Wrocław

Sprawa Magdaleny Żuk. Jakie miała obrażenia? Ile osób przesłuchano? Czy Markus mówił prawdę?

Wrocław

Konferencja śledczych zajmujących się sprawą Magdaleny Żuk
Konferencja śledczych zajmujących się sprawą Magdaleny Żuktvn24
wideo 2/10

Sprawę śmierci Polki w Egipcie bada, powołany przez prokuratora krajowego, specjalny zespół śledczy. Jego członkowie o swoich ustaleniach mówili na specjalnej konferencji prasowej. Przeczytaj, co przekazali.

1. Ze wstępnego raportu medycznego nie wynika, by na ciele Polki znajdowały się ślady świadczące o użyciu przemocy. Znaleziono za to ślady świadczące o upadku z wysokości.

2. Przyczyna śmierci Polki będzie znana dopiero po otrzymaniu pełnych wyników sekcji zwłok (wraz z badaniami biologicznymi, histopatologicznymi, toksykologicznymi i fizykochemicznymi) przeprowadzonych na terenie Egiptu i Polski.

3. Śledztwo prowadzone jest w kierunku zabójstwa. Jednak pod uwagę brane są różne hipotezy. Sprawdzane jest między innymi, czy śmierć kobiety nie jest związana z handlem ludźmi i handlem narkotykami. Pod uwagę brane jest załamanie nerwowe i samobójstwo. Poinformowano, że, na tym etapie, wszystkie hipotezy są jednakowo ważne.

4. W sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków. Zeznania 55 z nich "wniosły do sprawy wiele okoliczności".

5. Do śledczych wciąż zgłaszają się osoby, które deklarują chęć złożenia zeznań.

6. Relacje wczasowiczów są rozbieżne. Niektórzy zauważyli niepokojące zachowanie kobiety, inni nie.

7. Rezydent, który na miejscu opiekował się kobietą, został przesłuchany przez egipską policję. Polscy śledczy złożyli wniosek o przesłuchanie go w tamtejszej prokuraturze.

8. Z zabezpieczonego na lotnisku w Katowicach monitoringu nie wynika, by zachowanie kobiety już wtedy było niepokojące.

9. W Komendzie Wojewódzkiej Policji nad sprawą Magdaleny Żuk pracuje specjalny zespół. - Wyznaczyliśmy najlepszych fachowców - przekazano.

10. Badany jest wątek leczenia psychiatrycznego kobiety. Śledczy zwrócili się "do różnych placówek medycznych" o udostępnienie dokumentacji.

11. Na tym etapie śledztwa nie znaleziono nic, co wskazywałoby na to, że ze śmiercią kobiety coś wspólnego miał jej partner i jego znajomi.

12. Potwierdzono, że Magdalena Żuk miała lecieć do Egiptu z ukochanym. I to, że mężczyzna w dniu wylotu podejmował próby przedłużenia ważności paszportu.

13. Członkowie zespołu śledczego czekają na materiał dowodowy zgromadzony przez stronę egipską. Ten jednak będzie trzeba przetłumaczyć z języka arabskiego na język polski.

14. Prokurator, który był na miejscu, mógł wziąć udział w sekcji zwłok. Natomiast nie mógł wykonywać żadnych innych czynności. Polscy śledczy przesłali wnioski do strony egipskiej o zabezpieczenie monitoringu, dokumentacji i przesłuchanie świadków.

15. W tym tygodniu ciało Magdaleny Żuk zostanie przetransportowane do Polski. Wtedy, w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu, zostanie przeprowadzona druga sekcja zwłok.

Czytaj więcej o ustaleniach śledczych

Monitoring ze szpitala w Hurghadzie
Monitoring ze szpitala w Hurghadzietvn24
wideo 2/1

Autor: tam/ ec / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości