W czwartek, 6 czerwca, podczas gali finałowej programu edukacyjnego dla gimnazjalistów „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha” ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy wynalazek. Najbardziej pomysłowymi gimnazjalistami z Dolnego Śląska okazali się uczniowie Gimnazjum nr 34 z Wrocławia.
Pierwsze miejsce zajął zespół „Ekipa 3000” z gimnazjum nr 34 we Wrocławiu, za wynalazek „Śmietnik 3000”, czyli obrotowy kosz pozwalający na łatwą segregację śmieci. Drugie miejsce przypadło drużynie „Dwóch chłopów” z wrocławskiego Gimnazjum nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich za projekt „Stoyak Beczkozus 2000”, zapewniający możliwość bezpiecznego parkowania roweru. Na podium stanął również zespół „PKP-Security” z Gimnazjum nr 20 z Wrocławia im. Prof. Alfreda Jahna za wynalazek „Safe-Bag” przeznaczony do ochrony bagażu w podróży.
- Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie. To naprawdę wspaniałe przedsięwzięcie, dzięki któremu młodzież może rozszerzać swoje zainteresowania i pasje. W kolejnych latach również na pewno będziemy brać w nim udział - powiedziała Izabela Mossakowska, nauczycielka opiekująca się zwycięską drużyną.
By było więcej inżynierów
„Akademia Wynalazków im. Roberta Boscha” to projekt edukacyjny, który powstał z myślą o uzdolnionej technicznie młodzieży. Ma na celu rozbudzenie w młodych ludziach zainteresowania przedmiotami ścisłymi - matematyką, fizyką i techniką oraz zainteresowanie młodzieży uczelniami technicznymi, co może w przyszłości skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce.
Program obejmuje dwa etapy. Pierwszy to warsztaty kreatywne prowadzone przez studentów Politechniki Wrocławskiej. W drugim etapie uczniowie biorą udział w konkursie na pomysł wynalazku. W tym roku wzięło w nim udział 660 gimnazjalistów z Dolnego Śląska.
Wsparcie od studentów
Uczniów biorących udział w projekcie aktywnie wspierała Politechnika Wrocławska. Wykładowcy i studenci z kół naukowych poprowadzili dla młodzieży zajęcia z mechaniki, mechatroniki, automatyki i robotyki, elektroniki i chemii. Pod okiem ekspertów uczniowie budowali proste roboty, badali maszyny i pojazdy oraz przeprowadzali eksperymenty chemiczne.
Innowacyjne pomysły
Jak podczas czwartkowej gali powiedział dr inż. Tadeusz Lewandowski z Polityki Wrocławskiej, uczestnicy bardzo dużo się nauczyli i wiele zrozumieli.
- Z roku na rok widzimy nie tylko większe zainteresowanie, ale też wyższą jakość projektów. Rodzi się wiele bardzo innowacyjnych pomysłów. Wybór tych najlepszych okazał się bardzo trudny i burzliwy - stwierdził Lewandowski.
Trzecia odsłona programu organizowana była we Wrocławiu i w Warszawie pod patronatem honorowym Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Patentowego RP, rektorów Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej.
Autor: dr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: akademiawynalazcow.edu.pl/