To pytanie zadają sobie nie tylko zmotoryzowani, ale też ci, którzy po stolicy Dolnego Śląska poruszają się komunikacją miejską. Ze zmianami muszą liczyć się wszyscy. Wrocławskie MPK wprowadziło udogodnienia dla tych, którzy pojazdami miejskiego przewoźnika 1 listopada wybierają się na cmentarze.
CMENTARZ OSOBOWICKI
Samochodem:
Już od 22 października w rejonie osobowickiej nekropolii obowiązują ograniczenia w parkowaniu pojazdów. Kierowcy mogą zaparkować tam na niestrzeżonym parkingu pomiędzy cmentarzem, a nasypem kolejowym. Jest tam 250 miejsc postojowych.
Od 30 października ul. Osobowicka, na odcinku od ul Łużyckiej do mostu Milenijnego, jest zamknięta dla kierowców. Korzystać z tego odcinka mogą jedynie pojazdy komunikacji miejskiej i taksówki. To nie koniec utrudnień, bo we Wszystkich Świętych dla ruchu kołowego zamknięte będą następujące ulice: Bezpieczna, Łużycka, Jugosławiańska i przyległe ulice osiedla Różanka oraz Władysława Reymonta - na odcinku od ul. Kleczkowskiej do ulicy Na Polance, dla kierunku wjazd do Miasta.
Samochód będzie można zaparkować na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ul. Obornickiej. 1 listopada bezpłatny parking będzie działał od 6.00 do 20.00.
Jak informują urzędnicy tegoroczną nowością jest uruchomienie prywatnej komunikacji meleksami. Pojazdy mają kursować wzdłuż ogrodzenie cmentarza na odcinku od parkingu przy ul. Osobowickiej do trzeciego wejścia. Cena przejazdu to 4 zł.
Dla tych, którzy z okolic cmentarza będą chcieli wydostać się taksówką ważną informacją jest to, że postój TAXI wyznaczono na ulicy Osobowickiej, przed skrzyżowaniem z ul. Łużycką.
W tych dniach na moście Milenijnym, od ul. Popowickiej do ul. Osobowickiej, prawym pasem będą mogły jeździć wyłącznie autobusy. Ograniczenia będą dotyczyć też ul. Kleczkowskiej na odcinku od ul. Reymonta do ul. Struga, gdzie zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu.
Komunikacją miejską:
1 listopada na cmentarz Osobowicki będzie można dojechać liniami tramwajowymi: 14 i 24 i specjalnymi liniami: E1, E2, E3, E4, E5, E8 i E9. Świąteczne linie będą kursowały z częstotliwością co 10 minut w godzinach od 8.00 do 18.00 i co 20 minut między 18.00 a 20.00.
Na nekropolię dojedziemy też autobusami: 118, 119, 129, 142 i K, a także specjalnie utworzonymi liniami: 301, 322, 335 i 336. Te ostatnie będą kursowały co 15 minut w godzinach 8.00 - 18.00 i co 30 minut w godzinach 18.00-20.00.
Jak zapowiadało MPK kontrolerzy mogą tego dnia pojawić się w pojazdach linii 0P, 0L i E3 na przystankach zlokalizowanych przy ul. Nowowiejskiej.
CMENTARZ GRABISZYŃSKI
Samochodem:
1 listopada dla ruchu kołowego zamknięta będzie ul. Grabiszyńska, na odcinku od ul. Ostrowskiego do ul. Jordanowskiej. Przejeżdżać tamtędy będą mogły jedynie taksówki i pojazdy komunikacji miejskiej.
Kierowcy muszą pamiętać, że auta na ul. Ostrowskiego, od ul. Grabiszyńskiej do łącznika Ostrowskiego i Klecińskiej, będą mogły poruszać się tylko w jednym kierunku.
