TVN24 | Wrocław

Śmierć 25-letniego Ukraińca w izbie wytrzeźwień. Drugi policjant wydalony ze służby

TVN24 | Wrocław

Autor:
asty/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Drugi policjant wydalony ze służby w związku ze śmiercią obywatela UkrainyTVN24
wideo 2/7
TVN24Drugi policjant wydalony ze służby w związku ze śmiercią obywatela Ukrainy

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu zwolnił ze służby kolejnego już funkcjonariusza, który pod koniec lipca interweniował wobec 25-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna zmarł we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. Tam miał być m.in. bity i duszony. Jak informuje policja, "w toku pozostaje" procedura związana ze zwolnieniem ze służby trzeciego z policjantów.

Do tragedii doszło 30 lipca 2021 roku - policję powiadomili ratownicy pogotowia ratunkowego, którzy zostali wezwani do interwencji na przystanku MPK we Wrocławiu. Zdaniem służb pijany mężczyzna był agresywny, a ponieważ nie było wskazań, by musiał trafić do szpitala, funkcjonariusze zawieźli go do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

Tam 25-letni mężczyzna zmarł. Jak podały lokalne media, obywatel Ukrainy miał być bity, duszony, użyto wobec niego pałki i gazu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Drugi policjant zwolniony ze służby

"Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu z dniem 24 września 2021 r. zwolnił ze służby kolejnego z policjantów biorących udział w interwencji, jaka miała miejsce w dniu 30 lipca 2021 r. we wrocławskim WROPON-ie. Postępowanie dyscyplinarne prowadzone w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na obecnym etapie dotyczy pięciu funkcjonariuszy. Wobec dwóch z nich procedura związana ze zwolnieniem ze służby w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji została zakończona" - napisano w komunikacie policji opublikowanym w czwartek wieczorem.

Jak podano, jednocześnie procedura związana ze zwolnieniem ze służby w policji trzeciego z interweniujących funkcjonariuszy "pozostaje w toku". Jak informuje policja, wobec dwóch pozostałych funkcjonariuszy - którzy brali udział w interwencji w izbie wytrzeźwień i zostali po niej zawieszeni - prowadzone są postępowania dyscyplinarne.

Zwolnienie kolejnego policjanta - pierwszy został zwolniony 10 września - nastąpiło - jak poinformowano w komunikacie - gdyż "wymagał tego ważny interes służby".

"Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu uznał, że zachodzą wątpliwości dotyczące spełniania przez funkcjonariusza ustawowych wymogów określonych w art. 25 ust. 1 ustawy o Policji warunkujących możliwość pełnienia służby w policji, jak również policjant sprzeniewierzył się zobowiązaniu określonemu w art. 27 ust. 1 ustawy o Policji tj. rocie ślubowania policjantów, nie reagując na niezgodne z przepisami użycie środków przymusu bezpośredniego przez innych funkcjonariuszy" - czytamy w komunikacie.

Śledztwo prokuratury

Śledztwo w sprawie śmierci obywatela Ukrainy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Świdnicy. Jej rzecznik Tomasz Orepuk przekazał, że trwa postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci 25-latka. Podkreślał jednak, że na razie nikt nie usłyszał w tej sprawie zarzutów.

Autor:asty/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: monitoring

Pozostałe wiadomości