"Pamięć jest fantastycznym oszustem"

TVN24

Aktualizacja:
tvn24Juliusz Strachota i Jan Młynarski gośćmi "Xięgarni"

Udało mi się wreszcie po latach zlokalizować mechanizm wywoływania nostalgii, wspomnień, które są pewnego rodzaju głodem - mówił w programie "Xięgarnia" w TVN24 finalista Nagrody Literackiej Nike, prozaik Juliusz Strachota. Według niego, "pamięć jest fantastycznym oszustem". Gościem drugiej części programu był Jan Młynarski. Kompozytor i wokalista opowiedział o swoich lekturach obowiązkowych.

Juliusz Strachota studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim i fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi. Jako prozaik debiutował na łamach "Czasu Kultury".

Przeprowadził się w 2008 roku do krakowskiej Nowej Huty, gdzie był pomysłodawcą projektu Filia Nowa Huta.

Teksty publikował w takich tytułach jak: "Ha!art", "Lampa", Polityka" czy "Duży Format". Na łamach tego ostatniego w 2014 roku przyznał się publicznie do uzależnienia od leków przeciwlękowych, a mechanizm uzależnienia stał się głównym tematem powieści "Relaks amerykański", wydanej rok później.

Wydana nakładem Korporacji Ha!art powieść "Turysta polski w ZSRR" przyniosła mu pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

"Pamięć jest fantastycznym oszustem"

- Znalazłem przewodnik po byłym Związku Radzieckim i postanowiłem pojeździć jego śladem. Okazało się, że to pozwoliło mi rozprawić się z wieloma rzeczami, z poszukiwaniem własnej tożsamości, niesamowitości w swoim życiu, czyli paradoksalnie mnie to uzwyczajniło i pokazało, że świat jest dużo bardziej zwyczajny - mówił o swojej najnowszej książce Strachota w "Xięgarni".

Wyznał, że po latach udało mu się wreszcie "zlokalizować mechanizm wywoływania nostalgii, wspomnień, które są pewnego rodzaju głodem". - Bardzo długo traktowałem to w sposób metafizyczny, że jest jakaś przeszłość, której głód się pojawia i nie wiadomo jak ją złapać - stwierdził pisarz. Dodał, że "pamięć jest fantastycznym oszustem".

- To, co my uznajemy za pamięć to jest nasza fantazja na temat pamięci. To trochę jak wspomnienie bohatera o swoich marzeniach - wyjaśnił prozaik.

Gościem drugiej części programu był Jan Młynarski. Pisarz opowiadał o swoich ulubionych książkach.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK NA TVN24 GO

Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Autor: tmw, momo / Źródło: tvn24