"Najpiękniejszy budynek Wrocławia" jest równany z ziemią. Architekt rzucił w niego nagrodą za projekt

Źródło:
tvn24.pl
Tadeusz Sawa-Borysławski rzucił nagrodę w gruzy galerii
Tadeusz Sawa-Borysławski rzucił nagrodę w gruzy galeriiMariusz Jodko/Galeria Entropia
wideo 2/2
Tadeusz Sawa-Borysławski rzucił nagrodę w gruzy galeriiMariusz Jodko/Galeria Entropia

Wrocławska Galeria na Czystej jest w fazie rozbiórki. Mimo że w 2006 roku projekt zdobył Grand Prix w konkursie "Piękny Wrocław", budynek nie przetrwał nawet 20 lat. W jego miejsce firma deweloperska zamierza wybudować mieszkania. - Jestem w takim wieku, że jest mi wszystko jedno, co robią z moimi budynkami. Przyzwyczaiłem się, że musi mnie to nie obchodzić - mówi architekt Tadeusz Sawa-Borysławski, który rozbił w ruinach galerii kryształowy puchar, nagrodę zdobytą za realizację.

Budynek został zaprojektowany na początku XXI wieku, a jego otwarcie nastąpiło w 2004 roku. W miejscu dawnego przedszkola, przy ulic Czystej, na tyłach Domu Handlowego Renoma, powstała galeria, w założeniu mająca być obiektem handlowym. Budynek w 2006 roku wygrał pierwszą edycję konkursu "Piękny Wrocław". Został uznany za najlepszą realizację obiektów użytkowych w latach 2003-2005.

Głównym projektantem był Tadeusz Sawa-Borysławski, jeden z najbardziej znanych wrocławskich architektów, późniejszy kilkukrotny laureat konkursu. Razem z nim nad projektem pracowali inni uznani architekci: Maciej Olechnowicz, Marcin Dziewoński czy Bartosz Łukaszewicz.

- Budynek został dobrze oceniony przez niezależną komisję działającą przy urzędzie miasta oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Ten konkurs na lokalnym rynku to zawsze był jakiś wyznacznik, wszyscy go szanowali. Nie wygrywało się pieniędzy, tylko dyplomy i puchary. Nie było obaw, że ktoś mógł nimi sterować - śmieje się Sawa-Borysławski.

Rozbiórka w toku

Architekt wspomina, że klient nie szczędził pieniędzy na ten projekt. Planując jego realizację, stawiano na solidne materiały i oszczędny w formie, acz funkcjonalny design.

- Czarny granit, granit strzegomski, cegła w kilku rodzajach, żywy beton - wylicza architekt. - Lampy w sufitach były obwiedzione granitowym kołnierzem. Z zewnątrz budynek był skromny, pojawiały się ciekawe detale. W środku był interesujący, podobny nieco do katedry w sposobie rozwiązania wnętrza. Dwie poboczne nawy i ogromna przestrzeń na wprost - dodaje.

Założenia właścicielskie nie wypaliły. Brakowało zainteresowanych przestrzenią handlową. Przez lata budynek utrzymywały dwie kondygnacje mieszczące biura. W 2020 roku nieruchomość kupiła polska filia belgijskiego dewelopera BPI Real Estate, znana we Wrocławiu z realizacji Bulwarów Książęcych przy ulicy Księcia Witolda.

Niedługo po nabyciu Galerii na Czystej nowy właściciel zapowiedział jej wyburzenie i zbudowanie w tamtym miejscu budynku mieszkalnego, w którym znajdować się mają również lokale usługowe. Z początkiem 2022 roku ruszyła rozbiórka, która planowo ma potrwać do maja.

Rozbiórka jest już w zaawansowanej fazieMariusz Jodko/Galeria Entropia

Puchar wylądował w gruzach

Pytamy zatem projektanta: szkoda czy nie szkoda?

- Ja już jestem w takim wieku, że jest mi wszystko jedno, co robią z moimi budynkami. Przyzwyczaiłem się, że musi mnie to nie obchodzić. To już jest problem klienta, a nie mój. Jeśli klient uważa, że trzeba zburzyć, a nie zmienić, to niech tak robią. Może to mało eleganckie podejście, ale inaczej człowiek by zwariował - mówi Tadeusz Sawa-Borysławski.

- Dziwi mnie jednak, że tak szybko komuś się opłacało to burzyć. Budynek nie przetrwał nawet 20 lat. Został solidnie, precyzyjnie zbudowany. Można go było jakoś wkomponować, choćby częściowo, w nowy projekt. Byłby ciekawszy, nabrałby smaku. Tak się przecież robi, stąd popularność loftów, w których klimat tworzą stare elementy. Bo budynek to nie tylko cegła, tylko włożona w niego praca i umiejętności, zamysł - zaznacza architekt.

Tadeusz Sawa-Borysławski trzyma nagrodę za projekt galeriiMariusz Jodko/Galeria Entropia

W związku z wyburzaniem budynku Sawa-Borysławski w porozumieniu z wrocławską Galerią Entropia przeprowadzili performance. Architekt cisnął w gruzowisko szklany puchar "Grand Prix za najpiękniejszy budynek Wrocławia z lat 2003-2005" wraz z pamiątkową, również szklaną, tabliczką.

- Rozbicie pucharka to nie tyle manifest, co pożegnanie się. Galeria Entropia przygotowuje film z rozbiórki tego budynku. Nagrali piękny lot nagrody - śmieje się projektant.

Tadeusz Sawa-Borysławski rzucił nagrodę w gruzy galeriiMariusz Jodko/Galeria Entropia

Fontanna Pamięci

Jeśli Sawa-Borysławski niespecjalnie szlocha po samym budynku, to na pewno dużo uwagi poświęca rzeźbie autorstwa Macieja Szańkowskiego Panta Rhei, znanej szerzej jako Fontanna Pamięci. Znajdująca się przy jednej ze ścian galerii praca - tobołek na brzegu i klucze w środku fontanny - symbolizuje powojennych wrocławian, którzy zjeżdżali tutaj z różnych stron, zasiedlali i odbudowywali miasto.

- To jeden z ładniej wykonanych pomników Wrocławia. Tam każdy detal został wycyzelowany przez autora. Należy szanować pracę rzemieślnika - mówi architekt.

Zwróciliśmy się do biura prasowego wrocławskiego magistratu z pytaniem, czy znaleziono nową lokalizację dla rzeźby. Czekamy na odpowiedź.

Autorka/Autor:ib/ec

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Jodko/Galeria Entropia

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi. Co najmniej cztery osoby nie żyją. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło z kolei Ukrainę o atak na internat.

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl