W przededniu Światowego Dnia Nosorożca we wrocławskim ogrodzie zoologicznym odbyło się symboliczne palenie rogu tego dzikiego i wymierającego gatunku. – Te zwierzęta swoje nieszczęście noszą na nosie – tłumaczy dyrektor zoo we Wrocławiu.
Symboliczne spalenie rogu nosorożca to przyłączenie się do światowej akcji, która ma pokazać protest przeciwko zabijaniu tych dzikich i majestatycznych zwierząt.
– Spalimy róg nosorożca, bo to najbardziej zagrożona grupa ssaków na ziemi. Zostało ich naprawdę niewiele, a my musimy zrobić wszystko żeby je ochronić. Palimy róg, by zaprotestować i by nie dostał się w niepowołane ręce – wyjaśnia Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego.
"Nieszczęście noszą na nosie"
Z rąk kłusowników ginie 1,5 tys. nosorożców rocznie. Jak mówi Ratajszczak te zwierzęta "swoje nieszczęście noszą na nosie". Olbrzymie ssaki są zabijane przez kłusowników dla swojego rogu, który uważany jest za cenny ze względów zdrowotnych. Jednak właściwości leczniczych tak naprawdę nie ma żadnych.
– Ten róg w medycynie chińskiej jest bardzo ceniony, ale jest równie skuteczny jak obgryzanie paznokci, bo skład jest praktycznie taki sam. Przesąd jest taki, że róg leczy wszystkie schorzenia od gorączki po nowotwór, ale to nieprawda – podkreśla dyrektor zoo i dodaje, że ogromna skala problemu podobna jest do handlu narkotykami dlatego "trzeba walczyć z przesądami i zabobonami".
Zabijają od wieków
Handel dzikimi zwierzętami to trzeci pod względem zyskowności czarny rynek na świecie, po broni i narkotykach. Zwierzęta odławiane są do prywatnych kolekcji oraz zabijane m.in. dla rogów i skór z powodu ich rzekomych cudotwórczych mocy lub ozdoby.
Przesąd o leczniczych właściwościach rogu nosorożca narodził się przed wiekami w Azji. W chińskiej medycynie ludowej uchodzi za remedium na migrenę, impotencję, wrzody czy na lekarstwo w walce z wirusem HIV.
Akcja BURN HORNS SAVE RHINOS (Spal róg - ratuj nosorożce) współorganizowana jest przez International Rhino Foundation i Zoo Dvur Kralove. Przyłączają się do niej ogrody zoologiczne na całym świecie, by zachęcić społeczeństwa i rządy do zrezygnowania z udziału w handlu feralnym rogiem oraz do podjęcia skutecznych działań na rzecz przetrwania gatunku.
Autor: tam/b / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | M. Skrobotowicz