Stoją w kolejce do kolejki. By zdobyć paszport

[object Object]
Kolejka do kolejki przed dolnośląskim urzędem wojewódzkimtvn24
wideo 2/2

Najpierw przed drzwiami urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu pojawia się kilka osób. Później dochodzą następne. Kolejka się powiększa. A to dopiero początek czekania. Petenci stoją w kolejce do kolejki.

W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki dolnośląski urząd wojewódzki klientów zaczyna obsługiwać o 9:30. W środy od ósmej. Jednak już kilka godzin wcześniej przed drzwiami urzędu ustawia się kolejka petentów. Przybywa ich z minuty na minutę. Czekają, by wejść do środka, pobrać numerek i stanąć w następnej kolejce.

Internet lekiem na kolejkę?

- Swoje trzeba odstać po to żeby wejść do korytarza, do biura paszportowego, tam podejść do maszyny, która losuje nam szczęśliwy numerek. Numerek w nowej kolejce i tam swoje też trzeba odstać - relacjonuje Tomasz Mildyn, reporter TVN24. I dodaje: tak naprawdę konieczności stania w kolejce nie ma. Da się tego uniknąć rejestrując się przez internet.

- System internetowy to nasz główny system. Apeluję o to żeby rejestrować się tam. Wówczas mamy pewność, że umówionego dnia zostaniemy na pewno przyjęci - zapewnia Sylwia Jurgiel, rzecznik wojewody dolnośląskiego.

Sprawdziliśmy: pierwszy wolny termin dostępny jest 19 lipca o godzinie 12:45.

Urząd radzi: rejestrujcie się przez internet | rezerwacja.duw.pl
Jednak w internecie terminów także brakuje | rezerwacja.duw.pl

Tradycjonaliści muszą liczyć się z czekaniem

Kto nie chce rejestrować się przez internet do urzędu może przyjść, ale musi uzbroić się w cierpliwość. - Oczywiście jeśli klient chce przyjść poza kolejką internetową to musi liczyć się z tym, że takich ponadinternetowych numerków jest zaledwie kilka więc to kompletnie się nie opłaca. Co więcej, może być tak, że w ogóle nie załatwimy tej sprawy - przestrzega Jurgiel. Jednak przyznaje: każdy ma prawo przyjść do urzędu.

- Stoję żeby złożyć wniosek. Nie pozostaje nic innego jak czekać - mówił w poniedziałek pan Konrad, który cierpliwie czekał od godziny piątej rano. - Gdybym przyszedł o godzinie otwarcia okienek to podejrzewam, że nic bym nie załatwił - przyznał.

Jak informuje rzeczniczka wojewody od początku 2017 roku tak zwanych klientów paszportowych przybywa. Tylko w maju było ich ponad 21 tys. osób. - Urzędnicy mają co robić. Zdajemy sobie sprawę z tego, że są kolejki. Dlatego podjęto pewne kroki - podkreśla Jurgiel. I wylicza: funkcjonuje 16 okienek, a 13 z nich przeznaczonych jest wyłącznie dla tych, którzy chcą załatwić sprawy paszportowe. Sprawę ułatwiać ma też wspomniany system rejestracji internetowej i to, że paszport załatwić można także w oddziałach zamiejscowych: w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

Kolejki ustawiają się do oddziału paszportowego w dolnośląskim urzędzie wojewódzkim:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości