Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Gościem programu "Wstajesz i weekend" w TVN24 był prof. Tadeusz Pietras, psychiatra z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, który pytany był o statystykę, według której w Polsce odsetek seniorów chorujących na depresję jest większy niż w młodszych grupach wiekowych.
Prof. Pietras potwierdził i przytoczył dane, według których "aż 23 procent seniorów cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". Profesor zauważył, że w krajach zachodnich depresja u seniorów występuje tak samo często, jak depresja u ludzi młodych.
- Złożone są tego przyczyny. Jedną z nich jest bez wątpienia status ekonomiczny naszych seniorów. Mimo wszystko, oni nie mogą sobie pozwalać, tak jak seniorzy na Zachodzie, na podróże po świecie, tylko bardzo często są samotni, uwięzieni w blokach, porzuceni przez rodzinę. Oczywiście nie zawsze, ale tak się zdarza. To sprzyja depresji - tłumaczył prof. Pietras.
Wśród innych przyczyn profesor wymienił "utratę aktywności zawodowej, zniedołężnienie, choroby somatyczne, śmierć przyjaciół, ale także brak zainteresowania ze strony osób bliskich". Podsumował, że co piąta osoba wśród seniorów choruje na depresję.
"Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"
Z kolei jako objawy depresji profesor - oprócz obniżonego nastroju - wymienił między innymi anhedonię, czyli "brak poczucia przyjemności z czegokolwiek", problemy ze snem, obwinianie się, myśli samobójcze i rezygnacyjne czy utratę apetytu oraz zainteresowań seksualnych.
- Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany, na przykład mogą być bóle głowy, bóle pleców, liczne objawy somatyczne. U seniorów jest to trudno zróżnicować, dlatego że seniorzy mają zwykle jakieś objawy somatyczne, które wynikają z naturalnego procesu starzenia się - wyjaśniał.
Prof. Pietras wskazał, że z takimi objawami "należy się udać do poradni zdrowia psychicznego oraz do poradni geriatrycznych". Dodał, że "istnieje dużo dobrych metod terapeutycznych" i "przede wszystkim mamy bardzo dobre leki". Podkreślił, że takie metody, jak psychoterapia, socjoterapia czy muzykoterapia muszą iść w parze z farmakologią, ale sama "tabletka nie rozwiąże problemów ludzi".
"Nie należy się wstydzić pójścia do psychiatry"
W rozmowie podjęty został również temat poczucia samotności, które - jak tłumaczył profesor - "jest czynnikiem ryzyka wystąpienia depresji, a z kolei sama depresja powoduje poczucie samotności".
Mówił przy tym o jednej z mało rozpowszechnionych metod leczenia depresji w Polsce, czyli o "tak zwanej terapii interpersonalnej", polegającej na proponowaniu ludziom nawiązania i odnowienia kontaktów towarzyskich. - To jest bardzo trudne, ale okazało się, że terapia interpersonalna jest równie skuteczna, jak na przykład terapia poznawczo-behawioralna, czy inne metody terapeutyczne - dodał.
- Nie należy się wstydzić pójścia do psychiatry, natomiast nadal w polskim społeczeństwie jest to pewien problem, zwłaszcza w małych miejscowościach i środowiskach wiejskich - zaznaczył prof. Pietras.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock