Muzeum Architektury we Wrocławiu szukało kobiety z fotografii Chrisa Niedenthala wykonanej latem 1982 roku. Okazało się, że na zdjęciu sprzed lat uwieczniono nastolatkę, która przygotowywała się do egzaminów wstępnych na studia. Dziś jest stomatologiem i wciąż mieszka na Dolnym Śląsku.
Młoda, ciemnowłosa kobieta stoi na balkonie jednego z bloków, który jest częścią tak zwanego wrocławskiego Manhattanu. Stoi w pełnym słońcu, prawą ręką poprawia włosy lub ociera pot z czoła. Zamyślona patrzy przed siebie. Jest upalne lato 1982 roku. Swój obiektyw w stronę kobiety wycelował Chris Niedenthal. Do tej pory nie wiadomo było, kim jest tajemnicza kobieta. A odnaleźć ją - przy pomocy internautów i mediów - postanowiło Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jest dentystką, mieszka w Kłodzku
Poszukiwania nie trwały długo. W niedzielę na Facebooku Muzeum Architektury we Wrocławiu ogłosiło: "MAMY JĄ!!!!". Jak przyznają muzealnicy, kobietę z fotografii Nidenthala udało się namierzyć już trzy godziny po publikacji pierwszych informacji o rozpoczęciu poszukiwań. "Jednocześnie pojawiło się jednak kilka innych tropów, które również chcieliśmy zweryfikować. Od wczoraj zagadka jest rozwiązana!" - czytamy w facebookowym wpisie. Okazuje się, że ciemnowłosa kobieta na zdjęciu sprzed niemal 40 lat mieszka obecnie w Kłodzku. Jest dentystką, a latem 1982 roku uczyła się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną we Wrocławiu. W bloku przy placu Grunwaldzkim 8 mieszkała razem z koleżanką. "Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon by chwile odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9 piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal..." - relacjonuje muzeum.
Muzeum: to jeszcze nie koniec
W ten sposób udało się rozwiązać zagadkę sprzed niemal czterech dekad. Jednak muzeum zapewnia, że to nie koniec. "Ludzie, tropy i opowieści, które dzięki akcji poszukiwawczej poznaliśmy, przyniosły nam wiele genialnego, filmowego materiału" - podkreślono we wpisie. Pretekstem do poszukiwań ciemnowłosej kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala był realizowany dokument "Po polsku Manhattan", który pokazuje najważniejsze dzieło w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, autorki projektu wieżowców przy placu Grunwaldzkim. Dokument, którego producentem jest fundacja polsko-portugalska Entre, miał swoją premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku. Obecnie trwają prace nad rozszerzoną wersją filmu, którego motywem przewodnim są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 roku.
Źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal, ©CN