Będzie sekretarzem stanu w administracji Joe Bidena, dostanie zaproszenie do odwiedzenia Białegostoku

W białostockiej kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 20 przyszedł na świat Samuel Pisar, polsko-amerykański prawnik i obrońca praw człowieka. Jego pasierb Antony Blinken wejdzie w skład administracji Joe Bidena. Prezydent Białegostoku chce zaprosić przyszłego sekretarza stanu do miasta. Wizyta ucieszyłaby też obecnego współwłaściciela wspomnianej kamienicy.

Amerykański polityk i urzędnik Antony Blinken, który przyjął z rąk prezydenta elekta Joe Bidena nominację na stanowisko sekretarza stanu, wspomniał w swoim niedawnym przemówieniu o Polsce. A konkretnie o Białymstoku, w którym urodził się jego nieżyjący już ojczym Samuel Pisar. Przyszły sekretarz stanu powiedział, że ojczym był jedynym z dziewięciuset dzieci uczących się przed wojną w jednej z białostockich szkół, które przetrwało Holokaust. W obozach koncentracyjnych spędził cztery lata.

Blinken opowiadał też o tym, jak Samuel Pisar, ukrywając pod koniec wojny w lesie, usłyszał odgłos czołgu, który - jak się okazało - należał do armii amerykańskiej. Kiedy z maszyny wyłonił się czarnoskóry żołnierz, Pisar miał wypowiedzieć jedyne trzy słowa po angielsku, których przed wojną nauczyła go matka: "God bless America", czyli "Boże, pobłogosław Amerykę".

Ulica Dąbrowskiego 20. Czy ten adres odwiedzi wkrótce przyszły sekretarz stanu USA?
Ulica Dąbrowskiego 20. Czy ten adres odwiedzi wkrótce przyszły sekretarz stanu USA?
Źródło: tvn24.pl/ Tomasz Mikulicz

Miasto zaprasza i czeka

W środę (25 listopada) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział na Twitterze, że zaprosi Antony'ego Blinkena do miasta. Zwrócił uwagę, że do naszych czasów zachowała się kamienica, w której urodził się Samuel Pisar. Budynek – jak pokreślił prezydent – został kilka lat temu pięknie odrestaurowany.

- Jeśli tylko Antony Blinken zechce odwiedzić Białystok, będzie mi bardzo miło gościć go w naszych progach – mówi Paweł Nowakowski, współwłaściciel kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 20.

Budynek pełni obecnie funkcję biurowo-usługową. - Choć nie jest wpisany do rejestru zabytków, staraliśmy się podczas remontu oddać jego pierwotny charakter. Nawet kolor cegieł jest taki jak w oryginale – podkreśla Nowakowski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

Kamienica, w której na świat przyszedł Samuel Pisar, mieści się przy ulicy Dąbrowskiego 20
Kamienica, w której na świat przyszedł Samuel Pisar, mieści się przy ulicy Dąbrowskiego 20
Źródło: tvn24.pl/ Tomasz Mikulicz

"Oszałamiająca kariera"

Obiekt wzniesiono w końcówce XIX wieku. Samuel Pisar urodził się tu w 1929 roku. Jak pisze historyk Andrzej Lechowski w książce "Białystok. Przewodnik historyczny", rodzina Pisarów związana była z Białymstokiem od pokoleń. Kamienicę wybudował Szymon Pisar. Jego syn Dawid uruchomił w międzywojniu pierwszą w mieście firmę taksówkarską. Jedynym członkiem rodziny, który przeżył Holokaust był syn Dawida – Samuel Pisar.

"Po wojnie wyjechał do Australii. Ukończył studia prawnicze i uzyskał doktoraty Harvardu i Sorbony. Zrobił oszałamiającą karierę" – czytamy w książce Andrzeja Lechowskiego.

Prawnik gwiazd, społecznik i przyjaciel Kennedy'ego

W 1963 roku Pisar założył znaną na całym świecie międzynarodową kancelarię prawniczą, z której usług korzystały takie sławy jak Elizabeth Taylor czy Kirk Douglas.

Prawnik działał też społecznie. Stawał w obronie takich dysydentów politycznych jak Aleksander Sołżenicyn. Był też przyjacielem i doradcą prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. Zasiadał w komisji doradczej do spraw polityki zagranicznej i gospodarczej. Był konsultantem Izby Reprezentantów oraz wielu komisji senackich. A także attaché w biurze Sekretarza Generalnego ONZ oraz attaché Dyrektora Generalnego UNESCO. W 1973 roku został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł w 2015 roku w Nowym Jorku.

"Ważniejsze od ludzkiej krwi są nieograniczone możliwości rozwoju człowieka... trwałe i głębokie, jak bicie serca". Tak zakończył swoją wydaną w 1979 roku we Francji książkę "Z krwi i nadziei". Opisał w niej dzieje swojego życia. W 1992 roku ukazała się również, wydana w Białymstoku, polska wersja tej publikacji.

Kamienica, w której na świat przyszedł Samuel Pisar. Dziś Dąbrowskiego 20
Kamienica, w której na świat przyszedł Samuel Pisar. Dziś Dąbrowskiego 20
Źródło: tvn24.pl/ Tomasz Mikulicz

Powroty do Białegostoku

Trzeba wiedzieć, że Samuel Pisar odwiedzał swoje rodzinne miasto. Chociażby w 2009 roku, kiedy wygłaszał wykład w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Poszukiwanie pamięci i dialog - Białystok 65 lat później". Opowiadał wtedy o swoich traumatycznych przeżycia z czasów Holokaustu. Przyznał jednak, że mimo wszystko zawsze, kiedy jest w Polsce, Białystok przyciąga go jak magnes.

- Mam jednak wrażenie, że postać Samuela Pisara jest nieco zapomniana. Z pewnością więc przyjazd do Białegostoku tak prominentnego gościa, jakim jest sekretarz stanu USA, na pewno zwróciłby uwagę i na postać Pisara, i na to, jak bogatą mamy historię – podkreśla Andrzej Lechowski.

Jest dom i "kawałek ulicy". Będzie tablica informacyjna?

Przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i województwo podlaskie Lucy Lisowska komentuje, że białostoczanie powinni się szczycić tym, że Samuel Pisar urodził się właśnie tutaj i nigdy nie wyrzucać go ze swej pamięci.

- Tymczasem w mieście, poza pięknie odremontowaną kamienicą – za co bardzo dziękuję jej właścicielom – nie ma nic, co by wskazywało o tym, że pamiętamy o tej postaci. Przydałaby się jakaś tablica informująca o tym, że ten oto dom był rodzinnym domem Samuela Pisara. Kilka lat temu nazwano jego imieniem "kawałek ulicy" obok budynku przy Dąbrowskiego 20, ale temu człowiekowi trzeba zdecydowanie poświęcić więcej czasu i pamięci – podkreśla. 

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki przyznaje, że to bardzo dobry pomysł i na pewno warto go rozważyć. - Tak aby tablica informacyjna stanęła już w przyszłym roku – podkreśla.

Ulica Samuela Pisara w Białymstoku
Ulica Samuela Pisara w Białymstoku
Źródło: tvn24.pl/ Tomasz Mikulicz
Źródło: Google Maps
Czytaj także: