Po siedmiu latach musi zamknąć lokal. "Polskiego restauratora zjadają koszty energii, prądu, gazu i zakupów"

Autor:
MAK
Źródło:
TVN24
Pan Mateusz miał cztery pizzerie, jedną z nich musiał już zamknąć
Pan Mateusz miał cztery pizzerie, jedną z nich musiał już zamknąć TVN24
wideo 2/8
TVN24Pan Tadeusz miał cztery pizzerie, jedną z nich musiał już zamknąć

Przedsiębiorcy są zmuszeni zamykać swoje biznesy z powodu wzrostu cen produktów i coraz wyższych rachunków za media. - Szaleje drożyzna i wcale się nie dziwię, że ludzie nie mają pieniędzy, żeby przyjść do restauracji. Niestety polskiego restauratora również zjadają koszty energii, prądu, gazu i zakupów półproduktów, z których przygotowujemy dania dla naszych gości - mówi pan Grzegorz, który zamyka swój wrocławski lokal. W ciągu miesiąca koszty utrzymania restauracji wzrosły u niego o 18,5 tysiąca złotych.

Pan Grzegorz, właściciel restauracji Green Bus we Wrocławiu, swój lokal zamknie 18 września, po siedmiu latach od otwarcia. - Spadek sprzedaży jest bardzo duży. Nie dziwię się, przecież większość z nas ma kredyty, więc nastroje konsumenckie się zmieniły. Szaleje drożyzna i wcale się nie dziwię, że ludzie nie mają pieniędzy, żeby przyjść do restauracji. Niestety, polskiego restauratora również zjadają koszty energii, prądu, gazu i zakupów półproduktów, z których przygotowujemy dania dla naszych gości - opowiada pan Grzegorz w rozmowie z reporterem TVN24.

Po siedmiu latach musi zamknąć restaurację
Po siedmiu latach musi zamknąć restaurację 2.09| Trudna sytuacja lokali gastronomicznych między innymi przez wysokie ceny energii. TVN24

Jak dodaje, najgorsza sytuacja spotkała go w zeszłym roku - koszty prowadzenia restauracji z października na listopad wzrosły o 18,5 tysiąca złotych.

- Tak naprawdę wtedy zaczęły się nasze problemy. Walczyliśmy każdego dnia, ciężko pracowaliśmy, byliśmy na zero lub z lekką stratą. Mieliśmy jeszcze oszczędności, więc staraliśmy się ratować działaniami reklamowymi naszą restaurację. Niestety, sezon był dla nas bezlitosny - tłumaczy mężczyzna.

Jak dodaje, przed pandemią zatrudniał 14 osób, teraz zostało ich 5. - Moi wspaniali pracownicy powiedzieli, że zostaną z nami do końca, bo jesteśmy jak rodzina i walczymy - mówi. Pan Grzegorz jest w kontakcie z innymi osobami z branży. Jak mówi, tylko w sierpniu we Wrocławiu zamknęło się 16 lokali.

Przedsiębiorcy podkreślają, że nie dostają żadnej pomocy od państwa.

- VAT zerowy na żywność to jest tylko kłopot dla polskiego restauratora, dlatego że my po stronie zakupowej nie mamy VAT-u, który dotychczas mogliśmy odliczać, a jako restauracja jesteśmy zobowiązani do tego, że w momencie nabicia na kasę ten VAT musimy naliczać, więc wprowadzenie takiego rozwiązania, które miało mi pomóc, kosztuje mnie 2,5-3 tysiące złotych w skali miesiąca, a to już trwa kilka miesięcy - dodaje właściciel restauracji Green Bus.

CZYTAJ TAKŻE: Musiał zamknąć jedną z czterech pizzerii. "Wszystko rośnie i tak samo rośnie w nas niepokój"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości