Prokuratura ponownie przyjrzy się "Golgota Picnic". Doszło do obrazy uczuć religijnych?

Wrocław

Malta Festival | David RuanoGolgota Picnic miała zostać wystawiona w poznańskim Zamku

Sąd rozpatrzył zażalenie Komitetu Obrony przed Sektami na postanowienie prokuratury rejonowej, która odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie wielokrotnego znieważenia Jezusta Chrystusa. Do znieważenia, jak i obrazy uczuć religijnych, miało dojść podczas spektaklu "Golgota Picnic" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. - Walczyliśmy o to w imieniu milionów Polaków - komentują przedstawiciele komitetu.

- Odnieśliśmy zwycięstwo, ponieważ zawsze tego typu sprawy były odrzucane przez sądy i prokuraturę, a tu pierwsza decyzja, która nakazuje prokuraturze rozpatrzenie zażalenia. Ja robiłem to w imieniu milionów Polaków i mam nadzieję, że sprawa pomoże w przyszłości z takimi skargami, dotyczącymi obrazy uczuć religijnych - mówił po ogłoszeniu decyzji sądu Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Doniesienie za "Chrystus był k***ą diabła"

Komitet złożył zażalenie na postanowienie Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, która odmówiła wszczęcia dochodzenia. Komitet uważa, że prokuratura podjęła błędną decyzję. Argumentuje, że podczas czerwcowego spektaklu aktorzy znieważyli Jezusa Chrystusa m.in. takimi słowami jak: „był k***ą diabła” i „skończył na krzyżu, na który zasłużył”.

Sąd przychylił się do pierwszej skargi komitetu i tym samym nakazał prokuraturze jeszcze raz rozpatrzyć sprawę - obrazy uczuć katolików i Jezusa Chrystusa. Odrzucił z kolei drugie zażalenie o treściach pornograficznych w spektaklu.

Kontrowersyjna sztuka?

"Golgota Picnic" to jeden z najbardziej znanych spektakli Rodrigo Garcii. Pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie. Sztuka pokazywana była m.in. w Brazylii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech. We Francji spektakl spotkał się z protestem środowisk chrześcijańskich.

- Reżyser przedstawia pesymistyczną wizję mieszkańca Zachodu - znudzonego, skupionego na własnej przyjemności i wygodzie. Podobnie jak Golgota jest metaforą całej męki Chrystusa, tak tytuł spektaklu "Golgota Picnic" jest metaforą męki współczesności, wyczerpania się możliwości nadania światu sensu - pisał przed polską premierą dyrektor Malty Michał Merczyński. Spektakl Garcii miał zostać pokazany na Malta Festival w Poznaniu, ale wskutek protestów środowisk prawicowych i katolickich sztukę odwołano.

Oburzenie i protesty

Środowisko artystyczne w reakcji na odwołanie spektaklu zdecydowało się na akcję pokazów i odczytów scenariusza "Golgoty Picnic" w różnych miastach kraju.

Protesty odbyły się również w wielu innych miastach. Tłumy protestujących usiłowały nie dopuścić do prezentacji "Golgota Picnic" na Placu Defilad w Warszawie. Wówczas interweniowała policja. Z kolei we Wrocławiu przed Teatrem Polskim zbierały się grupy modlitewne, które modliły się za aktorów. Wystawienie sztuki odwołano m.in. również w Lublinie. Do prokuratur w całym kraju zaczęły spływać zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa podczas wystawienia sztuki "Golgota Picnic".

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Autor: balu//ec / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Malta Festival | David Ruano