Pięć rzadkich malców wykluło się w zoo. Ich uśmiech może zwieść

Żółwie McCorda charakteryzuje uśmiech i długa szyja
Żółwi wężoszyich przybywa we wrocławskim zoo
Źródło: P. Hawałej | TVN24 Wrocław

Kilkanaście lat temu w naturze było ich zaledwie 16. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym żółwi wężoszyich mieszka 10. Połowa z nich wykluła się w tym roku. - Interes się kręci - cieszą opiekunowie tych gadów.

Żółwie wężoszyje, czyli żółwie McCorda, to gatunek endemiczny. Występuje tylko na jednej z indonezyjskich wysp.

Gady odkryte w latach 90. szybko stały się gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Nie wiadomo, ilu ich przedstawicieli żyje obecnie w naturze. Podczas badań przeprowadzonych na początku XXI wieku naliczono zaledwie 16 żółwi wężoszyich. Po kilkunastu miesiącach na wyspie znaleziono wyłącznie jaja i żadnego dorosłego osobnika.

"Pięć maluszków"

Dlatego tak istotna jest hodowla zachowawcza, którą zajmują się ogrody zoologiczne. W Polsce to dwie placówki: warszawska i wrocławska. I właśnie w tej drugiej wykluły się niedawno małe żółwie. Jest ich pięć. - Rozwijają się prawidłowo. Dzięki nowemu przychówkowi liczba tych żółwi w naszym ogrodzie wzrosła. Mamy już trzy dorosłe osobniki, dwa podrostki i tych pięć maluszków - mówi Karolina Mól-Woźniak, opiekun gadów we wrocławskim zoo.

Na razie najmłodsze żółwie mieszkają na zapleczu terrarium. Odwiedzającym zaprezentują się najszybciej za rok.

Żółwie wężoszyje wykluły się we wrocławskim zoo
Żółwie wężoszyje wykluły się we wrocławskim zoo
Źródło: Zoo Wrocław

Zdradziecki uśmiech

- Charakteryzują się wyglądem. Ich głowa jest zbudowana w taki sposób, że wyglądają jakby wiecznie się uśmiechały - przyznaje Magda Fabiszewska-Jerzmańska z wrocławskiego zoo. Żółwie McCorda wyróżnia też szyja. - Gdy jest wyprostowana, żółw może podwoić swoją długość - opisuje Fabiszewska-Jerzmańska.

Żółwi uśmiech może zwieść niektórych. Bo mimo pogodnego wyglądu żółwie wężoszyje to drapieżniki.

To jednak nie odstraszyło prywatnych hodowców. Handel żółwiami doprowadził do ich niemal całkowitego wyginięcia.

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: