Jest pierwszym polskim galeriowcem, a także pierwszym powstałym w okresie PRL blokiem z dwupoziomowymi mieszkaniami. Teraz wrocławski mezonetowiec zostanie zabytkiem.
- W ciągu kilku najbliższych dni, jeszcze w październiku, mezonetowiec zostanie wpisany do rejestru zabytków - informuje Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków. O to, by budynek przy ulicy Kołłątaja został zabytkiem zabiegały działające w nim wspólnoty mieszkaniowe.
Konserwatorzy rozpatrując wnioski zasięgnęli opinii specjalisty od architektury modernizmu. - W swojej opinii uznał, że mezonetowiec posiada wartości artystyczne, historyczne i naukowe. To pierwszy polski obiekt typu galeriowego. Był przeniesieniem osiągnięć Le Corbusiera na teren naszego kraju - wylicza Nowak-Obelinda. I dodaje: to obiekt dobrze wpisany w tkankę miejską i trzyma linię zabudowy.
W bloku miało być jak w domu jednorodzinnym
Mezonetowiec powstawał w latach 1958-1960. - Dostaliśmy działkę, która była bardzo wąska. Uznaliśmy, że galeriowiec będzie najlepszą formą zabudowy - wyjaśniła Jadwiga Grabowska-Hawrylak cytowana w katalogu wystawy na temat swoich projektów, który przygotowała fundacja Jednostka Architektury. Jak tłumaczyła w czasach, gdy nie można było budować domów jednorodzinnych, architekci wymyślili, że zaprojektują obiekt w którym mieszkania będą podobne do domów. I tak powstały: na dole pokój dzienny, kuchnia i toaleta, a na górze dwie sypialnie i łazienka.
Blok ma osiem kondygnacji. Do mieszkań wchodzi się z galerii. Najpierw jednak trzeba pokonać przeszkloną klatkę schodową. Brak tu strefy wspólnej dla mieszkańców, ale projektanci nie zapomnieli o udogodnieniach. - Była część ogólnomiejska, a lokale na parterze budynku miały także odpowiadać na codzienne potrzeby mieszkańców. Praktycznie cały parter przeznaczono na usługi i handel. Podniesiono go powyżej poziomu ulicy, by pieszych odseparować od samochodów i tramwajów - mówił, w 2015 roku, Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu.
A Marta Mnich z Jednostki Architektury dodawała: to architektura na światowym poziomie.
To jak wygląda mezonetowiec można sprawdzić przy ul. Kołłątaja we Wrocławiu:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | K. Połosak