W rejonie nekropolii parkingi zorganizowano w trzech miejscach. Samochód będzie można bezpłatnie zostawić przy ul. Klecińskiej na ogólnodostępnym parkingu na terenie firmy FAT. Za 4 zł zmotoryzowani będą mogli zostawić auto na miejscach postojowych przy ul. Ostrowskiego na terenie TWINS i za darmo na terenie Wabco.
Do taksówki będzie można wsiąść na ul. Fiołkowej.
Komunikacją miejską:
W okolice cmentarzy dojechać będzie można liniami tramwajowymi: 4, 5, 11 i 20 oraz specjalnymi: E1, E6, E7 i E9. Kursować będą tam też autobusy:A, 107 i 125 i specjalne: 334 i 336.
Dla wygody pasażerów MPK przystanek końcowy wyznaczono przy bocznej bramie cmentarza.
CMENTARZ ŚW. DUCHA PRZY UL. BARDZKIEJ
Samochodem:
Na utrudnienia muszą przygotować się kierowcy, którzy autami wybiorą się na cmentarz przy ul. Bardzkiej. 1 listopada na ul. Morwowej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu, a część jezdni zostanie przeznaczona do parkowania pojazdów.
Dla kierowców zostanie też zorganizowany płatny parking przy ul. Buforowej 2.
Komunikacją miejską:
Najbliżej wejścia na cmentarz podjadą autobusy linii: 110, 125, 133, 145, 146, 900L, 900P, 910 i 334. Drogi będą musieli nadłożyć pasażerowie autobusów: K i 136 oraz tramwajów: 31, 32 i E8.
CMENTARZ ŚW. WAWRZYŃCA PRZY UL. BUJWIDA
Samochodem:
1 listopada wokół nekropolii zamknięte będą ulice: Czerwonego Krzyża, Liskego, Sopocka i Bujwida, na odcinku od ulicy Sienkiewicza do wjazdu na teren ogródków działkowych.
Komunikacją miejską:
Przy cmentarzu będą zatrzymywały się pojazdy linii autobusowych: 131 i 141 i specjalnej 335. Dojechać na nekropolię przy ul. Bujwida będzie można też tramwajem: 9, 17, 33, E3 i E6.
Jak zapowiadało MPK kontrolerzy mogą tego dnia pojawić się w pojazdach linii 0P, 0L i E3 na przystankach zlokalizowanych przy ul. Nowowiejskiej.
CMENTARZ ŚW. RODZINY PRZY UL. SMĘTNEJ
Samochodem:
Tu zmotoryzowani muszą przygotować się na utrudnienia, we Wszystkich Świętych zamknięte będą ulice: Smętna, Narcyzy Żmichowskiej, Emilii Plater, boczna jezdnia przy Adama Mickiewicza i Partyzantów, na odcinku od ulicy Monte Cassino do Smętnej.
Komunikacją miejską:
Na cmentarz mieszkańców będą dowozić autobusy linii 145 i specjalne tramwaje: E3 i E6. Jak zapowiadało MPK kontrolerzy mogą tego dnia pojawić się w pojazdach linii 0P, 0L i E3 na przystankach zlokalizowanych przy ul. Nowowiejskiej.
POZOSTAŁE CMENTARZE
Wszyscy, którzy będą chcieli dostać się na cmentarz przy ul. Kiełczowskiej muszą przygotować się na zmianę organizacji ruchu. Na łączniku ul. Kiełczowskiej i Bierutowskiej 1 listopada, będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy, z możliwością jednostronnego parkowania.
Ci, którzy groby będą odwiedzać na nekropolii przy ul. Złocieniowej na Pawłowicach muszą pamiętać o tym, że zamknięty dla samochodów będzie ślepy odcinek drogi dojazdowej do cmentarza od strony ul. Starodębowej oraz ul. Przylaszczkowa, od strony ul. Malwowej.
Natomiast w rejonach pozostałych cmentarzy, zlokalizowanych przy ul. Jerzmanowskiej, Trzmielowickiej, Zabrodzkiej, Gorlickiej, Działkowej i Kiełczowskiej, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii.
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: MPK Wrocław