160 zawodników z szesnastu krajów bierze udział w V Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w ulicznej piłce nożnej osób bezdomnych. - To walka ze stereotypami i pomoc w terapii - mówią uczestnicy.
- Dla drużyn występujących dzisiaj to rywalizacja sportowa. Ale jest to też taki "mecz o życie". Są tu osoby po przejściach czy dołach. Na co dzień są w ośrodku, a to jest jest forma rehabilitacji wspierającą terapię - tłumaczy Maciej Gudra ze stowarzyszenia Reprezentacja Polski Bezdomnych, współorganizatora mistrzostw.
Niestandardowi piłkarze
Rosja, Argentyna, Kambodża, a nawet Ghana, Kirgistan i Namibia - m.in te państwa są obecne na zawodach. Uczestnicy rozgrywek pochodzą z różnych, często patologicznych środowisk.
- Ideą imprezy jest upowszechnianie i aktywizacja społeczna różnych środowisk wokół piłki nożnej, jednego z najpopularniejszych sportów na świecie. Jest to szansa, aby pokazać, że osoby bezdomne czy uzależnione to nie tylko ludzie zaniedbani, których często spotykamy na ulicach miast. To są ludzie, którzy mają cele, ambicje i chcą walczyć o lepsze jutro dla siebie - wyjaśnia Gudra.
Przedsmak mistrzostw świata
W niedzielnych rozgrywkach bierze udział blisko 160 zawodników - 16 drużyn liczących po 10 osób każda. Według organizatorów, to tylko przedsmak tego, co za tydzień będzie działo się w Poznaniu.
- Nasi piłkarze już szykują się do Mistrzostw Świata Osób Bezdomnych, które w tym roku odbywają się w stolicy Wielkopolski - zapowiada Gudra.
"Walczymy dla Polski"
Polskę reprezentują po dwie drużyny kobiet i mężczyzn. - Radzą sobie - ocenia z uśmiechem na twarzy Gudra.
Dla sekcji żeńskiej udział w zawodach to debiut. Pierwszy mecz przegrały. Za to drużyna mężczyzn zremisowała 1:1 z reprezentacją Rosji.
- Dla nas taki turniej na pewno jest przeżyciem. Brniemy i trenujemy do Mistrzostw Świata, bo chcemy wypaść jak najlepiej. O to w tym wszystkim chodzi - wyjaśnia Adam, uczestnik zawodów. - Dobra zabawa też jest ważna - dodaje.
Jak tłumaczy piłkarz, osoby uzależnione czy bezdomne motywują się dzięki grze w piłkę. Szukają zajęć, które ich fascynują i w ten sposób chcą dojść do normalnego życia. - Chcemy pokazać się w Poznaniu jako Polska, bo walczymy dla Polski. Dla naszego kraju - podkreśla Dawid, piłkarz reprezentacji.
Zawody organizuje koło wrocławskie Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta we współpracy ze stowarzyszeniem Reprezentacja Polski Bezdomnych.
Autor: balu/roody / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | Zuzanna Pezlska