje expose. Mówił, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło w tych wyborach "drugi w historii III RP wynik" i to "właśnie dlatego prezydent Andrzej Duda, zgodnie z obyczajem parlamentarnym, powierzył misję tworzenia rządu" właśnie Morawieckiemu. - Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze - mówił w Sejmie. Przedstawił w swoim wystąpieniu "siedem wyzwań dla Polski".

Expose Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Expose Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Amerykanie właśnie przekazali nam informację, że 15 grudnia zdolność operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa w Redzikowie - poinformował w poniedziałek w trakcie swojego expose premier Mateusz Morawiecki. - Polska armia musi rosnąć w siłę. Tylko silna Rzeczpospolita ma rację bytu - oświadczył.

Mateusz Morawiecki: za kilka dni tarcza antyrakietowa w Redzikowie osiągnie zdolność operacyjną

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Wtorkowe posiedzenie Sejmu, na którym Donald Tusk wygłosi swoje expose, zostało przesunięte o godzinę. Rozpocznie się o godzinie 10, a nie tak jak wcześniej planowano - 9.

Wtorkowe posiedzenie nieco później niż planowano. Expose Tuska przesunięte o godzinę

Wtorkowe posiedzenie nieco później niż planowano. Expose Tuska przesunięte o godzinę

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Piastowie (powiat pruszkowski). Jednak pomiary nie wykazały tej substancji. W środku odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Okoliczności ich śmierci wyjaśnia policja.

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejny wyrok w sprawie aktora Jerzego S., który w październiku 2022 kierował samochodem po alkoholu i uderzył motocyklistę.

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Narodowy Bank Polski może zakończyć rok 2023 rekordową, sięgającą nawet 20 miliardów złotych stratą. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Jeśli NBP będzie na minusie, żadne pieniądze z banku centralnego do budżetu nie popłyną, co nie jest dobrą informacją dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak na ulicy Poleskiej w Białymstoku (woj. podlaskie), kierująca osobową toyotą zjechała z prawego pasa, spychając jadącą obok taksówkę. 

Zjechała ze swojego pasa i zepchnęła taksówkę. Nagranie

Zjechała ze swojego pasa i zepchnęła taksówkę. Nagranie

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl

W mieszkaniu na gdyńskim Oksywiu (woj. pomorskie) znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Na policję zgłosił się 48-letni partner kobiety, który przyznał się do zabójstwa.

Znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Została zamordowana. "Miała obrażenia głowy i brzucha"

Znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Została zamordowana. "Miała obrażenia głowy i brzucha"

Autor:
mm/tok
Źródło:
PAP

W niedzielę izraelskie czołgi przedarły się do serca Chan Junus, dokonując nowego, dużego ataku na południu Strefy Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał Hamas do "niezwłocznego złożenia broni", twierdząc, że w ostatnich dniach odnotował liczne kapitulacje, które zwiastują "początek końca" palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, Reuters

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy Olx. W jego efekcie spółka może zapłacić karę w wysokości nawet 10 procent obrotu. Zarzuty - tłumaczy UOKiK - dotyczą między innymi "nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii". Grupa Olx podkreśliła, że "prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli".

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W oknie życia w Kartuzach (woj. pomorskie) pozostawiono noworodka. Dziewczynkę przewieziono do powiatowego centrum zdrowia. Jest zdrowa. - Miała dwa dni. Była otulona, zaopiekowana - powiedziała jedna z sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a' Paulo w Kartuzach.

Noworodek pozostawiony w oknie życia. "Dziewczynka miała dwa dni"

Noworodek pozostawiony w oknie życia. "Dziewczynka miała dwa dni"

Autor:
mm/tok
Źródło:
PAP

34-letnia kobieta to kolejna osoba zatrzymana w sprawie 11-miesięcznej dziewczynki, która z obrażeniami trafiła do szpitala we Wrocławiu. Wcześniej zatrzymani zostali 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziewczynki. 34-latka to ich współlokatorka.

11-miesięczna dziewczynka w szpitalu ze złamaniami i urazem głowy. Zatrzymano trzecią osobę

11-miesięczna dziewczynka w szpitalu ze złamaniami i urazem głowy. Zatrzymano trzecią osobę

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Bilety na koncerty kobiet stanowiły 73 procent wszystkich sprzedanych biletów na koncerty w 2023 roku, wynika z raportu StubHub. Platforma sprzedaży biletów podsumowuje rok raportem najpopularniejszych wykonawców i występów na żywo. Niekwestionowaną gwiazdą 2023 roku jest Taylor Swift, która zrobiła furorę swoją trasą koncertową Eras Tour.

"Kobiety tworzą historię w muzyce". To one były najczęściej oglądane na żywo w tym roku

"Kobiety tworzą historię w muzyce". To one były najczęściej oglądane na żywo w tym roku

Autor:
wac//am
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Aktualizacja:
Autor:
map
Źródło:
space.com

Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.  

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. Wydano również ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Niebezpieczna odwilż. Miejscami drugi stopień alertów IMGW

Niebezpieczna odwilż. Miejscami drugi stopień alertów IMGW

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Elizabeth Magill, rektor Uniwersytetu Pensylwanii w sobotę złożyła rezygnację po ostrej krytyce jej wyjaśnień złożonych podczas przesłuchania w Kongresie, w związku z antysemickimi incydentami na uczelni.

Dymisja rektor prestiżowej uczelni. Gubernator "zszokowana" brakiem potępienia antysemityzmu

Dymisja rektor prestiżowej uczelni. Gubernator "zszokowana" brakiem potępienia antysemityzmu

Autor:
lukl//am
Źródło:
PAP

W Iranie rozpoczął się proces Johana Floderusa, szwedzkiego dyplomaty, zatrzymanego w 2022 roku, pracującego w dyplomacji Unii Europejskiej, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela. Jak podała w niedzielę irańska agencja prasowa ISNA, mężczyźnie grozi kara śmierci.

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, aljazeera.com

W ubiegłym tygodniu w szpitalu położniczym przy Inflanckiej doszło do dwóch pożarów. Ogień pojawił się w tym samym piętrze. Pacjentki z dziećmi zostały ewakuowane. Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl