Wrocławski Rynek pełen kramów handlarzy, górujące nad średniowiecznym miastem wieże kościołów i statki przepływające Odrą - tak mógł wyglądać Wrocław w 1562 roku. Miasto zrekonstruowano w specjalnej animacji na zlecenie Muzeum Miejskiego Wrocławia.
- Rekonstrukcja miasta w konkretnym roku, 1562, wynika z wyboru za temat przewodni Planu Weinerów, ale także z dynamiki rozwoju miasta - wyjaśnia Ewa Pluta, rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Ratusz z wieżą, ale bez zegarów
Czym był Plan Weinerów? To szczegółowy opis miasta wykonany przez Barthela ojca i Barthela syna Weinerów w 1562 roku. Jak mówi Pluta właśnie ten rok był momentem przejściowym w którym "nowożytne przebudowy dopiero zaczynały nabierać rozpędu".
I tak wrocławski Ratusz ma już wieżę i wieżyczkę nad wschodnią elewacją, ale nie ma jeszcze zegarów. Na Rynku stanął już Dom Płócienników, ale nie wybudowano jeszcze Wielkiej Wagi. - Miasto ukazane w projekcie to miasto średniowieczne, z pojedynczymi akcentami architektury renesansowej - podkreśla rzecznik.
Miasto, którego już nie ma
- Wymodelowaliśmy 28 gotyckich kościołów, nie licząc ruin klasztoru na Ołbinie i mniejszych kaplic. Większość z nich zachowała się do dziś i można je porównać z tym, co widać na filmie - relacjonuje Pluta. Na filmie można zobaczyć też kilkadziesiąt obiektów, które już dawno temu zniknęły z powierzchni ziemi.
Film, którego fragment zaprezentowano w internecie ma 51 sekund. Jak informują przedstawiciele muzeum całość ma ponad 9 minut i można ją obejrzeć na wystawie "1000 lat Wrocławia" w Pałacu Królewskim. - W ramach modernizacji tej ekspozycji wykonanych zostało także 12 innych animacji, m.in.: wnętrze wrocławskiego tramwaju z okresu międzywojennego, mapa powojennych przesiedleń ludności i rekonstrukcja renesansowego ogrodu Laurentiusa Scholtza - mówi Pluta.
Prace nad stworzeniem modelu trwały kilka miesięcy
Budowa modelu, wprowadzenie poprawek i konsultacje z historykami architektury trwały niemal rok. Nad stworzeniem modelu pracowało 10 osób. Nad całością w sumie 19 osób.
To nie pierwsza animacja, którą dla odwiedzających przygotowało muzeum. Wcześniej można było oglądać wczesnośredniowieczny Wrocław i ten z 1350 roku. Za powstanie najnowszej animacji odpowiadał zespół Śląskiego Studia Architektury. Jak podkreśla rzecznik w animacji ważny jest też dźwięk. Podkład muzyczny przygotował zespół Ansambl Peregrinus, który inspirował się średniowieczną muzyką Europy i Bliskiego Wschodu.
Animację można obejrzeć w Muzeum Miejskim Wrocławia:
Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Miejskie Wrocławia